Հայաստանին հրավիրել են Ալբանիա. Մասնակցության մասին դեռ չեն հայտնում
Մայիսի 16-ին Ալբանիայի մայրաքաղաքում տեղի կունենա Եվրոպական քաղաքական համայնքի (ԵՔՀ) 6-րդ հանդիպումը։ Այստեղ  կհավաքվեն 44 եվրոպական երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ։
Հարավային Կովկասի երկրներից Վրաստանն ու Ադրբեջանն արդեն հայտարարել  են հրավեր ստանալու մասին։  Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն մի քանի օր առաջ հայտարարել է մասնակցության մասին։ Ադրբեջանից դեռ հաստատում չկա։
Հայաստանն այս առումով լուռ է։
Panorama.am-ն ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանից հետաքրքրվեց՝ արդյոք Հայաստանը ստացե՞լ է հավաքին մասնակցելու հրավեր։
«Հայաստանը հրավեր ստացել է և կարևորում է այս հարթակում ներգրավածությունը»,-հայտնեց նախարարությանը խոսնակը։
Հստակեցնող հարցին, այսինքն պաշտոնական Երևանը հաստատե՞լ է մասնակցությունը, Ա. Բադալյանն արձագանքեց. «Մասնակցության մասին կհայտնենք լրացուցիչ»։
Նշենք, որ նախորդ՝ հինգերորդ հանդիպումն անցկացվել է 2024-ի նոյեմբերին Բուդապեշտում։ Գագաթաժողովին մասնակցել է վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը։

МИД Армении: Приглашение на саммит в Тиране получено, решение относительно участия сообщим позже
16 мая в столице Албании Тиране пройдет 6-я встреча Европейского политического сообщества, на которой соберутся главы государств и правительств 44 европейских стран.
Из стран Южного Кавказа о получении приглашения на саммит Европейского политического сообщества уже заявили Грузия и Азербайджан. Премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе сообщил, что съездит на саммит. «Саммит запланирован на 16 мая, в связи с этим состоится визит», – сказал Кобахидзе. Азербайджан свое участие пока не подтвердил.
Армения в этом плане хранит молчание.
Корреспондент Panorama.am поинтересовалась у пресс-секретаря МИД Армении Ани Бадалян, получил ли Ереван приглашение принять участие во встрече.
«Армения получила приглашение и придает важность своему участию в этой платформе», – сообщила представитель министерства иностранных дел РА.
На уточняющий вопрос, подтвердил ли официальный Ереван свое участие, А. Бадалян ответила: «Об участии мы сообщим позднее».
Следует отметить, что предыдущий, пятый саммит Европейского политического сообщества состоялся в столице Венгрии Будапеште в ноябре 2024 года. В саммите принял участие занимающий пост премьер-министра Армении Никол Пашинян.