Քաղաքագետ. 2026-ը Փաշինյանի վերջին շանսն է՝ քաղաքակիրթ հեռանալու
«Փոքրանում է Փաշինյանի անցնում հեռանալու հնարավորությունը»,-նշում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցն ու մանրամասնում.
««Եթե այս ուրբաթ լինեն ընտրություններ, «Քաղաքացիական պայմանագիրը» կհաղթի՝ հավաքելով 50+1%»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Ինչքան էլ այս հայտարարությունն իրականությունից կտրված լինի, թվում է սովորական կառավարող կուսակցության համար, որը վերարտադրվելու մոլուցք ունի:
Սակայն ավելի շատ տպավորություն է, որ Սիմոնյանը փորձել է կոտրել հոգեբանական այն մանթրաժը, որում հայտնվել են իր կուսակիցներն ու ՔՊ համակիրները՝ Գյումրիի ընտրություններից հետո:
Ինչքան էլ Գյումրիի ընտրությունները չեն կարող համապետականի համար մոդել հանդիսանալ, անհայտ է, որ դրանք առնվազն ցայտուն դարձրեցին, որ ՔՊ-ն 50+1% հավաքելու իրական հնարավորություն այլևս չունի, ավելին՝ խորհրդարանում կամ որևէ ավագանիում հայտնվելու է «անպատվաբեր մենության» մեջ՝ պսևդոարևմտամետների կանխատեսելի ֆիասկոյի պայմաններում:
Այնուամենայնիվ, ինչի՞ վրա է Փաշինյանի կամ ՔՊ հաշվարկը:
Այն «հետևողականությունը», որով վերջին օրերին խրախուսվում է յուրայինների խուլիգանությունը՝ հուշում է, որ Փաշինյանը չի բացառում անգամ էլեկտորալ «հեղաշրջման»՝ ընտրությունների կեղծման հնարավորությունը:
Մյուս կողմից, հնարավորինս գեներացվելու է հակառուսական նարատիվը:
Պատահական չէ, որ Արսեն Թորոսյանը հայտարարում է՝ Մոսկվայից փորձում են համակարգված ազդել 2026 թվականին սպասվող խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների վրա: Իշխանական պատգամավորը որպես հիմնավորում կրկնել է այն, ինչ երեկ նաև Ազգային ժողովի նախագահն էր ասել, թե Ռուսաստանի կենտրոնական իշխանությունն այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմ է վարում:
2026-ը Փաշինյանի վերջին շանսն է՝ քաղաքակիրթ հեռանալու:
Դատելով իշխանության ագրեսիվ վարքագծից՝ Փաշինյանը այդ շանսից օգտվել չի պատրաստվում:
Բայց դրանից իշխանության մնալու նրա շանսերը չեն ավելանում, փոքրանում է Փաշինյանի անցնում հեռանալու հնարավորությունը»։

Политолог: 2026 год – последний шанс Пашиняна уйти цивилизованно
Возможность ухода Никола Пашиняна без потрясений уменьшается, отмечает  политолог Сурен Суренянц и поясняет:
«„Если выборы состоятся в эту пятницу, то „Гражданский договор” победит, набрав 50+1%”, – заявил Ален Симонян.
Сколько бы это утверждение ни было оторвано от реальности, оно кажется обычным для правящей партии, одержимой идеей воспроизводства.
Однако больше складывается впечатление, что Симонян попытался разрушить тот психологический мандраж, в котором пребывают его однопартийцы и сторонники ГД после выборов в Гюмри.
И хотя выборы в Гюмри не могут служить моделью для общереспубликанских выборов, очевидно, что они, по крайней мере, выявили, что у ГД больше нет реальных шансов набрать 50+1% голосов избирателей. Более того – „Гражданский договор” окажется в „позорном одиночестве” в парламенте или любом Совете старейшин в условиях предсказуемого фиаско псевдозападников.
Тем не менее, на чем основаны расчеты Пашиняна или ГД?
„Последовательность”, с которой в последние дни поощряется хулиганство своих, позволяет предположить, что Пашинян даже не исключает возможности электорального „переворота” – фальсификации выборов.
С другой стороны, будет максимально генерироваться антироссийский нарратив.
Неслучайно Арсен Торосян заявляет, что Москва пытается системно повлиять на результаты предстоящих в 2026 году парламентских выборов. Провластный депутат в качестве обоснования повторил то, что накануне сказал и спикер Национального Собрания, а именно, что центральная власть России ведет гибридную войну против Армении для достижения этой цели.
2026 год – последний шанс Пашиняна уйти цивилизованно. Судя по агрессивному поведению власти, Пашинян не собирается воспользоваться этим шансом.
Но от этого его шансы остаться у власти не увеличиваются, уменьшается возможность ухода Пашиняна без потрясений».