Նախագիծը քննարկվեց պատմական փաստերի խեղաթյուրման, թեմայից չբխող երրորդական մեկնաբանությունների համատեքստում. Աբրահամյան
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության կողմից ներկայացված Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակի առիթով ԱԺ հայտարարության նախագիծը չընդգրկվեց ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգ։
Այսօր մեկնարկած ԱԺ լիագումար նիստում հայտարարության նախագիծը ներկայացրեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակի առիթով «Պատիվ ունեմ» խմբակցության շրջանառած ԱԺ հայտարարության նախագիծը տարբեր քննարկումների ու շահարկումների առիթ է դարձել, թեև տեքստը հիմնված էր պատմական անհերքելի իրողությունների, այդ հաղթանակում սերունդների ինստիտուցիոնալ կապի և պատմական հիշողության հիման վրա, սակայն ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով նիստում այն քննարկվեց լրիվ այլ կոնտեքստում՝ գեոպոլիտիկ ծրագրերի բախման, պատմական փաստերի խեղաթյուրման, թեմայից չբխող երրորդական մեկնաբանությունների համատեքստում»,- ասաց ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացուցիչը։
Նա նշեց, որ այդ օրերին պատմական իրադարձությունների վերաբերյալ իշխանության քարոզչամեքենայի հրահրած, այսպես կոչված այլընտրանքային մոտեցումները սպասելի են դարձնում իշխանության այս հարցում, այս հայտարարության մասով ունեցած դիրքորոշումը, սակայն կան հարցեր, որոնք ինչ էլ անեն, մեկ է՝ մնալու են պատմական, այն խմբագրել հնարավոր չէ։
Աբրահամյանը նախ հիշեցրեց, որ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը բացասական կարծիք է հայտնել Հայրենական մեծ պատերազմում հաղթանակի 80-ամյակի վերաբերյալ հայտարարության նախագծին, ապա հավելեց. «Ամենաանհեթեթ դիտարկումների նոմինացիան շատ թեժ էր, սակայն, կարծում եմ, առաջին տեղում այն «հակափաստարկն է», որ հաղթանակի կամ տոնական օրերի հետ կապված վերջին տասնամյակում ԱԺ հայտարարության տեքստեր չեն ընդունվել, դրանք որպես կանոն եղել են ողբերգությունների հիշատակումների դեպքում, ուստի ԱԺ-ում նման մշակույթ չկա»։
Նա ընդգծեց, որ այս հայտարարությունը պետք է դրական եզրակացություն ստանար ոչ միայն հանձնաժողովում, նաև լիագումար նիստում, քանի որ խոսք է գնում մեծ հաղթանակի, դրանում հայ ժողովրդի ու նրա զավակաների զգալի ավանդի, դրա անհերքելի փաստերի մասին, որոնք ողբերգական թվացող ապագայից վերածվեցին հույսի, լույսի, հաղթանակի ու այս տարածաշրջանում հայերի գոյության պահպանման ու վերելքին։
Հայտարարության նախագիծը դրվեց քվերակության, 27 կողմ, 54 դեմ, 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ նախագիծը չընդգրկեց ԱԺ օրակարգ։

«Есть темы, которые нельзя переписать»: Тигран Абрамян — об отклонении парламентом проекта заявления к 80-летию Победы в ВОВ
Представленный оппозиционной фракцией «Честь имею» проект заявления Национального Собрания Республики Армения «В связи с 80-летием Победы в Великой Отечественной войне» не был включен в повестку дня пленарных заседаний парламента РА.
На сегодняшнем заседании парламента проект заявления НС РА представил секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Проект заявления по случаю 80-летия Победы в Великой Отечественной войне, представленный фракцией "Честь имею", стал предметом различных обсуждений и спекуляций. Хотя текст заявления был основан на неоспоримых исторических фактах, преемственности поколений и важности сохранения исторической памяти, на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям он был рассмотрен в совершенно ином контексте – столкновения геополитических программ, искажения исторических фактов и сторонних, не относящихся к теме, трактовок», – отметил депутат от оппозиции.
По его словам, такой подход действующих властей Армении по представленному проекту заявления ожидаем – в контексте формируемых пропагандистской машиной в эти дни так называемых «альтернативных подходов» в вопросах, касающихся исторических событий. Однако, подчеркнул он, есть темы, которые останутся историческими вне зависимости от политических трактовок — и их невозможно переписать.
Тигран Абрамян напомнил, что ранее представленный фракцией «Честь имею» проект заявления НС РА «В связи с 80-летием Победы в Великой Отечественной войне» получил отрицательное заключение Постоянной комиссии НС по внешним связям.
«Конкуренция за самую абсурдную аргументацию была крайне ожесточенной, но, пожалуй, первое место занимает так называемый "контраргумент", согласно которому ранее, к 70- и 75-летию Победы, парламент подобных заявлений не принимал, а значит, такой парламентской традиции якобы не существует».
Он подчеркнул, что это заявление должно было получить положительное заключение не только комиссии, но и быть принято на пленарном заседании, поскольку речь идет о великой победе, о значительном вкладе армянского народа и его сыновей.
Проект заявления был вынесен на голосование, и при соотношении голосов 27 «за», 54 «против» и 2 «воздержавшихся» не был включен в повестку Национального Собрания.