Առաջին եռամսյակում հանքարդյունաբերությունը կրճատվել է 10.5%-ով, մշակող արդյունաբերությունը՝ 21.2 %. ՎԿ
15:06 23/05/2025
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է  2025 թվականի առաջին եռամսյակի համախառն ներքին արդյունքի(ՀՆԱ) ցուցանիշները։
Ըստ ՎԿ-ի, համախառն ներքին արդյունքն աճել է 5.2 %-ով։ Այդ ցուցանիշում հիմնական հատվածը ապահովել է ֆինանսական և ապահովագրական ոլորտը՝ 27.5% և շինարարության ոլորտը 14% աճերով։
Սակայն Հայաստանի արդյունաբերության հիմնական ճկուղում՝ հանքարդյունաբերությունում արձանագրվել է 10.5% անում, մշակող արդյունաբերությունում՝ 21.2 % անկում, իսկ ընդհանուր արդյունաբերության ոլորտն՝ էներգետիկայի հետ միասին 12.4 % անկում են գրանցել։

Armenia's mining output down by 10.5% in first quarter of 2025
Armenia's economy grew by 5.2% in the first quarter of 2025, according to data released by the Statistical Committee of Armenia on Friday. The growth was primarily driven by strong performances in the financial and insurance sector, which surged by 27.5%, and the construction sector, which recorded a 14% increase.
However, the industrial sector, particularly mining and manufacturing, faced significant setbacks. Mining output fell by 10.5%, while the manufacturing sector experienced a contraction of 21.2%. As a result, the broader industrial sector, which also includes energy production, saw a decline of 12.4%.