Մխչյանի դպրոցում տեղի ունեցածը սարսափելի է. ԿԳՄՍ նախարար
«Մխչյանի դպրոցում տեղի ունեցածը սարսափելի է, այլ բառեր չունեմ»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը։
Հիշեցնենք՝  Մխչյանի բնակիչները պատմել են, որ Արարատի մարզի Մխչյան գյուղի Քրիստափոր Ալավերդյանի անվան դպրոցի բարձր դասարանների մի քանի տղաներ դպրոցի զուգարանում կապկպել են 4-րդ դասարանի երկու աշակերտի և ստիպողաբար թմրանյութ տվել: Դրանից հետո երեխաների մոտ կախվածություն է ի հայտ եկել, նրանք սկսել են տնից գումար գողանալ՝ կրկին նույն աշակերտներից թմրանյութ գնելու նպատակով։ Տեղի ունեցած դեպքով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ Քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ, 5-րդ, 8-րդ կետերով (շորթումը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ անօգնական վիճակում գտնվողի նկատմամբ, անչափահասի նկատմամբ),  4 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
«Այժմ քննություն է գնում։ Հույս ունենք՝ քննության ավարտից հետո մենք կունենանք բոլոր հարցերի պատասխանները կոնկրետ դրվագի հետ կապված»,- ասաց Անդրեասյանը։
Նա  նշեց, որ նմանատիպ իրավիճակն անթույլատրելի է, այստեղ ոչ միայն իրավապահների աշխատանքն է, նաև պետք է մանրամասն հասկանալ, թե դպրոցն ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկած լիներ, որ օղակն է  իր տեղում եղել, ճիշտ արձագանքել։
«Նման դեպքերը տեղի չեն ունենում մեկ օրում, պարզապես, երբ տեղի են ունենում, որոշակի նշաններ երևում են, անհագստացնող ազդակներ են լինում։
Այն, ինչ տեղի է ունեցել, չպետք է կրկնվի, ամեն ինչ անենք, որ դա չկրկնվի»,- ասաց ԿԳՄՍ նախարարը։
Ժ.Անդրեասյանը նշեց, որ իրենք պարբերաբար ահազանգեր ստանում են, որ ինչ-որ կասկածելի բաներ են նկատում դպրոցների մոտակայում, արագ կապ են հաստատում իրավապահների հետ։

Министр: Произошедшее в школе села Мхчян – ужасно
«То, что произошло в школе села Мхчян Араратской области Армении – ужасно, у меня нет других слов», – заявила министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян в беседе с журналистами 16 мая.
Напомним, жители Мхчяна рассказали, что в сельской школе имени Христафора Алавердяна несколько старшеклассников связали в школьном туалете двоих учеников 4-го класса и насильно дали им наркотики. После этого у детей развилась зависимость, они начали красть деньги из дома, чтобы снова приобрести наркотики у тех же старшеклассников.
По данному факту возбуждено уголовное производство по пп. 2,5 и 8 ч. 2 статьи 258 Уголовного кодекса (вымогательство, совершенное группой лиц по предварительному сговору, в отношении беспомощного лица, в отношении несовершеннолетнего), против 4 лиц начато публичное уголовное преследование.
«Надеюсь, что после окончания следствия у нас будут ответы на все вопросы относительно этого инцидента. То, что произошло, ужасно. У меня просто нет других слов. Подобные ситуации неприемлемы. Это дело не только правоохранителей. Мы должны понять, какие шаги должна была предпринять школа, насколько была правильно организована работа», – сказала Андреасян.
«Подобные случаи не происходят в один день. Перед тем, как они случаются, уже бывают заметны определенные тревожные сигналы и признаки», – отметила министр.
Она также добавила, что министерство регулярно получает сигналы о подозрительной активности вблизи школ и оперативно связывается с правоохранительными органами.
«То, что произошло, не должно повториться. Мы должны сделать все возможное, чтобы этого не допустить», – подчеркнула Жанна Андреасян.