Մեկ տարի առաջ, այս օրը` հունիսի 12-ին ոստիկանությունը տասնյակներով լուսաձայնային նռնակներ նետեց հոծ բազմության մեջ. Վարազդատ Հարությունյան
«Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնության» անդամ Վարազդատ Հարությունյանը գրում է.
«Մեկ տարի առաջ, այս օրը` հունիսի 12-ին ոստիկանությունը տասնյակներով լուսաձայնային նռնակներ նետեց Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում և դրա հարակից «Սիրահարների այգում» հավաքված խաղաղ ցուցարարների հոծ բազմության մեջ:
Դրան անմիջապես նախորդել էր «կարմիր բերետավորների» կողմից մի շարք ցուցարարների նկատմամբ խմբակային ծեծի դեպքերը, որոնց տեսաձայնագրությունները կան:
Գրեթե բոլոր լուսաձայնային նռնակները նետվել են առանց «մարդուց 2,5 մետր հեռավորության» կանոնի պահպանման: Այսինքն` հենց մարդկանց վրա:
Բուժօգնության դիմած քաղաքացիների թիվը հասել էր 101-ի: Որոշների վերքերն այնքնան խորն են եղել, որ մեկ տարի անց էլ, որոշ քաղաքացիների մարմիններին այդ նռնակներից ստացած վիրավորումների հետքերը դեռ մնացել են:
Մինչ այժմ որևէ ոստիկանի նկատմամբ որևէ քրեական հետապնդում չի իրականացվել: Չի էլ իրականացվի, քանի որ այս բռնությանը նախորդել էր ԱԺ ամբիոնից վարչապետի ելույթը, որով նա շնորհակալություն հայտնեց ոստիկանությանն ու խոստացավ «առավել սկզբունքային» ոստիկաններին գնահատել»:

Lawyer: No police officer held to account one year after violence at protest in Yerevan
No police officer has been held accountable one year after the violent crackdown on peaceful protesters in Yerevan, lawyer Varazdat Harutyunyan has stated.
In a social media post on Thursday, Harutyunyan recalled that the police used stun grenades against anti-government demonstrators gathered near the National Assembly on June 12 last year.
"Just moments earlier, several protesters had been brutally beaten by riot police – incidents that were captured on video," he wrote.
101 people required medical care as a result of the violence. “Some of the injuries were so severe that the scars from the stun grenades remain visible even a year later," the lawyer stressed.
"Not a single police officer has faced prosecution to date. And none are likely to," he added, pointing to Prime Minister Nikol Pashinyan's speech prior to the crackdown. "Addressing the parliament, the prime minister praised the police and promised to 'reward those officers who act with greater resolve'," Harutyunyan said.