Թիվ 31 ԸԸՀ նախագահն ինչ-ինչ նկատառումներոց ելնելով չի կատարում իր լիազորությունները. «Մեր քաղաքը» դաշինքի անդամ
Թիվ 31 Ընտրատարածքային ընտրական հանձանաժողովի շենքում ԸԸՀ նախագահին լրագրողները, փաստաբան Սոս Հակոբյանը, ավագանու «Մեր քաղաքը» խմբակցության անդամները չգտան։ Ստիպված Տիգրան Ղազարյանին զանգեցին, վերջինն ասաց՝ ինքը քաղծառայող է, զբաղված է, չի պատրաստվում պատասխանել հարցերին։
«Հարցերն ուղղեք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով»,-ասաց Ղազարյանը։
Փաստաբան Սոս Հակոբյանը խնդրեց ներկայացնել, թե ինչու համայնքի ղեկավարի կողմից կազմված արձանագրության ներկայացումից հետո նիստ չի հրավիրվել, որոշում չի կայացվել ավագանու անդամի լիազորությունների դդարեցման վերաբերյալ։
«Ես Նարեկին ասել եմ, ինքը գիտի»,-ասաց Տիգրան Ղազարյանը, ապա անջատեց հեռախոսն ու էլ չպատասխանեց զանգերին։
Նարեկ Միրզոյանը «Մեր քաղաքը» դաշինքի ցուցակի հաջորդ համարն է, որը պետք է զբաղեցնի հրաժարականի դիմում ներկայացրած, ապա փոշմանած Կարեն Բադալյանի թափուր տեղը։ Լրագրողները նրան հարցրեցին՝ ինչ է հայտնել ԸԸՀ նախագահը։
«Երեկ հրավիրվել է նիստ, գումարվել է, գրանցամատյանում նշում է արվել, որ նիստը չի փակվել։ Տիգրան Ղազարյանը հիմնավորում էր, որ Գյումրու համայնքապետարանից ինչ-որ գրության է սպասում։ Գրության պատասխանը ստանալուց հետո պետք է 2-3 ժամ հետո նիստ նշանակվի, բայց արդեն մի քանի անգամ նիստը չի կայացել։ Ես կարծում եմ, որ նա օրենքի խախտում է թույլ տվել, իր լիազորությունը չի իրականացնում, խուսափում է, ինչ-ինչ նկատառումներից ելնելով, իր լիազորությունն իրականացնել»,-ներկայացրեց Նարեկ Միրզոյանը։
Նա նաև ասաց, որ հենց այս պահին համայնքապետարանի կողմից տրամադրված գրությունը մուտք է արվում հանձնաժողով, ինչից 2-3 ժամ հետո նիստ պետք է գումարվի, որի ընթացքում Կարեն Բադալյանի մանդատը պետք է փոխանցվի իրեն։
Փաստաբան Սոս Հակոբյանն ասաց՝ սա ոչ թե հանձնաժողովի նախագահի անփութություն է, այլ այդ անգործության պատճառով խմբակցությունը մանդատ է կորցնում, ինչը հանցագործություն է։

Глава Окружной избирательной комиссии №31 уклоняется от выполнения своих обязанностей – блок «Наш город»
16:33 06/05/2025
В здании Окружной избирательной комиссии (ОИК) №31 журналисты, адвокат Сос Акопян и члены Совета старейшин города Гюмри Ширакской области Армении от фракции блока «Наш город» (сформирован партиями «Айреник» («Отечество») и «Единая Армения». – Ред.) председателя ОИК Тиграна Казаряна не нашли. А когда ему позвонили, он заявил, что является гражданским служащим, занят, и отвечать на вопросы не собирается.
«Обратитесь с вопросами в Центральную избирательную комиссию», – сказал Казарян.
Адвокат Сос Акопян попросил разъяснить, почему после представления протокола, составленного главой общины Гюмри, не созвано заседание ОИК и не принято решение о прекращении полномочий члена Совета старейшин.
«Я говорил Нареку, он в курсе», – сказал Тигран Казарян, после чего отключил телефон и больше не отвечал на звонки.
Нарек Мирзоян – следующий кандидат в списке блока «Наш город», которому должен быть передан мандат Карена Бадаляна. Последний ранее подал заявление о сложении полномочий члена Совета старейшин Гюмри, но затем передумал.
Журналисты спросили у Мирзояна, что именно сообщил ему председатель комиссии.
«Вчера заседание было созвано, в регистрационном журнале сделана запись о том, что оно не закрыто. Тигран Казарян объяснил это тем, что ждет письмо из мэрии Гюмри. После его получения заседание, по его словам, должно быть назначено в течение 2–3 часов. Однако уже несколько раз оно откладывается. Я считаю, что он допустил нарушение закона, не исполняет свои полномочия, уклоняется от их исполнения, руководствуясь какими-то соображениями», – заявил Нарек Мирзоян.
Он также отметил, что прямо сейчас письменный ответ мэрии регистрируется в комиссии, и в течение 2–3 часов после этого должно быть созвано заседание, в ходе которого мандат Карена Бадаляна должен быть передан ему.
Адвокат Сос Акопян подчеркнул, что речь идет не о халатности председателя комиссии, из-за этого бездействия фракция теряет мандат – а это уже преступление.