Դրանք անհայրենիք, անսրբություն անձի ձևակերպումներ են. Իշխան Սաղաթելյանը՝ Փաշինյանի ուղերձի մասին
«Մայիսի 28-ն ապացուցեց, երբ կա ազգնավեր առաջնորդություն, կամք, վճռականություն, հնարավոր է հաղթել գերակշռող թշնամուն, ստեղծել, պահել ու պահպանել պետականությունը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա մասնակցում էր Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 107-րդ ամյակի առթիվ Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի արձանի մոտ ՀՅԴ կազմակերպած ծաղկեմատույցին։
Դաշնակցական գործիչն ընդգծեց՝ մայիսի 28-ի խորհուրդը մեզ սովերեցնում է, որ չպետք է տեղի տալ թուլամորթներին, թշնամու հրահանգներին, պետք է կառչած մնալ հայկական հողում և պաշտպանել այն։
Լրագրողները խնդրեցին մեկնաբանել Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա ուղերձի այն հատվածները, որտեղ ասված է. «Այսօր մենք ավելի պետություն ենք, քան երբևէ, ավելի ինքնիշխան ենք, քան երբևէ, ավելի անկախ ենք, քան երբևէ։ Մեր ժողովուրդը հայրենիք փնտրելու կարիք չունի այլևս, հայրենիքի մասին երազելու անհրաժեշտություն չկա, որովհետև մեր երազանքներն իրագործված են, հայրենիքը գտնված՝ ի դեմս Հայաստանի Հանրապետության, ի դեմս պետության»։
«Դա անհայրենիք, անսրբություն անձի ձևակերպումներ են։ Իր իշխանության տարիներին Հայաստանի ինքնիշխանության մակարդակն իջել է պլենտուսի աստիճանի, Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը խաթարված է, թշնամին գտնվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում։ Նա պետականությունից, հայրենիքից, պետությունից խոսելու իրավունք չունի, քանի որ դրանց թշնամին է»,-ասաց Սաղաթելյանը։

During a commemoration event marking the 107th anniversary of the First Republic of Armenia at the statue of Aram Manukyan, ARF Bureau member and oppositio MP Ishkhan Saghatelyan denounced Prime Minister Nikol Pashinyan’s Republic Day message as “statements of a man without homeland or sanctity."
Referring to May 28, Saghatelyan emphasized that the day symbolizes the power of national leadership, will and determination: “It shows that even in the face of a superior enemy, it is possible to win and preserve statehood.”
Responding to Pashinyan’s remarks that Armenia is now “more sovereign and independent than ever” and that “our people no longer need to search for a homeland,” Saghatelyan said: “Under his rule, Armenia’s sovereignty has hit rock bottom, its territorial integrity is compromised and the enemy is stationed on sovereign Armenian lands. He has no right to speak about statehood or homeland as he is their adversary."