Նոր Սահմանադրության տեքստը կուլիսների հետևում պահելու որևէ առիթ և հնարավորություն չկա. Գալյան
«Նոր Սահմանադրության տեքստը մշակման փուլում է, առաջիկայում խորհրդի անդամների հետ կքննարկենք։ Ես միշտ նշում եմ, որ տեքստը 10 ամսվա ընթացքում պատրաստ կինի»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը:
Հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ կողմ է Անկախության հռչակագիրը դուրս գա Սահմանադրությունից, նախնական քննարկումներ կա՞ն այդ ուղղությամբ, նա պատասխանեց. «Տարբեր տարբերակներ ենք քննարկում, բայց դեռևս տեքստը մշակման փուլում է»:
Նա ընդգծեց, որ հայեցակարգը մեկն է, որի շրջանակներում տարբեր նորմերի հետ կապված կան տարբեր քննարկումներ։
«Չենք  քննարկել ժամանակահատվածը, թե երբ է դրվելու դա հանրաքվեի։ Երբ տեքստը պատրաստ լինի, մենք հայեցակարգային առանձին դրույթներ, իհարկե, հանրության դատին կհանձնենք և շատ մանրամասն կքննարկենք, թե ինչի մասին է խոսքը:
Նոր Սահմանադրության տեքստը կուլիսների հետևում պահելու որևէ առիթ և հնարավորություն չկա: Երբ ինձ հարցեր են ուղղում՝ ինչո՞ւ չեք ասում, ինչո՞ւ չեք ասում, միշտ ասում եմ՝ ասելու ենք, իհարկե, որովհետև վերջնաարդյունքում ժողովուրդն է քվեարկելու «կողմ» կամ «դեմ» Նոր Սահմանադրության ընդունմանը»,- ասաց Ս.Գալյանը։

The draft of Armenia's new constitution is currently in development and will soon be reviewed with council members, Minister of Justice Srbuhi Galyan has announced.
Speaking to reporters on Wednesday, she reaffirmed that the text would be ready within 10 months and would undergo public discussions once finalized.
When asked about Prime Minister Nikol Pashinyan’s earlier remarks suggesting the removal of the Declaration of Independence from the constitution, Galyan said that various options are being considered but stressed that the text is still in the drafting stage.
No date has been set for a referendum on the new constitution yet.
“There is neither a reason nor an opportunity to keep the draft constitution secret. The public will be fully informed as it is ultimately for the people to decide whether to adopt it or not," Galyan said.