Իշխանափոխության համար մեծաքանակ փող է գալիս Ռուսաստանից. Ալեն Սիմոնյան
«Նույնիսկ այսօրվա հարցումները ցույց են տալիս, որ ԱԺ մեծամասնությունը՝ ՔՊ խմբակցությունն առաջինն է»-ԱԺ ճեպազրույցների սրահում հայտարարեց ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե արդյոք Ալեն Սիմոնյանը խոսում է այն հարցման տվյալների մասին, որոնցով ՔՊ-ի վարկանիշը իջել է 14%-ի։
Սիմոնյանն ասաց, թե չի հիշում տոկոսները, բայց վստահ է, որ եթե այս կիրակի էլ լինի ընտրությունները ՔՊ-ն հաղթելու է։
«Վստահ եմ, որ 50+1 %-ով, իսկ 2026 թվականին նույնիսկ ավելի շատ տոկոսով ՔՊ-ն կհաղթի»,- ասաց Սիմոնյանը։
Գյումրու ընտրությունների արդյունքների հիշեցմանը՝ Սիմոնյանը պատասխանեց, որ ՏԻՄ ընտրությունները համապետականի հետ չհամեմատեն, քանի որ 2021 թվականին Գյումրում ՔՊ-ն 60 % էր հավաքել, իսկ երկու ամսի անց նույն քաղաքի ՏԻՄ ընտրություններում՝ 20%։
Ֆեյսբուքով երկիր կառավարող ուժի երկրորդ դեմքը՝ ԱԺ նախագահը, հայտարարեց, որ Ֆեյսբուքից դուրս կյանք գոյություն ունի և հորդորեց կտրվել սոցիալական ցանցից, որտեղ գումարներով իրականություն է ներկայացվում։
«Ես հասկանում եմ, որ մեծաքանակ փող է ծախսվում դրսից, փող է գալիս դրսից»,-հայտարարեց Ալեն Սիմոնյանը և հաստատելով, որ գալիս է հենց ՌԴ-ից, հավելեց. «Տարբեր տեղերից, մասնավորապես հյուսիսային մեր հարևանների կողմից։ Հայաստանի հանդեպ տարվում է հիբրիդային պատերազմ, որը պարբերաբար ակտիվանում է»։
Նա նշեց, որ ռուսական ալիքներով տարբեր մեկնաբաններ, նաև՝ հայկական «հեռու-հեռու» նշմարվող ազգանուններով մարդկանց միջոցով փորձում են Հայաստանում իշխանություններ փոխել, հանրահավաքների անոնսներ անել, որը 2026 թվականին էլ ավելի է ակտիվանալու։
«Նույնիսկ չեմ վախենում էդ բանը բարձրաձայնելուց, բայց այն հակառակ ազդեցությունն է ունենալու և X վարկանիշը, որն ունի ՀՀ գործող իշխանություններն այսօր, կրկնապատկելու է»,-ասաց Սիմոնյանը, բայց պնդեց, որ ՌԴ-ից հեղաշրջման վտանգ չի տեսնում, որովհետև վստահում է ՀՀ ժողովրդին։
Սիմոնյանը չհամաձայնեց կարծիքի հետ, որ Նիկոլ Փաշինյանն ոչ ցանկալի է ՌԴ-ի համար՝ քանի որ իրենց հակառակն են ասում, իսկ դիտարկմանը, թե այդ դեպքում ինչու են ՌԴ-ից ուզում Հայաստանում իշխանություն փոխել, նա ասաց, որ հետխորհրդային տարածքում ընտրված իշխանությունները նախընտրելի չեն ՌԴ-ի համար, քանի որ իրենց անկախության և պետականության բարձրացման առումով հստակ քայլեր են անում։
«Ես կարծում եմ, որ Ռոբերտ Քոչարյանը ՀՀ-ում Ռուսական շպիոնի կարգավիճակ ունեցող մարդ է», հայտարարեց Սիմոնյանը և նշեց, որ փաստեր չունի, այն միայն իր կարծքն է, բայց և չհամաձայնեց այն կարծիքների հետ, որ նույն տրամաբանությամբ Նիկոլ Փաշինյանն էլ ծառայում է Թուրքիային և Ադրբեջանին։

Из России поступают большие деньги для смены власти в Армении – Ален Симонян
«Даже сегодня опросы общественного мнения показывают, что парламентское большинство – фракция „Гражданский договор”(ГД) – занимает лидирующую позицию», – такую уверенность выразил в беседе с журналистами 5 мая спикер Национального Собрания Армении Ален Симонян.
Журналисты поинтересовались: имеет ли в виду Ален Симонян данные опроса, согласно которым рейтинг ГД рухнул до 14%?
Симонян в ответ указал, что он не помнит цифры, но при этом выразил уверенность, что ГД одержит победу, даже если парламентские выборы в Армении пройдут в это воскресенье. «Уверен, что ГД победит, набрав 50%+1. А в 2026 году ГД победит, набрав даже больший процент голосов», – сказал Симонян.
А когда журналисты напомнили ему результаты ГД на состоявшихся 30 марта выборах в Совет старейшин Гюмри Ширакской области Армении, Симонян призвал не сравнивать общереспубликанские и муниципальные выборы. По его словам, на выборах в НС Армении 2021 года их партия в Гюмри заручилась поддержкой 60% избирателей, а буквально через 2 месяца в том же городе, но уже на выборах в органы местного самоуправления, ГД получил 20% голосов.
При этом представитель политсилы, управляющей страной через соцсеть Facebook, Ален Симонян, заявил, что вне социальных сетей есть жизнь, и призвал не полагаться на информацию из Facebook, где, по его словам, искажается реальность за деньги.
«Я понимаю, что тратятся большие деньги извне, деньги поступают извне», – сказал Ален Симонян, подтвердив, что имеет в виду Россию. «Из разных мест, в частности от нашего северного соседа», – заявил Симонян, добавив, что «против Армении ведется гибридная война».
По его словам, это гибридная война периодически активизируется, когда, к примеру, на различных российских телеканалах с помощью неких экспертов с отдаленно армянскими фамилиями, пытаются «менять власть в РА», анонсировать митинги и так далее.
Симонян выразил уверенность, что эти попытки активизируются к выборам в НС Армении 2026 года. «Даже не побоюсь говорить об этом вслух: все это будет иметь обратный эффект, и рейтинг действующей власти РА удвоится», – сказал он, подчеркнув при этом, что не видит угрозы переворота со стороны России, так как доверяет народу Армении.
Кроме того, Симонян не согласился с мнением о том, что Никол Пашинян нежелателен для России, отметив, что им говорят обратное.
На уточняющий вопрос журналистов о том, для чего в таком случае в России, как он утверждает, добиваются смены власти в Армении, Симонян ответил: для России на постсоветском пространстве избранные на выборах власти не предпочтительны, поскольку те предпринимают четкие шаги к укреплению своей независимости и государственности.
При этом Ален Симонян назвал второго президента Армении Роберта Кочаряна человеком, имеющим «статус российского шпиона». «Я считаю, что Роберт Кочарян – человек со статусом российского шпиона в Армении», – заявил Симонян, добавив, что это его личное мнение и фактами он не располагает. В то же время он не согласился с мнением, что по той же логике Никол Пашинян служит интересам Турции и Азербайджана.