Աննա Հակոբյանի «սրտիկ»-ն ու նրա վարսավիրի ամուսնու պաշտոնի բարձրացումը
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի՝ մայիսի 8-ի հրամանով Ռոբերտ Թամարյանը նշանակվել է «Դատապարտյալների հիվանդանոց» քրեակատարողական հիմնարկի պետ է։
Մինչ այդ նա եղել է ՔԿՀ պետի տեղակալը։ Գուցե այս նշանակումն ուշադրություն չգրավեր, եթե ՔԿՀ նորանշանակ պետը Նիկոլ Փաշինյնաի կնոջ՝ Աննա Հակոբյանի վարսավիրի՝ Անուշ Մելքոնյանի ամուսինը չլիներ։
Գուցե ամուսնու պաշտոնի բարձրացմամբ էր պայմանավորված, որ վարսավիրն իր ինսթագրամի էջում երեկ տեսանյութ էր հրապարակել, թե ինչպես է Աննա Հակոբյանը Կապանի «Արմենիա» հյուրանոցի պատուհանից սրտիկ ցույց տալիս իր հետ Սյունիք տարած վարսավիրին։

Husband of Anna Hakobyan's hairdresser promoted
On May 8, Justice Minister Srbuhi Galyan signed an order appointing Robert Tamaryan as the new head of the Hospital for Convicts Penitentiary Institution. Previously, Tamaryan served as the deputy head of the same facility.
While such an appointment might have otherwise gone unnoticed, it has drawn attention due to Tamaryan’s personal connection to Anna Hakobyan, the wife of Prime Minister Nikol Pashinyan. Tamaryan is the husband of Anush Melkonyan, Hakobyan’s personal hairdresser.
On Sunday, Melkonyan shared an Instagram video of Anna Hakobyan making a heart gesture from a Kapan hotel window, apparently directed at the hairdresser who was accompanying Hakobyan during her visit to Syunik.