Պաղպաղակների խախտումների վերաբերյալ ՍԱՏՄ հաղորդագրություններն ավելի շատ հարցեր են առաջացրել, քան պատասխաններ տվել
Պաղպաղակ արտադրող ընկերություններում իրականացվող վերահսկողության շրջանակում լաբորատոր փորձաքննություններն ու դրանց՝ ՍԱՏՄ հրապարակած արդյունքները քաղաքացիների մոտ ավելի շատ հարցեր, մտահոգություններ են առաջացրել, քան պատասխաններ տվել։
Այսպես, կիրակի Panorama.am-ի խմբագրություն զանգահարած քաղաքացին հայտնեց՝ Աբովյան փողոցի «Գուրմենիա» սուպերմարկետում «Փինկ Բերրիի» խախտումներով արտադրված պաղպաղակները շարունակում են վաճառվել։ Քաղաքացին խանութում արված լուսանկար էր նաև ուղարկել։ Երրորդ մասի խանութներում էլ մեկ այլ քաղաքացի «Գրանդ քենդի» ընկերության պաղպաղակներ էր տեսել։
Երբ Panorama.am-ը քաղաքացու ահազանգը փոխանցեց ՍԱՏՄ-ին՝ հետաքրքրվելով, թե ինչպե՞ս է հնարավոր, որ հետ կանչված ապրանքը դեռևս վաճառվի, տեսչական մարմնից արձագանքեցին՝ ո՞ր խմբաքանակն է բայց։ Գլխավոր հարցն էլ այն է, որ մարդկանց տեսչական մարմինը չի իրազեկել, թե ո՞ր խմբաքանակներից է նմուշառում իրականացվել, ո՞ր խմբաքանակներում է խախտումներ հայտնաբերել։ Հետևաբար, սպառողն ինչքան էլ հետևողական ու ուշադիր լինի, չի կարող տարբերել՝ խանութում վաճառվողը խախտում ունեցող, վտանգավոր խմբաքանակի՞ց է, թե՞ ոչ։
ՍԱՏՄ մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանն ասաց՝ պաղպաղակի շուկայի ուսումնասիրությունների վերաբերյալ հաղորդագրություններում խմբաքանակները չեն նշվել շտապելու հետևանքով, փորձաքննության ենթարկվել են 12 ընկերությունների կողմից ապրիլ-մայիս ամիսներին արտադրված պաղպաղակները։
Հիշեցնենք, որ լաբորատոր փորձաքննության են հանձնվել 12 արտադրամասերից վերցված պաղպաղակի նմուշներ, արդյունքում խախտումներ ու մանրէաբանական ցուցանիշներով՝ աղիքային ցուպիկի խմբի մանրէներ, մեզոֆիլ աէրոբ ֆակուլտատիվ անաէրոբ մանրէներ անհամապատասխանություններ են հայտնաբերվել 10 ընկերությունների արտադրանքներում։ Տեսչական մարմինը հայտարարել է, որ արտադրատեսակների համար տրվել են իրացումն արգելելու, շուկայից հետ կանչելու, ոչնչացնելու կամ օգտահանելու կարգադրագրեր։
Մի քանի դեպքերում արտադրական գործունեության առանձին գործառույթը կասեցվել է, սահմանվել է հայտնաբերված խախտումները վերացնելու ժամկետ։ Խախտումներով արտադրատեսակների համար տրվել են իրացումն արգելելու շուկայից հետ կանչելու ոչնչացնելու կամ օգտահանելու կարգադրագրեր։
ՍԱՏՄ մամուլի խոսնակն ընդգծեց՝ հետկանչի ժամկետը որոշվում է տնտեսվարողի հետ միասին, հիմնականում ժամկետը սահմանվում է 10-15 օր։
«Որևէ օրենքով ետկանչի սահմանված ժամկետ չկա, այն կապված է արտադրանքի խմբաքանակի ծավալի հետ։ Միշտ տնտեսվարողն ինքն է ասում, թե այս ծավալի ապրանքն ինչքան ժամկետում հետ կհավաքի։ Առավելագույնը լինում է 10-15 օր է»,-ասաց Անուշ Հարությունյանը։
Պաղպաղակ արտադրող ընկերություններից մեկն արդեն տեղյակ է պահել ՍԱՏՄ-ին, որ խանութներից հավաքել է խախտումներով արտադրանքը։ ՍԱՏՄ խոսնակն ասում է՝ տնտեսվարողի խոսքը ստուգելու հնարավորություն չունեն, չեն կարող խանութ առ խանութ անցնել՝ ստուգելու արդյոք ողջ խմբաքանակն է հետ կանչվել։
«Ուրիշ տարբերակ չունենք, մենք հիմվում ենք մարդկանց արձագանքի վրա, եթե մնացած է լինում տվյալ խմբաքանակից, մարդիկ զանգում, ասում են»,-ասաց Ա. Հարությունյանը։
Ու քանի որ խմբաքանակները չեն հայտարարվել, ՍԱՏՄ-ն քաղաքացիների վրա հույս դնել չի կարող, նրանք տեսչական մարմնին բողոք ուղղելու հնարավորությունից զրկված են։ Ավելին, հնարավոր է, որ լաբորատոր փորձաքննության ենթարկված պաղպաղակների ողջ խմբաքանակը վաճառված, սպառված լինի։
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանի խոսքով, իրականացվել է ոչ պրոֆեսիոնալ աշխատանք, չի կատարվել ռիսկի հաղորդակցում, կառավարում, ինչը պարտադիր ենթադրում է խմբաքանակի վերաբերյալ տեղեկություն։
«2-րդ դասարանի երեխան կարող էր ցանկացած պաղպաղակի լաբորատոր փորձաքննություն պատվիրել, իսկ նրա 5-րդ դասարանցի քույրն էլ արդյունքների մասին ստատուս գրել ֆեյսբուքում։ Այս պահին ՍԱՏՄ-ի արածն այդ հարթությունից վեր չի բարձրացել, արել են 2-րդ դասարանցու մակարդակի գործ և ցանկանում են, որ հասարակությունն իրենց ծափ տա, բայց հասարակությունը կարող է պարսավանքի ենթարկել վատ արտադրողին ու արտադրողի այսօրվա վիճակի համար մեղավոր վատ վերահսկողին։ Նրանք պետբյուջեից գումար են ստանում, որ կատարեն մասնագիտական ճիշտ աշխատանք»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Պիպոյանը՝ ընդգծելով, որ տեսչական մարմնի հաղորդագրությունը չի տվել շատ հարցերի պատասխաններ։
ՍԱՏՄ հաղորդագրություններից պարզ չէ, թե որն է եղել պաղպաղակներում մանրէների առկության պատճառը՝ արտադրությունում առկա վատ սանիտարական վիճա՞կը, թե՞ հումքում առկա վատ վիճակը, բացի այդ պետք է լինի խմբաքանակների վերաբերյալ հստակ տեղեկատվություն, խախտումը հայտնաբերվել է մե՞կ օրվա, թե՞ երեք օրերի խմբաքանակներում, թե՞ այդ բոլոր խմբաքանակներում։
«Քաղաքացին ե՞րբ կարող է մասնակից լինել վերահսկողությանը, երբ տեսնի խոշոր ցանցերից հետկանչ է արվում, փոքր խանութում ինքը տեսնում է խախտումով պաղպաղակ, զանգում է՝ ասում ձեր աչքից վրիպել է։ Բայց քաղաքացուն նման հորդոր չի եղել, հետևաբար ՍԱՏՄ զանգելու տրամաբանությունն էլ չի գործում, քանի որ խոշոր ցանցերում շարունակում են վաճառել այդ պաղպաղակը։ Հետկանչի կարգադրագիր ես տվել, գնա հսկի, որ պահանջները պատշաճ կատարվեն։ Ուշագրավ է, որ ՍԱՏՄ-ն օրենքներում միշտ գտնում է այն դրույթները, որոնք որոշակի սահմանափակումներ են նախատեսում, ոչ թե այն հոդվածները, որոնք հնարավորություններ են տալիս, եթե հնարավորություն փնտրեն, կգտնեն, թող ցույց տան օրենքում տող, որ կարգադրագրի պահանջների նկատմամբ վերահսկողությունն անելն արգելվում է»,-ասաց ՀԿ նախագահը։

Нарушения норм качества на рынке мороженого в Армении: после сообщений регулятора больше вопросов, чем ответов
17:50 09/06/2025
Проведенные в рамках надзора на предприятиях по производству мороженого лабораторные испытания и их результаты, опубликованные Инспекционным орган продовольственной безопасности Армении, больше вызвали у потребителей вопросов и опасений, чем дали ответов.
Так, позвонивший в воскресенье в редакцию Panorama.am потребитель рассказал, что в гастромаркете Gurmenia на улице Абовяна продолжают продавать мороженое марки Pink Berry, произведенное с нарушениями. Он также прислал фотографию, сделанную в магазине. В магазинах на Третьем участке другой гражданин обнаружил мороженое производства компании Grand Candy.
Когда корреспондент Panorama.am передала поступивший от потребителей сигнал Инспекционному органу продовольственной безопасности, спросив, как так получилось, что отозванный товар все еще находится в продаже, регулятор поинтересовался, о какой партии идет речь. Но в том-то и дело, что регулятор не проинформировал общественность, из каких партий были отобраны образцы и в каких именно партиях мороженого были выявлены нарушения. В результате даже самый бдительный потребитель не сможет определить, принадлежит ли продаваемый в магазине товар к опасной, произведенной с нарушениями партии.
Начальник отдела информирования, консультирования и связей с общественностью Инспекционного органа Ануш Арутюнян пояснила, что в сообщениях касательно исследований на рынке мороженого конкретные партии товара указаны не были из-за спешки. По ее словам, экспертизе подверглось мороженое, произведенное в апреле-мае 12 компаниями.
Напомним, что образцы мороженого были отобраны у 12 производителей, и в продукции десяти из них были выявлены нарушения: обнаружены бактерии группы кишечной палочки и  мезофильные аэробные и факультативно-анаэробные микроорганизмы, показатели которых не соответствуют санитарным нормам. Регулятор распорядился запретить реализацию, отозвать продукцию с рынка, уничтожить или утилизировать ее.
В ряде случаев отдельные производственные процессы были приостановлены, установлены сроки для устранения выявленных нарушений. В отношении продукции с нарушениями выданы распоряжения об отзыве, запрете на реализацию, уничтожении или утилизации.
Представитель Инспекционного органа уточнила, что срок отзыва продукции устанавливается совместно с хозяйствующим субъектом и, как правило, составляет от 10 до 15 дней.
«Законодательно четких сроков на отзыв не установлено, все зависит от объема партии. Производитель всегда сам указывает, сколько времени ему потребуется, чтобы изъять товар. Максимум – 10–15 дней», – сказала Арутюнян.
Одна из компаний-производителей уже сообщила регулятору, что изъяла произведенную с нарушениями продукцию из магазинов. Однако, как отметила представитель Инспекционного органа, возможности проверить это у них нет – они не могут обходить магазины один за другим, чтобы удостовериться, действительно ли вся партия была отозвана.
«У нас нет иного выхода, кроме как полагаться на сигналы от граждан. Если где-то осталась продукция из этой партии, люди звонят и сообщают», – сказала Арутюнян.
Но поскольку конкретные партии не были объявлены, регулятор не может рассчитывать на помощь потребителей – они лишены возможности пожаловаться, поскольку не знают, какой именно товар опасен. Более того, вполне возможно, что вся партия мороженого, проходившего лабораторную экспертизу, уже была продана и потреблена.
По словам председателя общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкена Пипояна, проведенная работа была непрофессиональной: не было организовано надлежащее информирование о рисках, не было механизмов управления этими рисками, а это подразумевает, в том числе, предоставление информации о конкретных партиях продукции.
«Они получают деньги из госбюджета, чтобы выполнять свою работу профессионально», – сказал Пипоян в беседе с корреспондентом Panorama.am, подчеркнув, что сообщение Инспекционного органа не содержит ответов на множество важных вопросов.
Из сообщений регулятора непонятно, из-за чего были обнаружены бактерии в мороженом — из-за плохих санитарных условий на производстве или из-за некачественного сырья? Кроме того, должна быть четкая информация о партиях: были ли нарушения в продукции, произведенной за один день, за три дня или во всех партиях подряд?