Երևանից մոտ 70 կմ հեռավորության վրա՝ Նախիջևանում այսօրվանից մինչև հունիսի 30-ը Թուրքիան տարատեսակ զորք է տեղակայում. Վարուժան Գեղամյան
Թյուրքագետ, Պ.Գ. Թ. Վարուժան Գեղամյանը գրում է.
«Հինգշաբթի առավոտ է և խնդրում եմ մի պահ մտածեք հետևյալ իրադարձությունների շուրջ.
◾️Երևանից մոտ 70 կմ հեռավորության վրա՝ Նախիջևանում այսօրվանից մինչև հունիսի 30-ը Թուրքիան տարատեսակ զորք է տեղակայել (Ադրբեջանի հետ երկու զորավարժությունների առիթով)։
◾️Ադրբեջանը վերջին 2-3 ամիսներին գրեթե ամենշաբաթյա ռեժիմով հսկայածավալ զենք ու սպառազինություն է տեղափոխում Ադրբեջան ու այդ թվում՝ Նախիջևան։
◾️Երեք շաբաթ առաջ գրեթե զուգահեռ ՌԴ և ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաները (ՊՆ և ԱԳՆ) հայտարարում են, որ Սյունիքի շուրջ (իմա՝ Իրանի սահմանային գոտում) ռազմական բախման վտանգը մեծ է։
◾️ԱՄՆ-Իրան բանակցություններում ճգնաժամ է։ Մեր տարածաշրջանում գործող գրեթե բոլոր երկրները նշում են, որ նախապատերազմական դրություն է Իրանի շուրջ։ ԱՄՆ Իրաքից էվակուացնում է իր դիվանագետների ու զինվորների ընտանիքներին։
◾️Սյունիքում վերջին շաբաթներին Ադրբեջանը պարբերաբար կրակում է հայկական ուղղությամբ։
Սրանք չոր փաստեր են։
Ընդ որում՝ ոչ բոլոր փաստերն են, որոնց վերլուծությունը թողնում եմ ձեզ, իսկ իմ կարճ եզրակացությունը հետևյալն է. իրադրությունը ճգնաժամային է, ռազմական բախման վտանգը՝ մեծ, իսկ Սյունիքը՝ առաջնային թիրախ (ընդ որում՝ տարբեր կողմերից)։
Իսկ հիմա նայեք, թե ինչով է մեզ բոլորիս ուշադրությունը շեղում ՀՀ դե-ֆակտո իշխանական խմբավորումը...
Աշխարհը պատրաստվում է պատերազմի, իսկ Հայաստանում ուղղակի հինգշաբթի է, որտեղ թիրախավորվում է հանրությունը և ազգային ինստիտուտները, այլ ոչ թե արտաքին վտանգները։ Մինչդեռ բացառապես վերջինը պետք է լինի մեր օրակարգը»։

Варужан Гегамян: Всего в 70 км от Еревана, в Нахиджеване, Турция до 30 июня развернула различные виды войск
Тюрколог Варужан Гегамян в своем Telegram-канале предложил на мгновение задуматься о следующих событиях:
«Всего в 70 км от Еревана, в Нахиджеване, с сегодняшнего дня до 30 июня Турция развернула различные виды войск в рамках двух совместных учений с Азербайджаном.
Азербайджан уже 2-3 месяца практически каждую неделю транспортирует в страну, включая Нахиджеван, крупные партии вооружения и военной техники.
Три недели назад, практически параллельно, госсекретарь США и министр обороны России заявили о том, что угроза военного столкновения вокруг Сюника (то есть в приграничной зоне с Ираном) велика.
В переговорах между США и Ираном кризис. Почти все действующие в нашем регионе страны указывают на предвоенное положение вокруг Ирана. США эвакуируют семьи своих дипломатов и военнослужащих из Ирака.
В последние недели Азербайджан регулярно открывает огонь в направлении армянской стороны в Сюнике».
«Это сухие факты. И это далеко не все факты. Их анализ я оставляю вам, но вот мой короткий вывод: ситуация – кризисная, угроза военного столкновения – высокая, а Сюник – первая мишень (притом – с разных сторон).
А теперь взгляните, чем в это время отвлекается наше внимание де-факто властная группировка в Армении…
Мир готовится к войне, а в Армении сегодня просто четверг, когда мишенью избираются общество и национальные институты, а не рассматриваются внешние угрозы. Между тем, именно последние и должны быть у нас на повестке дня», - подчеркнул Гегамян.