Արման Թաթոյան. Այսօր, ինչպես 106 տարի առաջ, մեզ պատուհասած սպառնալիքներին դիմագրավելու համար անհրաժեշտ է համախմբում
«Մայիս 28. Հայոց պետականության ապրող ոգին. Այս օրը խորհրդանիշն է մեր սուրբ երդման`պահպանելու, արժևորելու ու զորացնելու պետականությունը, որի գինը հայ ազգի արյունն էր, հայրենի հողի հանդեպ սերն ու պետության նվիրական երազանքը»,-գրում է Հայաստանի նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«1918թ. մայիսի 28-ին սեփական հայրենիքում հազարամյակներ շարունակ ապրող մի հերոս ժողովուրդ, հերոսների սխրանքներից ծնված կամքով հռչակեց՝ Հայաստանն անկախ է, մենք այլևս պետականության տեր ենք:
Սարդարապատը, Բաշ Ապարանը, Ղարաքիլիսան մեր ոգու, անմատչելի նվիրումի, մեր անսասան գոյության ճիչերն են։ Այդպես մենք կերտեցինք հայկական պետություն հարյուրամյակների ընդմիջումից հետո։
Մայիսի 28-ը կենդանի հիշեցում է, որ պետականությունն ու անկախությունը արժեքներ են, որոնց պետք է վերաբերվել խնամքով, պաշտպանել նվիրումով։
Այսօր, ինչպես 106 տարի առաջ, մեզ պատուհասած սպառնալիքներին դիմագրավելու համար անհրաժեշտ է համախմբում՝ աշխարհասփյուռ հայությամբ ու առանց իրար հանդեպ թշնամանքի, հանուն մեր իսկական պաշտպանի` Հայոց պետականության:

Арман Татоян: Сегодня, как и 106 лет назад, для противостояния нависшим над нами угрозам необходима консолидация
28 мая. Живой дух армянской государственности. Этот день – символ нашей священной клятвы: хранить, ценить и укреплять государственность, ценой которой стали пролитая армянским народом кровь, любовь к родной земле и заветная мечта о государстве, написал на своей странице в социальной сети Facebook бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
«28 мая 1918 года – день, когда живший на своей родине тысячелетиями героический народ волей, рожденной из подвигов героев, провозгласил: Армения — независима, у нас впредь своя государственность.
Сардарапат, Баш-Апаран, Каракилиса – это крики нашей души, символы непоколебимой преданности и стойкого существования. Так, после перерыва столетий, мы построили армянское государство.
28 мая – это живое напоминание о том, что государственность и независимость – ценности, к которым нужно относиться бережно и защищать с самоотдачей.
Сегодня, как и 106 лет назад, для противостояния нависшим над нами угрозам необходима консолидация – рассеянного по всему миру армянского народа, без вражды друг к другу, во имя нашей истинной защитницы – армянской государственности.
С Днем Республики! Склоняю голову перед памятью всех, кто ценой своей жизни увековечил этот день», – отметил Татоян.