Անչափահասները գնացել էին ձին բերելու, սահմանին են մոտեցել, բռնվել են. Մանրամասներ
Սյունիքում սահմանը հատած երկու անչափահասներից մեկը Արավուս գյուղից է, մյուսը` Տեղից: Panorama.am-ի զրույցում Տեղ համայնքի «Ապրելու երկիր» խմբակցության ավագանու անդամ Արգամ Հովսեփյանն ասաց, որ նրանք գիշերը՝ ժամը 01․00-ի սահմաններում ձիերով գնացել են սահմանին մոտ մեկ այլ ձի բերելու համար։
«Առավոտյան տեղեկացնեք, թե ինչ է կատարվել։ Նրանք գնացել են ձի բերելու։ Մոտեցել են սահմանին ու բռնվել են»,- ասաց նա։
Ա. Հովսեփյանը նշեց, որ սպասում են, թե պետությունը ինչ քայլեր կանի երիտասարդներին հետ բերելու համար։
«Հուսով ենք երկու երիտասարդներին ազատ կարձակեն, հետ կբերեն»,- ասաց Ա. Հովսեփյանը։
Հիշեցնենք՝ ԱԱԾ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Սյունիքի մարզի երկու անչափահաս բնակիչներ մոլորվել են և հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում: Ստացված տվյալների համաձայն՝ ՀՀ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի բնակիչներ Կարեն Արմենի Ջհանգիրյանը (ծնված 27.06.2007թ.) և Անդրեյ Արմենի Գյագունցը (ծնված 13.01.2008թ.) 2025 թվականի հունիսի 6-ին՝ ժամը 01:20-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի հարակից հատվածում՝ տեղանքում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել են Ադրբեջանի տարածքում։

Two minors from Armenia's Syunik Province have been detained after inadvertently approaching the border while attempting to retrieve a horse.
The Armenian National Security Service (NSS) reported that the minors, identified as Karen Jhangiryan (born June 27, 2007) and Andrey Gyagunts (born January 13, 2008), both residents of the Tegh community, lost their way and accidentally crossed into Azerbaijani territory last night.
Speaking to Panorama.am, Argam Hovsepyan, a member of the Tegh community council from the Country to Live party, said the incident occurred at around 1 a.m. when the teenagers from the villages of Aravus and Tegh set out on horseback to bring back another horse from the area near the border.
“In the morning, we learned what had happened. They had simply gone to retrieve a horse. They approached the border and were detained,” Hovsepyan explained.