Սերգեյ Լավրովը մայիսի 20-21-ը աշխատանքային այցով կայցելի Երևան. ՌԴ ԱԳՆ
Մայիսի 20-21-ը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը աշխատանքային այցով կայցելի Երևան։ Այցի մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ կայքը։
Ըստ տեղեկությունների՝ նախատեսված են նրա հանգամանալից բանակցությունները ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, ինչպես նաև զրույցներ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ։
«Շփումները տեղի կունենան 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին ամենաբարձր մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների զարգացման, ինչպես նաև հունվարի 21-ին Արարատ Միրզոյանի Մոսկվա կատարած այցից արդյունքների մասով։ Օրակարգը ներառում է երկկողմ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակի քննարկում, եվրասիական ինտեգրացիոն կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության և միջազգային հարթակներում, առաջին հերթին՝ ՄԱԿ-ում դիրքորոշումների համաձայնեցումը: Արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ղեկավարները մտքեր կփոխանակեն տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի, այդ թվում՝ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացների շուրջ։ Նախատեսվում է 2025-2026 թվականների միջգերատեսչական խորհրդակցությունների պլանի ստորագրում։ Սերգեյ Լավրովը Ռուս-Հայկական համալսարանում կխոսի ռուսական բուհերի մասնաճյուղերի դասախոսների, ուսանողների և փորձագիտական հանրության հետ, իսկ Ռուսական տանը կհանդիպի նաև հայրենակիցների հետ։
Ավանդույթի համաձայն՝ ծաղիկներ կդրվեն Անմար կրակի մոտ՝ Անհայտ զինվորի գերեզմանին, ծաղկեպսակ կդրվի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում։
Մոսկվան ակնկալում է, որ այցը կնպաստի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև քաղաքական և միջգերատեսչական երկխոսության ամրապնդմանը և կհանգեցնի փոխըմբռնման մեծացմանը և կողմերին հետաքրքրող հարցերի փոխադարձ ընդունելի լուծումների որոնմանը»,-ասված է հաղորդագրությունում։

МИД РФ: 20-21 мая Сергей Лавров посетит Ереван с рабочим визитом
20-21 мая министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров посетит Ереван с рабочим визитом, сообщается на сайте МИД РФ.
Согласно информации, запланированы его обстоятельные переговоры с министром иностранных дел Республики Армения Араратом Мирзояном, ожидаются беседы с премьер-министром Николом Пашиняном и президентом Ваагном Хачатуряном.
«Контакты пройдут в развитие договоренностей, достигнутых 8 октября 2024 года на высшем уровне, а также по итогам визита А.С.Мирзояна в Москву 21 января. В повестке дня – обсуждение широкого комплекса вопросов двустороннего сотрудничества, взаимодействия по линии евразийских интеграционных объединений, координации позиций на международных площадках, в первую очередь, в ООН. Главы внешнеполитических ведомств предметно обменяются мнениями по проблематике региональной безопасности, включая перспективы процессов армяно-азербайджанской и армяно-турецкой нормализации. Запланировано подписание Плана межмидовских консультаций на 2025-2026 гг.
С.В.Лавров выступит в Российско-Армянском университете перед преподавателями и студентами филиалов российских вузов и экспертным сообществом, а также встретится с соотечественниками в Русском доме.
По традиции состоится возложение цветов к Вечному огню у могилы Неизвестного солдата и венка к Мемориалу памяти жертв геноцида армян.
В Москве рассчитывают, что визит будет способствовать укреплению политического и межведомственного диалога между Россией и Арменией, приведет к росту взаимопонимания и нахождению взаимоприемлемых развязок по вопросам, представляющим интерес для каждой из сторон», – говорится в сообщении.