ՀԱՊԿ երկրներն ընդունել են 2026-2030 թվականների ռազմական համագործակցության պլանը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների պաշտպանության նախարարները Բիշքեկում կայացած հանդիպմանը հաստատել են կազմակերպության շրջանակներում 2026-2030 թվականների ռազմական համագործակցության պլանը։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Ղրղզստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
«2025 թվականի մայիսի 28-ին Բիշքեկում կայացել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում քննարկվել և հաստատվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև 2026-2030 թվականների ռազմական համագործակցության զարգացման ծրագիրը»,- նշել են մամուլի ծառայությունից։
Պաշտպանության նախարարները քննարկել են նաև կազմակերպության հավաքական ուժերի գործունեության հարցը, որը «հաջողությամբ կհակազդի ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում ռազմական անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերներին և սպառնալիքներին»։
«Մեր վերջին հանդիպման արդյունքները ևս մեկ անգամ հաստատեցինք մեր տեսակետների և հիմնարար մոտեցումների միասնությունը կազմակերպության հավաքական անվտանգության ամրապնդման, ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև ռազմական համագործակցության հետագա կատարելագործման և զարգացման, կառավարման համակարգերի բարելավման, ուժերի և հավաքական անվտանգության մարմինների համատեղ պատրաստության վերաբերյալ»,- ասել է Ղրղզստանի պաշտպանության նախարար Ռուսլան Մուկամբետովը։

Defense ministers from the Collective Security Treaty Organization (CSTO) member countries agreed on a defense cooperation plan for 2026-2030 at a meeting in Bishkek, the Kyrgyz Defense Ministry told TASS.
"On May 28, 2025, Bishkek hosted a meeting of CSTO defense ministers. At the meeting, a defense cooperation plan for 2026-2030 was considered and adopted," the ministry said.
The defense chiefs also discussed the activity of the organization’s collective forces toward "countering challenges and threats to military security across the CSTO’s collective security areas."
The CSTO defense ministers’ meeting in Bishkek was attended by defense chiefs from Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia, and Tajikistan, as well as the CSTO secretary general and officials from the CSTO Secretariat and the CSTO Joint Staff.
Kyrgyz President Sadyr Japarov is expected to receive participants in the meeting later on Wednesday.