ՀՀ ԶՈւ-ում 40 անձի սպանության դեպքերի վարույթներից 12-ը կարճվել է. Արթուր Պողոսյան
«2024 թվականին արձանագրվել է մահվան ելքով 34 դեպք՝ 40 անձի վերաբերյալ»,-ԱԺ-ում տարեկան հաշվետվությունը ներկայացնելիս ասաց Քննչական կոմիտեի նախագահ Արթուր Պողոսյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ Զինված ուժեռրում մահվան դեպքերի վիճակագրությունը։
Նա հյատնեց, որ 2023 թվականին եղել է 36 դեպք 59 անձանց վերաբերյալ։
Ըստ ՔԿ նախագահի՝ 2024թ. դեպքերով նախաձեռնվել է 39 քրեական վարույթ, որոնցից 5-ը՝ 5 անձի վերաբերյալ սպանության դեպքեր են, 7-ը՝ 7 անձի ինքնասպանության, 3-ը՝ հակառակորդի կողմից 4 անձի սպանությամ, 7-ը՝ 10 անձի վերաբերյալ տրանսպորտային միջոցների շախագոծման կամ կանոնների խախտման,1-ը՝ դժբախտ պատահարի, 7-ը՝ 7 անձի հիվանդության դեպքեր են։
Պողոսյանը հայտնեց, որ մահացածներից 4-ը սպա է եղել, 12-ը՝ պարտադիր ժամկետային զինծառայող և 7-ը պայմանագրային, 1-ը պահեստազորային, 6-ը՝ աշխարհազորային, 10-ը քաղաքացիական։

12 of 40 murder cases in Armenian military dismissed, official says
A total of 34 fatal incidents involving 40 individuals were recorded in the Armenian armed forces in 2024, according to Artur Poghosyan, Chairman of the Investigative Committee. Poghosyan presented the figures during the committee’s annual report to the National Assembly on Monday.
He noted a slight decrease compared to 2023, when 36 incidents resulted in 59 deaths.
Of the 2024 cases, 39 prompted criminal investigations. They included five murder cases involving five individuals, seven suicides and three cases resulting in four deaths attributed to enemy actions. Additionally, there were seven incidents involving 10 deaths due to vehicle misuse or rules violations. One fatality was classified as accidental, while seven deaths were attributed to illness.
The victims included 4 officers, 12 conscripts, 7 contract soldiers, 1 reservist, 6 militia members and 10 civilians.