ՀԱՊԿ երկրներն ընդունել են 2026-2030 թվականների ռազմական համագործակցության պլանը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների պաշտպանության նախարարները Բիշքեկում կայացած հանդիպմանը հաստատել են կազմակերպության շրջանակներում 2026-2030 թվականների ռազմական համագործակցության պլանը։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են Ղրղզստանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
«2025 թվականի մայիսի 28-ին Բիշքեկում կայացել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում քննարկվել և հաստատվել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև 2026-2030 թվականների ռազմական համագործակցության զարգացման ծրագիրը»,- նշել են մամուլի ծառայությունից։
Պաշտպանության նախարարները քննարկել են նաև կազմակերպության հավաքական ուժերի գործունեության հարցը, որը «հաջողությամբ կհակազդի ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության տարածաշրջաններում ռազմական անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերներին և սպառնալիքներին»։
«Մեր վերջին հանդիպման արդյունքները ևս մեկ անգամ հաստատեցինք մեր տեսակետների և հիմնարար մոտեցումների միասնությունը կազմակերպության հավաքական անվտանգության ամրապնդման, ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև ռազմական համագործակցության հետագա կատարելագործման և զարգացման, կառավարման համակարգերի բարելավման, ուժերի և հավաքական անվտանգության մարմինների համատեղ պատրաստության վերաբերյալ»,- ասել է Ղրղզստանի պաշտպանության նախարար Ռուսլան Մուկամբետովը։

Министры обороны стран ОДКБ одобрили план военного сотрудничества на 2026-2030 годы
Министры обороны стран Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) на заседании Совета глав оборонных ведомств объединения в Бишкеке одобрили план военного сотрудничества на 2026-2030 годы, сообщили журналистам в среду в пресс-службе минобороны Киргизии.
"В ходе заседания Совета министров обороны ОДКБ… рассмотрен и одобрен "План развития военного сотрудничества государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности на 2026-2030 годы", - говорится в сообщении, которое приводит РИА Новости.
Отмечается, что также на заседании министры обороны обсудили деятельность коллективных сил Организации, которые должны успешно противостоять современным вызовам и угрозам военной безопасности в зоне ответственности ОДКБ, совершенствование боевой подготовки и выучки войск объединения.
"Результаты нашего очередного заседания еще раз показали единство наших взглядов и принципиальных подходов в вопросах укрепления коллективной безопасности организации, дальнейшего совершенствования и развития военного сотрудничества государств-членов ОДКБ, совершенствования систем управления, совместной подготовки органов сил и средств коллективной безопасности", - приводит пресс-служба слова министра обороны Киргизии Руслана Мукамбетова.
В работе СМО ОДКБ, которое прошло под председательством главы киргизского минобороны, приняли участие генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов, министр обороны России Андрей Белоусов, руководители и представители оборонных ведомств Белоруссии, Казахстана и Таджикистана, а также представители секретариата и Объединенного штаба организации.