Առաջին անգամ հրապարակվել է Սամվել Շահրամանյանի հրամանագիրը, որով անվավեր է ճանաչվել Արցախը լուծարելու մասին որոշումը. Փաստաթուղթ
Երևան տեղափոխվելուց հետո Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը կայացրել է հրամանագիր, որով նույն հարթակում անվավեր է ճանաչվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 26-ին ստորագրված Արցախը լուծարելու մասին հրամանագիրը։ Այս մասին հայտնում արցախցի փաստաբան Ռոման Երիցյանը։
Վստահ եմ՝ շատերդ գիտեք կամ հասկանում եք Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանի կողմից հայկական երկրորդ պետությունը լուծարելու վերաբերյալ հրամանագիր կայացնելու դրդապատճառները։ Ոմանք նաև պատկերացնում են, որ որևէ պաշտոնյա, այդ թվում՝ պետության ղեկավարը, հրամանագրով պետություն լուծարելու լիազորություն չունի։
Այնուամենայնիվ, հանրության տարբեր շրջանակներ, հաշվի չառնելով անգամ այն, որ, այսպես կոչված, Արցախը լուծարելու վերաբերյալ հրամանագիրը,
որպես իրավական ակտ, անգամ ուժի մեջ չի մտել, տարբեր եղանակներով շահարկել են այն, Սամվել Շահրամանյանին անվանել Արցախը լուծարող նախագահ և այլն։
Ավելին՝ հենվելով հրամանագրի բովանդակության վրա՝ ՀՀ-ում տարբեր անձանց, այդ թվում՝ արցախյան համայնքների ղեկավարներին և ավագանու անդամներին առաջադրվել են քրեական մեղադրանքներ՝ պատճառաբանելով, որ Արցախի պետությունն ու համայնքները լուծարված են, իսկ պաշտոնատար անձանց լիազորություններն էլ դադարեցված, հետևաբար նրանց կողմից այս կամ այն լիազորությունն իրականացնելը քրեորեն պատժելի է։
Ինչ-որ հրամանագրով Արցախի Հանրապետությունը լուծարված լինելու հարցին լուրջ վերաբերողների համար և հետագա շահարկումներից խուսափելու նպատակով Երևան տեղափոխվելուց հետո Արցախի Հանրապետության նախագահ Սամվել Շահրամանյանը կայացրել է ստորև հրապարկված մեկ այլ հրամանագիր, որով նույն հարթակում անվավեր է ճանաչվել 2023 թվականի սեպտեմբերի 26-ին ստորագրված Արցախը լուծարելու մասին հրամանագիրը։
Այս մասին Սամվել Շահրամանյանը պաշտոնական նամակով տեղեկացրել է Հայաստանի Հանրապետության իշխանությանը:
Չնայած ո’չ այս և ո’չ էլ Արցախը լուծարելու վերաբերյալ հրամանագրերը որևէ իրավական ուժ չունեն, երկուստեք հակասում են թե՛ Արցախի մայր օրենքին, թե՛ հրամանագրից բարձր իրավաբանական ուժ ունեցող այլ իրավական ակտերի դրույթներին, ուժի մեջ չեն մտել և հետևաբար որևէ հետևանք անգամ առաջացնել չեն կարող, այնուամենայնիվ, հրապարակում եմ ԱՀ նախագահի 659-Ն հրամանագիրը՝ բոլորին խնդրելով Արցախը լուծարված լինելու մասին այլևս չխոսել։
Հիշեցնում եմ նաև, որ Ադրբեջանը մոտ 30 տարի Շուշիի, Աղդամի և այլ համայնքների ղեկավարներ է ունեցել, ուստի տարածքային կորստով Արցախի էջը փակված մի’ համարեք։

Впервые опубликован указ Самвела Шахраманяна, аннулирующий указ об упразднении Арцаха
После переезда в Ереван президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Самвел Шахраманян издал новый указ, которым был признан недействительным подписанный 26 сентября 2023 года указ об упразднении Арцаха. Об этом сообщил арцахский адвокат Роман Ерицян.
уверен, многие из вас знают или понимают мотивы издания президентом Арцаха Самвелом Шахраманяном указа об упразднении второго армянского государства. Некоторые также представляют, что ни один чиновник, включая главу государства, не обладает полномочиями упразднения государства своим указом.
Тем не менее, различные общественные круги, не учитывая того, что указ о так называемом упразднении Арцаха, как правовой акт, даже не вступил в силу, различными методами активно манипулировали им, называя Шахраманяна "упразднившим Арцах президентом" и т.д..
Более того, основываясь на содержании указа, в Республике Армения различным лицам, в том числе руководителям и членам Советов старейшин арцахских общин предъявлены уголовные обвинения – с тем обоснованием, что государство Арцах и его общины упразднены, а полномочия должностных лиц прекращены, следовательно осуществление ими тех или иных полномочий – уголовно наказуемо.
Для тех, кто серьезно воспринимает то, что Республика Арцах упразднена каким-то указом, во избежание дальнейших спекуляций, после переезда в Ереван президент Республики Арцах Самвел Шахраманян издал другой указ (публикуется ниже), которым признается недействительным указ от 26 сентября 2023 года об упразднении Арцаха.
Об этом Самвел Шахраманян официальным письмом проинформировал власти Республики Армения.
Хотя ни этот указ, ни указ об упразднении Арцаха не имеют какой-либо юридической силы, противоречат как Конституции Арцаха, так и другим нормативным актам, обладающим более высокой юридической силой, не вступили в силу и, следовательно, не могут повлечь за собой никаких последствий, тем не менее, я публикую указ № 659-Н президента Арцаха и прошу всех более не говорить о том, будто Арцах упразднен.
Напоминаю также, что в Азербайджан в течение почти 30 лет были назначенные руководители Шуши, Агдама и других общин, так что не считайте страницу Арцаха закрытой из-за потери территории.