Ապարան- Քուչակ ճանապարհին ավտովթարից մեկ մարդ զnhվել է, տուժել 12 անձ, 27-ամյա տուժածը սանավիացիայով կտեղափոխվի Երևան
10:09 29/05/2025
Մայիսի 29-ին, ժամը 08:05-ին Արագածոտնի մարզային փրկարարական վարչության ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Ապարան-Քուչակ ավտոճանապարհին տեղի է ունեցել ՃՏՊ՝ հրդեհի բռնկմամբ. կան տուժածներ։ Դեպքի վայր է մեկնել ՆԳՆ ՓԾ մարզային փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ:
Փրկարար ծառայության հաղորդմամբ, պարզվել է, որ բախվել են «Opel» մակնիշի ավտոմեքենան և «Volkswagen» մակնիշի միկրոավտոբուսը․ «Opel» մակնիշի ավտոմեքենյում հրդեհ է բռնկվել։  Հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 08։34-ին, մարվել՝ 08։47-ին։ Այրվել է «Opel» մակնիշի ավտոմեքենան։
Ըստ նախնական տվյալների 12 քաղաքացի տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն, «Opel» մակնիշի ավտոմեքենայում կա 1 զոհ։
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը անդրադարձել է այս, նաև Վանաձորում կատարված վթարներին.
«Ապարան- Քուչակ ճանապարհին ավտովթարից տուժել են 12 անձ, որից 11 տուժած Ապարանի ԲԿ-ում ստանում են համապատասխան բուժում, ունեն տարբեր տեսակի կոտրվածքներ:
27 տարեկան տուժածի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր է, կազմակերպում ենք սանավիացիայով նրա տեղափոխումը Երևան:
Վանաձոր` տուժել է 5 անձ, որից 4 տուժած տեղափոխվել են Վանաձոր ԲԿ, 2-ը թեթև վնասվածքներով են, չեն հոսպիատալացվել, 2-ի առողջական վիճակը ծայարահեղ ծանր է, գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում:
Հորդորում ու խնդրում ենք պահպանել ճանապարհային երթևեկության անվտանգության կանոնները, պահպանել արագությունը, կապել ամրագոտիները` խուսափելու նման ողբերգական դեպքերից...»։

Трагическое ДТП на трассе Апаран-Кучак в Арагацотнской области Армении: один человек погиб, 12 пострадали
12:54 29/05/2025
На автодороге Апаран-Кучак в Армении произошло ДТП с возгоранием. Сигнал о происшествии поступил центр кризисного управления Арагацотнского областного спасательного управления  в 08:05 29 мая.
На место происшествия выехал один боевой расчет из пожарно-спасательного отряда областного Спасательного управления СС МВД РА.
Выяснилось, что на 9-м км автодороги Апаран-Кучак столкнулись автомобиль марки «Opel»  и микроавтобус «Volkswagen». Opel загорелся. Огонь был потушен в 08։47.
«До прибытия спасателей 13 человек местными силами были выведены из автомобилей, 4 человек перевезли в медцентр.
Спасатели огородили территорию, еще 8 пострадавших передали бригаде врачей «Скорой помощи» и помогли добраться до частных машин. Пострадавшие были доставлены в медцентр. Врачи констатировали смерть одного человека», - сообщила Спасательная служба МВД РА.
«В результате ДТП на дороге Апаран-Кучак пострадали 12 человек, 11 из которых получают соответствующее лечение в медицинском центре «Апаран». У пострадавших в основном переломы», - написала на своей странице в Facebook министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
По ее словам, состояние здоровья 27-летнего пострадавшего крайне тяжелое, будет организована его перевозка в Ереван санитарной авиацией.