Եթե հրաժարվում ենք միջազգային հայցերից, ստացվում է, որ լեգիտիմացնում ենք ադրբեջանական ձեռքբերումները. Սիրանուշ Սահակյան
15:11 09/06/2025
Ադրբեջանի պարտադրանքով, այսպես կոչված, խաղաղության համաձայնագրում ամրագրվեց դրույթ, համաձայն որի, կողմերը միջազգային դատարաններից հետ են վերցնում իրենց հայցերը։ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, թե համաձայնագրի ցանկացած կետ պարտավորություններ է սահմանում երկու կողմի համար, միակողմանի չէ։ Արդյո՞ք այդ հայտարարությունը ճշմարիտ է, թե՞ հերթական անգամ կապիտուլյացիոն դրույթը բանակցային դրական արդյունք է ներկայացվում։ Վերոնշյալ հարցը «Panorama-հարցազրույցների» տաղավարում մեկնաբանեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, իրավապաշտպան Սիրանուշ Սահակյանը։
Հարցազրույցում հնչեցված թեզերի երրորդ մասը՝ ստորև.
•Ադրբեջանը ներկայացնում  է կեղծ հայցեր հայելային պատկերով։ Այսինքը՝ Հայաստանը լինելով զոհ, ներկայացնում է խտրական քաղաքականության վերաբերյալ հայց և Ադրբեջանը, որի քաղաքացիները երբևէ ՀՀ-ի կողմից չեն ենթարկվել հետապնդումների էթնիկ պատկանելիության հիմքով, չեն սպանվել, չեն խոշտանգվել, հայելային կերպով, ներկայացնում է այս հայցը նույնաբնույթ մեղադրանքներ ներկայացնելով ընդդեմ ՀՀ-ի։
•Միջազգային դատարանն ամբողջովին մերժեց ադրբեջանական առաջարկությունները, իսկ Հայաստանինն ընդունեց, արդյունքում՝ Հայաստանի 3 առաջարկություններից երկուսը համարեց հիմնավոր, որպիսի պայմաններում ադրբեջանական գանգատի ծավալը նվազեց։ Այսինքը՝ այս պահին 2/3-ով նրանց հայցապահանջներն արդեն իսկ անընդունելի են ճանաչվել և մեկ երրորդն է, որ ճանաչվել է ընդունելի։ Վստահ եմ, որ քննության շրջանակներում էլ այդ հայցը պետք է որ ամբողջովին մերժվի։ Ուստի առաջին նկատառումս այն է, որ ադրբեջանական հայցապահանջները հիմնավոր չեն։
•Եթե մենք հրաժարվում ենք հայցերից, ստացվում է, որ մենք լեգիտիմացնում ենք ադրբեջանական ձեռքբերումները։ Այսինքը թույլատրելի ենք համարում Ադրբեջանի ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ և ադրբեջանական զորքերի տեղակայումը Հայաստնի սուվերե տարածքում, որպես արդյուքն ընդունելի ենք համարում, որ Արցախն այլևս չի կարող ինքնավարություն ունենալ և արցախցիների վերադարձի իրավունք գոյություն չունի։
•Այն որ Ադրբեջանը փորձում է ամեն գնով հեռանալ իրավական հարթակներից, մեզ համար վկայություն է, որ խաղաղություն չի կարող լինել և նրանք պատրաստ չեն վեճերի կարգավորման խաղաղ մեթոդներին՝անընդհատ փնտրելով վեճերի կարգավորման այլ՝անթուլատրելի մեթոդներ, այնպիսին՝ինչպիսին ռազմականն է։

Саакян: Если мы добровольно отказываемся от международных исков, выходит, что мы легитимизируем «достижения» Азербайджана
16:32 09/06/2025
По требованию Азербайджана в проекте так называемого мирного соглашения между Ереваном и Баку закреплен пункт, согласно которому стороны обязуются отозвать свои иски из международных судов. Никол Пашинян утверждает, что каждое положение соглашения предполагает обязательства для обеих сторон, и ни одно из них не носит одностороннего характера. Однако действительно ли это заявление соответствует действительности, или мы вновь имеем дело с капитуляционным пунктом, преподносимым общественности как положительный результат переговоров?
На этот вопрос в студии «Panorama-интервью» ответила правозащитница Сирануш Саакян, представляющая интересы армянских пленных в Европейском суде по правам человека.
Ниже представляем перевод части тезисов, прозвучавших в интервью:
• Азербайджан подает фиктивные иски – по зеркальному принципу. То есть Армения, являясь потерпевшей стороной, обращается в суд с исками, касающимися дискриминационной политики Баку. В ответ Азербайджан, граждане которого никогда не подвергались преследованиям на этнической почве, не были убиты или замучены со стороны Армении, зеркально подает идентичный иск, с аналогичными обвинениями в адрес Армении.
•Если мы добровольно отказываемся от своих исков, выходит, что мы легитимизируем «достижения» Азербайджана. То есть мы, по сути, признаем допустимыми агрессию Азербайджана против Армении, размещение его войск на суверенной территории Армении. Как результат, мы соглашаемся с тем, что Арцах больше не может иметь автономию и что права на возвращение арцахцев на Родину не существует.
• То, что Азербайджан стремится любой ценой отдалиться от правовых площадок, для нас является свидетельством того, что подлинного мира быть не может – они не готовы к урегулированию споров мирными методами,  постоянно ища иные, недопустимые методы решения споров – в первую очередь, военный путь.
Полную версию интервью смотрите в видео на армянском языке ниже: