ՀՀԿ-ի հետ միասին ընտրության գնալու հնարավորությունը չեմ տեսնում. Ռոբերտ Քոչարյան
ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակը հրապարակել  է Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցի հիմնական դրույթները։ Ահա ներքաղաքական կյանքին վերաբերող մի քանի դրույթները.
.Մինչև նոր ընտրություններ մնացել է մի տարի։ Քաղաքական մարտերը խորհրդարանում դրանով են պայմանավորված։ Պայքարը սուր է լինելու, նրանք գիտեն՝ ինչ են արել, և գիտակցում են, որ պատասխան տալու ժամանակը գալիս է։
.Խոսակցություն եղել է, բայց ես չեմ խնդրել, որ ՀՀԿ-ն մասնակցի 2021 թվականի ընտրություններին։ Հակառակը, ՀՀԿ մասնակցությունն ինձ խանգարեց։ Այո, երրորդ նախագահը կտրուկ դեմ էր, իսկ ես ասում էի, որ ընդդիմությունը չի կարող չմասնակցել։
.Իշխանափոխությունը շատ ծանր հետևանքներ ունեցավ և՛ ՀՀԿ-ի, և՛ երրորդ նախագահի համար։ Ես ունեմ իմ պատկերացումը, որն այդքան էլ չի համընկնում ՀՀԿ պատկերացումների հետ։
.ՀՀԿ-ն իշխանություն է դարձել իմ նախագահության ժամանակ։ Մեծ հարց է, թե ո՞վ է ում թիկունք կանգնել կայացման համար։ Նույնիսկ բարոյականության հարց է նման բան հնչեցնելը։
. 2018 թ․ ապրիլին ես զանգել եմ երրորդ նախագահին, հարցրել՝ ինչպե՞ս է գնահատում իրավիճակը, որովհետև սա ձնագնդի պես աճում է, խնդիր է դառնալու, վերահսկողությունը կորցնելու եք։ Սերժ Սարգսյանը շատ հանգիստ ասաց, որ խնդիր չկա, ամեն ինչ վերահսկողության տակ է։ Մի քանի օր հետո հրաժարական տվեց։ Ենթադրում եմ, որ իրավիճակի սխալ գնահատում է եղել։
.Եթե հարց առաջանա, որ այս իշխանություններից ազատվելու համար անհրաժեշտություն լինի կոալիցիա կազմել, չեմ կարծում, որ այլընտրանք ենք ունենալու։ Բայց միասին ընտրության գնալու հնարավորությունը չեմ տեսնում։
.Այս իշխանությունն ընդունում է, որ տգետ են, որ ձախողվել են։ Առաջարկում եմ Նիկոլի կերպարով տգիտության էմոջի պատրաստել և այդ բառի փոխարեն օգտագործել։
.Իմ անցյալը հուշում է, որ ճգնաժամային իրավիճակներում ես կարողանում եմ կառավարել։ Ես հայտարարում եմ, որ այն մարդն եմ, որ կարող եմ այս հարցերը լուծել։
.Մենք ունենք փայլուն ժողովուրդ՝ աշխատասեր, խելացի, ճարպիկ։ Եվ դա եղել է մեր մրցակցային առավելությունը։ Մեր մրցակցային առավելությունները եղել են մեր ժողովրդի գիտելիքները, մասնագիտական որակները, ինչն էլ էապես նպաստել է օտաերկրյա ներդրումների ծավալի աճին»։

Роберт Кочарян: Возможности идти на выборы вместе с РПА я не вижу
Второй президент Армении Роберт Кочарян дал интервью информационным сайтам Yerevan.Today, Politik.am, News.am и телеканалу «5-ый канал». Он ответил на различные вопросы, касающиеся внешней и внутренней политики, коснулся событий 2018 года, выборов 2021 года и предстоящих в 2026 году выборов.
Офис второго президента Армении опубликовал основные тезисы интервью Роберта Кочаряна. Ниже приводим ряд тезисов, касающихся внутриполитической ситуации в РА:
• До новых выборов остался один год. Политические бои в парламенте обусловлены именно этим. Борьба будет жесткой – они знают, что сделали, и понимают, что время отвечать приближается.
• Разговор был, но я не просил, чтобы РПА участвовала в выборах 2021 года. Напротив – участие РПА мне помешало. Да, третий президент был категорически против, а я говорил, что оппозиция не может не участвовать.
• Смена власти имела тяжелые последствия и для РПА, и для третьего президента. У меня свое видение, и оно не совпадает с убеждением РПА по данному вопросу.
• РПА взяла власть при моем президентстве. Вопрос – кто кому обеспечил становление? Делать подобные заявления – это уже вопрос морали.
• В апреле 2018 года я позвонил третьему президенту, спросил, как он оценивает ситуацию, потому что проблема росла как снежный ком, ситуация выходила из-под контроля. Серж Саргсян очень спокойно ответил, что все под контролем. Через несколько дней он подал в отставку. Думаю, ситуация была оценена неверно.
• Если возникнет необходимость сформировать коалицию, чтобы избавиться от этой власти, я не думаю, что у нас будет альтернатива. Но возможности идти на выборы вместе я не вижу.
• Эта власть признает, что она некомпетентна и провалила все. Я предлагаю создать эмодзи с образом Никола как символа невежества и использовать его вместо слова “невежество”.
• Мое прошлое показывает, что в кризисных ситуациях я умею эффективно управлять. Я заявляю: я – тот человек, который может решить эти вопросы.
• У нас замечательные люди: трудолюбивые, умные и находчивые. И это было нашим конкурентным преимуществом. Нашим конкурентным преимуществом стали знания и профессиональные качества нашего народа, что способствовало значительному росту объема иностранных инвестиций.