Դրանք անհայրենիք, անսրբություն անձի ձևակերպումներ են. Իշխան Սաղաթելյանը՝ Փաշինյանի ուղերձի մասին
«Մայիսի 28-ն ապացուցեց, երբ կա ազգնավեր առաջնորդություն, կամք, վճռականություն, հնարավոր է հաղթել գերակշռող թշնամուն, ստեղծել, պահել ու պահպանել պետականությունը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա մասնակցում էր Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 107-րդ ամյակի առթիվ Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի արձանի մոտ ՀՅԴ կազմակերպած ծաղկեմատույցին։
Դաշնակցական գործիչն ընդգծեց՝ մայիսի 28-ի խորհուրդը մեզ սովերեցնում է, որ չպետք է տեղի տալ թուլամորթներին, թշնամու հրահանգներին, պետք է կառչած մնալ հայկական հողում և պաշտպանել այն։
Լրագրողները խնդրեցին մեկնաբանել Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա ուղերձի այն հատվածները, որտեղ ասված է. «Այսօր մենք ավելի պետություն ենք, քան երբևէ, ավելի ինքնիշխան ենք, քան երբևէ, ավելի անկախ ենք, քան երբևէ։ Մեր ժողովուրդը հայրենիք փնտրելու կարիք չունի այլևս, հայրենիքի մասին երազելու անհրաժեշտություն չկա, որովհետև մեր երազանքներն իրագործված են, հայրենիքը գտնված՝ ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության, ի դեմս պետության»։
«Դա անհայրենիք, անսրբություն անձի ձևակերպումներ են։ Իր իշխանության տարիներին Հայաստանի ինքնիշխանության մակարդակն իջել է պլենտուսի աստիճանի, Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը խաթարված է, թշնամին գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։ Նա պետականությունից, հայրենիքից, պետությունից խոսելու իրավունք չունի, քանի որ դրանց թշնամին է»,-ասաց Սաղաթելյանը։

Ишхан Сагателян – о речи Пашиняна: Это формулировки человека без Родины, не имеющего ничего святого
28 мая 1918 года – доказательство следующего: когда есть преданное нации лидерство, воля, решимость, то можно победить превосходящего врага, создать и сохранять государственность, заявил в беседе с журналистами 28 мая представитель Верховного органа АРФД, депутат НС от фракции «Армения» Ишхан Сагателян.
Он принимал участие в церемонии возложения цветов, организованной АРФД у памятника армянскому политическому деятелю, одному из основоположников Первой Республики Араму Манукяну в Ереване – по случаю 107-й годовщины провозглашения Первой Республики Армения.
«Уроки 28 мая заключаются в том, что нельзя уступать слабохарактерным, нельзя выполнять приказы врагов. Мы должны быть привязаны к армянской земле, защищать ее», – подчеркнул Сагателян.
Журналисты попросили Сагателяна прокомментировать и следующий отрывок из сегодняшней речи Никола Пашиняна в мемориальном комплексе Сардарапата: «Нашему народу не нужно более искать родину, не нужно мечтать о родине, потому что наши мечты осуществились, наша Родина найдена в лице Республики Армения, в лице государства. С 2020 года, пройдя через тяжелые испытания, ценой жизни наших павших героев, мы получили историческую возможность развивать свой суверенитет, реализовывать свою государственность и делать ее долговечной. Сегодня мы являемся государством больше, чем когда-либо, сегодня мы более суверенны, чем когда-либо, сегодня мы более независимы, чем когда-либо».
«Это формулировки человека без Родины, для которого нет ничего святого. За годы его пребывания у власти уровень суверенитета страны опустился до плинтуса, территориальная целостность Республики Армения нарушена, враг находится на суверенной территории Армении. Он не имеет морального права говорить о государственности, Родине, государстве, поскольку является их врагом», – сказал Сагателян.