Նիկոլ Փաշինյանին ես համարում եմ կոռուպցիայի Էյնշտեյն. Ռոբերտ Քոչարյան
«Նիկոլ Փաշինյանը լևրիվ նոր խոսք է ասել կոռուպցիայի գործում։ Սա ֆենոմենալ է, ես իրեն համարում եմ կոռուպցիայի Էյնշտեյն։ ԱՆԻՖ-ը նոր խոսք է կոռուպցիայի գործում»,-թալանի դեմ պայքարի, ապաօրինի գույքի վերադարձի մասին հարցին ի պատասխան ասել է ՀՀ երկորրդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
ԱՆԻՖԻ մասին խոսելիս նա նշեց, ստեղծել հիմնադրամ, հարկատուների փողերով լցնել 65 մլն դոլար, հետո ստեղծել օֆիս, ընկար,հարազատ, խնամի, ընտանիքի անդամներ բերել, երկու ամիս հետո այդ փողն անհետացել է։
«Էս մարդը Դեյվիդ Կոպպերֆիլդն է։ Սա նոր խոսք է կոռուպցիոն գործում, սրանց ճակատներին պետք է տատու անել՝ Կոռուպցիոն հանճարներ։ Երկիրը սարքել են կոռուպցիայի դրախտ։ Սա մի օրինակ է։ Համահայկական հիմնադրամից 100 մլն դոլար փոխանցվել է բյուջե ու անհետացել է, ասում եմ՝ հաշվետվություն պետք է ներկայացվի, ասում են, ինչի համար պետք է ծախսվել։ Բազմաթիվ օրինակներ կան։ Հիմա մանկապարտեզների այդ դեպքերը մանկական խաղեր են, և դրանք համեմատելի չեն 65 մլն դոլարի հետ, դա կոռուպցիոն դաշտի թեյավճարն է։ Հիմա դուք ուզում եք ասել, որ 65 մլն դոլարը կարա ցնդի ուղղակի ու երկրի առաջին դեմքը դրա հետ կապ չունենա՞»,-ասաց Քոչարյանը՝ ընդգծելով, որ այս իշխանության օրոք արտաքին պարտքն ավելացել է 7 մլրդ դոլարով, ի՞նչ է արվել դրանով, ի՞նչ է կառուցվել։
ՀՀ երկրորդ նախագահի համոզմամբ, այդ գումարից առնվազն 2 մլրդն ուղղակի փոշիացվել է։
Նա հիշեցրեց, որ 2018-ին Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր՝ մենք ունենք փայլուն ժողովուրդ, կիրթ, խելոք, փայլուն երկիր։
«Հիմա ասում է՝ դուք վատ եք ապրում, որովհետև փնթի եք, թամբալ եք, ծույլ եք, վախկոտ եք։ Ինչո՞ւ, որովհետ աղքատությունը մնացել է նույն մակարդակի վրա՝ 24 տոկոս։ Ուրեմն պետք է ընդունի, որ հիմա թիվ մեկ թալանչին ինքն է։ Ես հիմնավոր կասկած ունեմ, որ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հայաստանի ամենից հարուստ մարդն է: Ես իրենից մի 10, 15 անգամ չգիտեմ որտեղ եմ էլի, նույնիսկ էն որ ասում է՝ даже обидно»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։

Роберт Кочарян: Я считаю Никола Пашиняна Эйнштейном коррупции
«Никол Пашинян сказал новое слово в коррупции, это феноменально. Я считаю его Эйнштейном коррупции», – заявил второй президент Армении Роберт Кочарян.
Коснувшись вызвавшей широкий резонанс истории с Фондом государственных интересов Армении (ANIF), экс-президент заявил: «Создать фонд, влить в него деньги налогоплательщиков на сумму 65 миллионов долларов, затем открыть офис, устроить в этом офисе на работу друзей, родственников, сватов и т.д.. А через два месяца эти деньги исчезли».
«Этот человек Дэвид Копперфильд (американский иллюзионист и гипнотизер, известный своими зрелищными фокусами. – Ред.). Это новое слово в коррупции. Им на лбу следует набить тату "гении коррупции".  И это только один пример. Все уже позабыли о 100 миллионах долларах Всеармянского фонда, которые были перечислены из фонда в бюджет и испарились. Я тогда был членом совета попечителей фонда и участвовал в этом заседании онлайн. Я говорю, что нужно представить отчет о том, куда ушли эти деньги. Говорят, на что нужно было, на то и потратили, и точка. 100 млн долларов исчезли... Примеров множество других примеров. Эти разоблачения, связанные с выделенными на строительство детских садов средствами, – просто детские игры.
Их не сравнить по масштабу с 65 млн долларов. Просто „чаевые” в этом коррупционном поле. Теперь вы хотите сказать, что 65 млн долларов могли просто так испариться и первое лицо государства к этому не причастен?» – сказал Кочарян, обратив внимание: при этой власти внешний долг вырос на 7 млрд долларов, что было сделано на эти деньги?
По словам второго президента Армении, не менее 2 миллиардов из этой суммы были просто растрачены.
Он напомнил, что в 2018 году Никол Пашинян говорил: «У нас блестящий народ, образованная, умная, блестящая страна».
«Теперь он говорит: «Вы плохо живете, потому что вы неряшливы, ленивы, трусливы». Почему? Потому что бедность осталась на том же уровне – 24 процента. Поэтому ему придется признать, что теперь он – грабитель номер один. У меня есть обоснованные подозрения в том, что Никол Пашинян сегодня является самым богатым человеком в Армении», — сказал Роберт Кочарян.