ՀՀ անվտանգության այսօրվա ճարտարապետության մեջ Իրանն ունի շատ կարևոր բաղադրիչ. Արթուր Վանեցյան
«Իրականում շատ բարդ իրավիճակ է ստեղծվել մեր տարածաշրջանում և հատկապես Հայաստանի Հանրապետության համար»,-NEWS.AM-ին տված հարցազրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
Վանեցյանը նշեց, թե թույլ Իրանը Հայաստանի համար լրջագույն սպառնալիք է։
«Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ճարտարապետության մեջ Իրանն ունի շատ կարևոր բաղադրիչ։ Ուժեղ և կայուն Իրանը, միանշանակ այսօրվա ստեղծված իրավիճակում, երբ Ադրբեջանը ագրեսիվ հայտարարություններով, ինչու չէ՝ նաև քայլերով փորձում են ՀՀ-ի տարածքները զավթել և փորձում են ուժային տարբերակով Հայաստանին պարտադրել տարբեր զիջումների գնալ, մեր համար կարևոր է»,-ասաց Վանեցյանը։
Նրա խոսքով, եթե պատերազմը երկար շարունակվի, ապա Ադրբեջանը և Թուրքիան կարող են այդ առիթից օգտվել։
Արթուր Վանեցյանը հիշեցրեց, որ Իրանի վրա Իսրայելի հարվածներից մեկ օր առաջ Նախիջևանում սկսվեց Թուրքիա-Ադրբեջան երկու զորավարժություններ՝ մեծ թվով զենք և կենդանի զինուժ է կուտակվել Նախիջևանում, ինչը հիշեցնում է 44-օրյա պատերազմի նախօրեի զորավարճությունները։
Նա նշեց, որ եթե հարված հասցվի Իրանի գազային համակարգին, ապա Հայաստանը գազ չի ստանա, իսկ եթե փակվի Մեղրիով ճանապարհը, ապա Հայաստանը լրջագույն լոգիստիկ խնդիրներ կունենա։
«Ամենավտանգավորն այն է, որ Թուրքիան չի հրաժարվել «Մեծ Թուրան» ծրագրից, որը ենթադրում է թուրքախոս ազգերի միավորում մեկ դրոշի տակ»,- ասաց Վանեցյանը։
Նա որպես Հայաստանի համար վտանգ նշեց նաև Իրանի մասնատումը։
«Մեր համար շատ կարևոր է, որ այդ պատերազմը հնարավորինս շուտ ավարտվի, որովհետև երկարատև և լայնածավալ պատերազմը ուղիղ սպառնալիք է Հայաստանին։ Աստված չանի, եթե սկսվի նաև ցամաքային օպերացիա, բայց այդ սցենարը քիչ հավանական եմ համարում, ես հույս ունեմ, որ այս պատերազմն արագ կանգնելու է»-ասաց Արթուր Վանեցյանը։
Նա նկատեց, որ Իրանի և Իսրայելի պաշտոնյաներն արդեն խոսում են, թե պատրաստ են բանակցությունների։
«Հնդկաստանը ուղիղ չի միջամտում պատերազմին, այլ հայտարարություններով պաշտպանում է Իսրայելին, բայց մենք պետք է հաշվի նստենք մի իրողության հետ՝ այն երկրները, որոնց վրա ԱՄՆ-ն ազդեցություն ունի, միանշանակ պաշտպանելու են Իսրայելին։ Բայց կարևոր փաստ է, որ պատերզամն սկսելու օրվանից ԱՄՆ նախագահ Թրամփը հայտարարում է, որ հնարավորություն կա բանակցելու և պատերազմը կանգնեցնելու։ Հույս ունենք, որ այդ բանակցությունների արդյունքում պատերազմը կկանգնի, բայց այն չի ավարտվի, այլ հետաձգվելու է»,-ասաց Արթուր Վանեցյանը և հավելեց, որ այդ դեպքում երկու երկրում էլ կհայտարարեն, թե իրենք են հաղթել։
Կարևորելով հարցը, թե այս օրերին ինչ է անում ՀՀ իշխանութունները՝ «Հայրենիք» կուսակցության նախագահն ասաց. «Նիկոլ Փաշինյանը, որպես մի պետության ղեկավար, որն Իրանի անմիջական հարևանն է, պարտավոր էր հենց առաջին օրը զանգահարեր Իրանի նախագահին և գոնե զորակցություն հայտներ։ Նաև պետք է հրավիրվեր Անվտանգության խորհրդի նիստ, հստակ որոշումներ կայացվեր, թե որ սցենարի դեպքում Հայաստանը ինչ պետք է անի, մեր զինված ուժերը պետք է բերեին բարձր պատրաստականության մակարդակի, անցնեին մարտական հերթապահության, որը, ցավոք սրտի չի արվել»։

Артур Ванецян: Иран играет важнейшую роль в архитектуре безопасности Республики Армения
«В действительности, в нашем регионе сложилась очень сложная ситуация – особенно для Республики Армения», – заявил в интервью News.am председатель партии «Айреник» («Отечество»), бывший директор СНБ Армении Артур Ванецян.
По словам Ванецяна, ослабление Ирана представляет серьезнейшую угрозу для Армении.
«Иран играет важнейшую роль в архитектуре безопасности Республики Армения. Сильный и стабильный Иран, безусловно, важен для нашей страны. Особенно в сложившейся сегодня ситуации, когда Азербайджан и Турция выступают с агрессивными заявлениями и предпринимают шаги с целью захвата территорий РА и принуждения силой Армении к различным уступкам», – подчеркнул он.
Как указал Ванецян, в случае затяжной войны между Израилем и Ираном Азербайджан и Турция могут воспользоваться моментом.
При этом председатель партии «Отечество» обратил внимание на то, что буквально за день до израильских ударов по Ирану в Нахиджеване стартовали совместные военные учения Турции и Азербайджана, при этом в регион было переброшено большое количество вооружений и личного состава, что напоминает военные учения в преддверии инициированной Баку против Республики Арцах осенью 2020 года 44-дневной войны.
По его словам, если удары Израиля придутся по газовой инфраструктуре Ирана, то Армения не будет получать из этой страны природный газ, а в случае закрытия мегринской дороги наша страна столкнется с серьезнейшими логистическими проблемами.
В качестве угрозы для Армении Ванецян указал и возможное раздробление Ирана.
«Для нас крайне важно, чтобы эта война завершилась как можно скорее, поскольку длительный и широкомасштабный конфликт – это прямая угроза Армении. Не дай Бог, если начнется и наземная операция. Но я считаю этот сценарий менее вероятным. Надеюсь, что война быстро будет остановлена», – сказал он.
Ванецян подчеркнул, что официальные лица Ирана и Израиля уже заявляют о готовности к переговорам.
«Индия напрямую не вмешивается в войну, хотя своими заявлениями поддерживает Израиль. Но нам нужно учитывать одну реальность: все страны, на которых США имеют влияние, однозначно будут поддерживать Израиль. При этом важно констатировать, что с самого начала войны президент США Дональд Трамп заявляет о существовании возможности для переговоров и прекращения войны. Мы надеемся, что в результате этих переговоров война будет остановлена. Но она не закончится, а лишь будет отложена», – отметил он, добавив: при этом и в Иране, и в Израиле будут утверждать, что именно они победили.
Отвечая на вопрос о действиях армянских властей в эти дни, Ванецян сказал: «Никол Пашинян, как глава государства, непосредственно граничащего с Ираном, был обязан в первый же день позвонить президенту ИРИ и хотя бы выразить поддержку. Также следовало созвать заседание Совета безопасности, принять конкретные решения о том, как будет действовать Армения при том или ином сценарии. Наши Вооруженные Силы должны были быть приведены в состояние высокой боевой готовности, переведены на режим боевого дежурства – чего, к сожалению, не было сделано».