Հայկ Կոնջորյանի կինը 10,5 միլիոն աշխատավարձ կստանա՞ր, «ՀայՓոստի» տնօրեն կդառնա՞ր, եթե ամուսինը չլիներ իշխող խմբակցության ղեկավար. Թովմասյանը՝ ՀԿԿ նախագահին
12:28 13/05/2025
««Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանի կինն աշխատում էր «ՀայՓոստում»։ Նրա տարեկան աշխատավարձը 2021 թվականին,  ըստ հայտարարագրի,  6,8 միլիոն դրամ էր, 2022-ին աշխատավարձը դարձավ  9,5 միլիոն դրամ, 2023-ին՝ 10,5 միլիոն դրամ, անցած տարի էլ դարձավ «ՀայՓոստի» տնօրեն»,- Ազգային ժողովում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդման ներկայացման ժամանակ ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նա դիմեց հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանին. «Այս թռիչքաձև աճն արդյո՞ք որևէ աղերս ունի կոռուպցիոն որևէ գործարքի հետ, եթե Կոնջորյանը չլիներ իշխող խմբակցության ղեկավար, արդյո՞ք  նրա կինը կունենար այս թռիքչը, այս կարիերան կկարողանար հաղթահարեր։
Ա. Նահապետյանն արձագանքեց, «Ես չեմ կարող ձեր քաղաքական բնույթի  հարցադրմանը պատասխանել,  համենայնդեպս ձեր նկարագրած դեպքի մասով չեմ կարող նկատել որևէ կոռուպցիոն բնույթի տվյալ։ Եթե ունեք այլ տվյալներ հանցանքի վերաբերյալ, պատշաճ հաղորդում ներկայացրեք հակակառուպցիոն կոմիտե»։

Тагуи Товмасян: Если бы Конджорян не был главой правящей фракции, был бы у его жены такой взлет в карьере?
Парламент Армении 13 мая продолжил работу очередных заседаний, обсуждая сообщение о деятельности Антикоррупционного комитета (АК) в 2024 году.
Депутат НС РА Тагуи Товмасян во время обсуждения отметила: «Супруга руководителя фракции партии власти "Гражданский договор" Айка Конджоряна работала в ЗАО "Армпочта". Согласно представленной декларации, ее годовая зарплата в 2021 году, когда Конджорян был избран главой парламентской фракции правящей партии, составила 6,8 млн драмов. В 2022 году году эта цифра увеличилась до 9,5 млн драмов, в 2023 году – до 10,5 млн драмов, в 2024 году же она стала директором ЗАО "Армпочта"».
Тагуи Товмасян спросила председателя АК РА Артура Нагапетяна: «Не связан ли этот взлет по карьерной лестнице с какими-либо коррупционными сделками? Если бы Конджорян не был главой правящей фракции, был бы у его жены такой взлет в карьере?»
Глава Антикоррупционного комитета Армении не стал отвечать на неудобный вопрос. «Я не могу ответить на ваш вопрос политического характера. По крайней мере, я не вижу каких-либо признаков коррупции в описанном вами случае. Если у вас есть другая информация о преступлении, пожалуйста, подайте соответствующее заявление в Антикоррупционный комитет», – сказал он.