Աբսուրդ է, իմ կյանքի ընթացքում այդքան գումար չեմ աշխատել․ ԶՊՄԿ-ի նախկին աշխատակիցը՝ իր դեմ ներկայացված հայցի մասին
11:00 31/05/2025
«Կարծում եմ՝ դա արվում է այն բանի համար, որպեսզի մնացած  աշխատակիցների համար  այսպես ասած՝ դաս լինի և  չփորձեն ինչ-որ բողոքի ձայն հանել, դժգոհություն արտահայտել։ Ուզում են ցույց տալ ՝ տեսե՛ք, մենք պատժում ենք, ոչ միայն աշխատանքից ենք հեռացնում, այլև  այսպիսի ծանր հետևանքներ կլինեն»,- այս մասին panorama.am-ի հետ զրույցում , խոսելով իրենց դեմ ներկայացրած  Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի կողմից ներկայացված հայցից, ասաց կոմբինատի նախկին աշխատակից Շավարշ Մարգարյանը։
Նշենք, որ օրերս Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը 4 758 480 000 (չորս միլիարդ յոթ հարյուր հիսունութ միլիոն չորս հարյուր ութսուն հազար) ՀՀ դրամի պահանջով դիմել է ՀՀ Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ընդդեմ 2025թհունվարի 31-ից փետրվարի 11-ը գործադուլին մասնակցած և այդ պատճառով աշխատանքից ազատված Շավարշ Հովհաննեսի Մարգարյանի, Վահե Սամվելի Մխիթարյանի, Տիգրան Արշամի Աթայանի, Կարեն Մարութի Արշակյանի, Կարեն Արկադիի Անդրեասյանի, Գոռ Վրեժի Բաբաջանյանի, Վահե Վրեժի Բաբաջանյանի, Արթուր Վրեժի Բաբաջանյանի (պատկերացրեք այդ գումարի չափը և ութ սովորական քաղաքացիներին)։
Ըստ Մարգարյանի՝ ԶՊՄԿ-ի ղեկավարությունն այս քայլով փորձում է լռեցնել նաև իրենց իրավունքների համար պայքարող աշխատանքից ազատված քաղաքացիներին։
«Նրանք ուզում են  իբրև ցույց տալ, թե ԶՊՄԿ-ի հետ կատակ անել չի կարել։ Սա արվում է նաև մեզ համար։ Դե պարզ է՝ մենք էդ գումարները չենք վճարելու»,- ասաց մեր զրուցակիցը՝ շարունակելով խոսել  իրենց նկատմամբ իրականացվող  ճնշումներից․
«Առնվազն մեր գյուքի վրա կալանք է դրված։ Ընկերներիցս մեկը ցանկանում էր տունը վաճառել, չկարողացավ, քանի որ գույքը կալանքի տակ էր։ Այսինքն՝  մեր առջև կան արդեն ստեղծված խնդիրներ, բայց դա մեզ չի ճնշում, հակառակը՝   ապացույց է, որ պետք է շարունակել պայքարը։ Ես ոչ թե այդ 5 մլդ-ը պետք է իրենց տամ, այլ իրենք ինձ պետք է փոխհատուցեն»։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի հունվարի 31-ից մինչև փետրարի 11-ը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աշխատակիցները իրականացնում էին գործադուլ՝ պահանջելով աշխատանքային, բնապահպանական, առողջապահական ապահովագրության պայմանների բարելավում և աշխատավարձերի բարձրացում։ Ինչի համար էլ  8 աշծատակցի կոմբինատի ղեկավարությունն անօրինական հեռացրել է աշխատանքից։ Նրանք վստահ են, որ կոմբինատն անօրինական ճանապարհով է իրենց հեռացրել աշխատանքից և յուրաքանչյուր իր աշխատանքային իրավունքը վերականգնելու համար դեռևս ապրիլի սկզբին դիմել  է դատարան։ Շավարշ Մարգարյանը տեղեկացրեց, որ երկու դատական լսում արդեն կայացել է։
«Դատավորը փորձում էր հաշտության եզրեր գտնել, որպեսզի փոխհատուցումով ավաևտվրի ամեն բան։ Մենք մնում ենք մեր պահանջին, կոմինատն էլ դեմ էր հաշտությանը։ Հիմա ապացուցողական փուլն է, կարծում եմ՝ հուլիսին կավարատվեն դատական պրոցեսները»։
Հարցին,թե աշխատակիցներն ի վիճակի կլինեն  յուրաքանչյուրը  կես  մլդ-ից ավելի գումար վճարելու, եթե դատարանը հօգուտ կոմբինատի որոշում կայացնի, Մարգարյանն ասաց․
«Աբսուրդ է։ Ես , իհարկե, կուզենամ այդքան գումար ունենալ, բայց իմ  կյանքի ընթացքում այդքան գումար չեմ  աշխատել»։
Աշխատանքից ազատված քաղաքացիները համոզված են, որ վերականգնվելու են իրենց աշխատանքին։
«Պատրաստվում եմ դատական կարգով հաղթել ու վերականգնել աշխատանքս։  Հույս ունեմ, որ տարբեր հանրային ճնշումների  արդյունքում, որոնք իրականացվում են  Կառավարության ուղղությամբ, կկայացվեն  ԶՊՄԿ-ի ղեկավարությանը փոխելու որոշում։ Այս ղեկավարության հետ մենք չենք կարողանալու աշխատել, դա դատարանում իրենք էլ են պնդել։ Նույնիսկ, եթե իրենց կայացրած որոշումն ապօրինի է , ոչ իրավաչափ, պատրաստ են փոխհատուցումը տալ, բայց չաշխատել մեր հետ, որովհետև կա լարվածություն։ Ճիշտ են ասում, չեմ ժխտում, մեր մեջ կա այդ լարվածությունը, դրա համար հույս ունեմ՝ մինչև դատական նիստերի ավարտը կփոխվի կոմբինատի ղեկավարությունը ու մենք հանգիստ կգնանք աշխատանքի»,- ասաց նա։
Ընդգծենք՝ ընկերության բաժնետեր է հանդիսանում նաև ՀՀ կառավարությունը՝ մոտ 21% բաժնեմասով։
Ի՞նչ մասնակցություն ունի այս բոլոր  գործընթացքում Կառավարությունը, Մարգարյանի խոսքով ՝ տեսնում են միայն անգործություն։
«Ես զգում եմ՝ կառավարության անգործությունը, ինչն ինձ համար մտահոգիչ է։  Երբ ասում են, թե չեն կարող «խառնվել» այս գործընթացին, ապա մենք՝ քաջարանցիներս, 2021թ․-ին  տեսել ենք, թե ինչպես է կառավարությունը «խառնվում», երբ կառավարության ցուցումով 38 հոգու ազատեցին աշխատանքից։ Կառավարությունը 21 տոկոս բաժնեմաս ունի, կարող է արտահերթ ժողով հրավիրել և քննարկել այս հարցը, որ ոչ թե մարդկանց պետք է հեռացնել, այլ հարցերը լուծվեն ։ Աշխատակիցների նկատմամբ խտրական վերաբերումնքէ, խնդիրների մասին բարձրաձայնելու համար մեզ հեռացրել են աշխատանքից, փոխանակ դրանք լուծեն»։
ԶՊՄԿ-ի նախկին աշխատակիցն արդարություն է պահանջում ու գործընկերների հետ շարունակելու է պայքարել դրա համար։
«Հանրային ճնշում է պետք։ Սա միայն մեր խնդիրը չէ։ Հայաստանի այլ հատվածներում էլ կան խնդիրներ, բայց եթե տեսնում են, որ բարձրաձայնելու համար բարձրաձայնվողը  պատժվում է, ապա երբեք չեն խոսի։ Մեր դեպքը պետք է օրինակ լինի մարդկանց համար։ Այս պատճառով խնդրում եմ ակտիվ քաղաքացիներին ՝ իրենց խոսքով  ու գործով ազդեն Կառավարության վրա»,- եզրափակեց Մարգարյանը։

A former employee of the Zangezur Copper-Molybdenum Combine (ZCMC) has condemned as “absurd” the nearly 5 billion AMD lawsuit filed against him and seven others by the mining giant, calling it an attempt to silence dissent and intimidate current employees.
“This is clearly intended as a warning to other employees not to raise their voices or express dissatisfaction,” the employee, Shavarsh Margaryan, told Panorama.am in an interview on Friday. “They want to show others that they’ll face severe consequences, not just dismissal.”
ZCMC, one of Armenia’s largest industrial enterprises, is demanding 4.76 billion drams (approximately $12 million) in damages from Margaryan and seven other former ZCMC employees who participated in a strike earlier this year. The strike, held from January 31 to February 11, called for better working conditions, health insurance and higher wages.
Margaryan and the other defendants – Vahe Mkhitaryan, Tigran Atayan, Karen Arshakyan, Karen Andreasyan, Gor Babajanyan, Vahe Babajanyan and Artur Babajanyan – were dismissed shortly after the protests. ZCMC claims the strike was illegal and caused significant financial losses.
According to Margaryan, the lawsuit is part of a broader campaign of retaliation. He claims that at least one dismissed employee had his property seized, preventing him from selling his home.
In response, the former employees have filed counter-lawsuits, challenging their dismissals and demanding reinstatement. Two court hearings have taken place, with proceedings expected to continue through July.
Margaryan said the presiding judge attempted to mediate a settlement, suggesting compensation to resolve the matter, but neither side agreed. “We’re standing firm on our demands, and so is the company. We’re now in the evidentiary stage of the trial. I expect the proceedings to wrap up in July,” he noted.
Asked whether the workers can afford to pay the penalty if ZCMC wins the lawsuit, Margaryan replied: “It’s absurd. Of course, I’d like to have that much money, but I haven’t earned anything close to that in my entire life.”
The former employees remain confident they will win in court and be reinstated to their jobs.
“I intend to win this case and return to my job. I also hope that public pressure will force a change in ZCMC’s management. We simply cannot work with the current management, which even the company’s lawyers acknowledged in court. They’ve said that even if the court finds the dismissals unlawful, they'd rather pay compensation than allow us back. That's why I believe new leadership is needed before the trial ends, so we can return to work peacefully.”
The Armenian government owns a 21% stake in ZCMC, but Margaryan criticized what he called the authorities' inaction.
“All we see from the government is inaction,” he said. “When officials say they can’t interfere, it’s hard to believe. We’ve seen them intervene before, like in 2021, when 38 people were fired in Kajaran on government orders. If the government owns 21% of the company, it has the power to call an extraordinary shareholder meeting and discuss the matter. Instead of dismissing employees, they should resolve the problems. We were fired for speaking up.”
Margaryan and his colleagues demand justice and vow to continue their struggle to restore it.
“This is not just our issue – it’s a national issue. There are problems in other parts of Armenia as well, but if people see that speaking out only leads to punishment, they’ll remain silent. What’s happening to us should serve as an example. That’s why I urge active citizens to raise their voices and pressure the government into action,” he concluded.