Փաշինյանի վարքագիծը ԱԺ-ում առերևույթ կանոնների խախտում է. Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին ուղղված Թ. Թովմասյանի դիմումի հետքերով
09:32 23/05/2025
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը (ԿԿՀ) վարույթ է հարուցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարքագծի կանոնների առերևույթ խախտման վերաբերյալ:
Այս մասին հայտնում է ԱԺ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թոցվմասյանն ու մանրամասնում.
«Ես դիմումով պահանջել էի վարույթ հարուցել Նիկոլ Փաշինյանի ցուցաբերած վարքագծի վերաբերյալ: Երեկ Հանձնաժողովից ինձ տեղեկացրին, որ
2025 թվականի մայիսի 15-ին արդեն հարուցվել է վարքագծի կանոնների առերևույթ խախտման վերաբերյալ թիվ 07/2025/Վ/Վ վարույթը՝ հիմք ընդունելով միջադեպի վերաբերյալ զանգվածային լրատվության միջոցների հրապարակումները։
Ուշադրության կենտրոնում են եղել հետևյալ դրվագները․
. «Համբալ» արտահայտությունը,
.«Վեր ընկի տեղդ, ներվերս չուտես» արտահայտությունը,
. «Ձեզ տանելու եմ, լցնեմ ԱԱԾ պադվալները» սպառնալիքն ու կրկնվող անհարգալից խոսքը:
. Հարկ է նկատել, որ հանրային բարձր պատասխանատվություն կրող յուրաքանչյուր պաշտոնյա պետք է գիտակցի՝ իր վարքագիծն ու խոսքը չեն կարող լինել անսահմանափակ։ Դրանք պետք է լինեն իրավունքի և բարոյականության շրջանակներում։
Նիկոլ Փաշինյանի վարքագիծը խաթարում է իշխանության նկատմամբ հանրային վստահությունը, սրում է ինստիտուցիոնալ քայքայման ռիսկերը և խախտում է քաղաքացի-պետություն հարաբերությունների հիմքը՝ հարգանքը։
Այս վարքագիծը իշխանության շահարկում է՝ ընդդիմախոսներին նվաստացնելու և ժողովրդավարական դիսկուրսը ճնշելու համար։
. Ոչ մի օրենք թույլ չի՛ տալիս պաշտոնյային, լինի նա նույնիսկ վարչապետ, դուրս գալ պատասխանատվության դաշտից՝ հղում անելով իր «նյարդերին» կամ «հույզերին»։
. Հուսամ, որ սա իրավական նախադեպ է դառնալու։ Եվ ԿԿՀ-ի վարույթը ձևական չի լինի, այլ որոշմամբ կփաստի, որ պետության ներսում անգամ սահմանադրական ինստիտուտներն արձագանքում են իշխանական անթույլատրելի վարքի դրսևորմանը:

The Corruption Prevention Commission (CPC) has launched an investigation into Prime Minister Nikol Pashinyan’s alleged breach of ethical conduct following a formal complaint by nonpartisan MP Taguhi Tovmasyan, she said in a statement on Friday. The full text of the lawmaker's statement is provided below.
"The Corruption Prevention Commission (CPC) has initiated proceedings concerning an alleged breach of the Code of Conduct by Prime Minister Nikol Pashinyan.
I had formally requested that proceedings be launched regarding the Prime Minister’s behavior. Yesterday, the Commission informed me that, on May 15, 2025, it had indeed initiated proceedings—Case No. 07/2025/V/V—based on media reports regarding the incident.
The following incidents have been central to the inquiry:
- The use of the term “hambal” (“lout\boor”),
- The statement “Sit down, stop getting on my nerves,”
- The threat “I will take you and throw you into the NSS(Narional Security Service) basements,” alongside repeated disrespectful language.
It is important to note that any public official bearing high responsibility must recognize that their behavior and speech cannot be without limits. They must fall within the boundaries of the law and morality.
Nikol Pashinyan’s conduct undermines public trust in government, exacerbates risks of institutional degradation, and violates the foundation of citizen–state relations—respect.
This behavior represents an abuse of power, intended to humiliate dissenting voices and suppress democratic discourse.
No law permits any official—even a Prime Minister—to escape accountability by appealing to their “nerves” or “emotions.”
I hope this case will set a legal precedent, and that the CPC’s proceedings will not be merely symbolic but will result in a decision affirming that even within the state, constitutional institutions respond to unacceptable behavior by those in power.