ՌԴ դեսպանատունը ռուսներին խորհուրդ է տալիս Իրանը լքել նաև Հայաստանի տարածքով
Ռուսաստանի քաղաքացիները կարող են Իրանից ցամաքային ճանապարհով ՌԴ մեկնել Հայաստանի տարածքով։ Այդ մասին Թելեգրամի իր ալիքում հայտնում է Երևանում ՌԴ դեսպանությունը։
«Տեղեկացնում ենք Ռուսաստանի քաղաքացիների՝ Իրանից Հայաստան ցամաքային ճանապարհով մեկնելու լրացուցիչ տարբերակների մասին՝ Իրան-Հայաստան սահմանի «Նորդուզ» -«Ագարակ» սահմանային անցակետով։
Իրանի և Հայաստանի սահմանը բաց է ՌԴ քաղաքացիների համար, ազատ անցում օտարերկրյա կամ «ներքին» վավեր անձնագրերով, նախնական ծանուցում չի պահանջվում։ Փոխանակման կետը գտնվում է անմիջապես «Ագարակ» մաքսային տերմինալի շենքում՝ «Արարատ բանկի» մասնաճյուղում (24 ժամ):
Մոտակա խոշոր բնակավայրը՝ Մեղրին սահմանակետից 11 կմ է։ Գործում է ՎՏԲ Հայաստան բանկի մասնաճյուղը (հասցե՝ Գործարանային փողոց, շենք 1) աշխատանքային օրերին մինչև ժամը 17:00-ն, որտեղ ընդունվում են MIR քարտեր և հնարավոր է նաև արտարժույթի փոխանակում։
Մեղրի-Երևան ավտոբուսի կանոնավոր երթևեկություն չկա։ Առանձին միկրոավտոբուսներ են մեկնում Հայաստանի մայրաքաղաք ամեն օր. մեկնում ժամը 07:30-ին Մեղրի քաղաքի հրապարակից (դիսպետչեր +374-94-811-718, +374-94-003-462, տեղերը պետք է ամրագրել 1 օր առաջ), նստատեղի արժեքը՝ 5 հազար դրամ (13 ԱՄՆ դոլար): «Ագարակ» անցակետից տաքսիները գնում են Երևան, տևողությունը 7,5 ժամ է, հեռավորությունը՝ 328 կմ, արժե մոտ 50 հազար դրամ (130 ԱՄՆ դոլար), կամ մեքենայի նստատեղը՝ 10 հազար դրամ (26 ԱՄՆ դոլար)։ Մեղրիից Կապան կարող եք հասնել նաև տաքսիով (Երևան ճանապարհին 1,5 ժամ, արժե 12 հազար դրամ), որի օդանավակայանից երկուշաբթիից ուրբաթ ժամը 13:00-ն թռիչքներ է կատարում Երևան (տուրբոշարժիչ, 17 նստատեղ, արժե 20 հազար դրամ։
Երևանից Ռուսաստան օրական մինչև 20 ուղիղ չվերթ է իրականացվում (Աերոֆլոտ, Ռոսիա, Red Wings, S7, Utair, Azimuth, Fly one, Շիրակ Ավիա և այլն):
Խորհուրդ է տրվում ուշադիր հետևել Ռուսաստանի արտասահմանյան հաստատությունների, ավիաընկերությունների, տուրօպերատորների հաղորդագրություններին/նախազգուշացումներին: Անհրաժեշտության դեպքում զանգահարեք ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության շտապ հեռախոսահամարով»,-ասվում է հաղորդման մեջ։

Посольство РФ: Граница между Ираном и Арменией для граждан России открыта
Посольство России в Армении сообщает о дополнительных вариантах для выезда российских граждан наземным путем из Ирана в Армению через погранпереход на ирано-армянской границе «Нордуз» / «Агарак».
В сообщении диппредставительства говорится:
«Граница между Ираном и Арменией для граждан России открыта, проход свободный по действительным заграничному или «внутреннему» паспортам, предварительных уведомлений не требуется. Обменный пункт расположен непосредственно в здании таможенного терминала «Агарак» – отделение «Арарат банк» (круглосуточно).
Ближайший крупный населенный пункт – Мегри находится в 11 км от погранперехода. Там открыто в рабочие дни до 17:00 отделение банка «ВТБ Армения» (адрес: ул. Горцаранаин, дом 1), где принимаются карты «МИР» и также возможно осуществить обмен валюты.
Регулярное рейсовое автосообщение между Мегри и Ереваном отсутствует. В столицу Армении ежедневно ходят частные маршрутные такси: отправление в 07:30 с городской площади Мегри (диспетчер +374-94-811-718, +374-94-003-462, места необходимо бронировать за 1 день), стоимость места 5 тыс. драмов (13 долл. США). От КПП «Агарак» ходят такси в Ереван, время в пути 7,5 часов, расстояние – 328 км, стоимость около 50 тыс. драмов (130 долл. США), либо за место в машине 10 тыс. драмов (26 долл. США).
Из Мегри можно также добраться на такси до Капана (1,5 часа по пути в Ереван, стоимость 12 тыс. драмов), из аэропорта которого с понедельника по пятницу в 13:00 летает рейсовый самолет в Ереван (турбо-моторный, 17 мест, стоимость 20 тыс. драмов, для бронирования билетов – тел.: +374-77-121-272).
Из Еревана в Россию осуществляется до 20 прямых авиарейсов в день («Аэрофлот», «Россия», «Red Wings», «S7», «Utair», «Азимут», «Fly one», «Ширак Авиа» и др.).
Рекомендуется внимательно следить за сообщениями/предупреждениями российских загранучреждений, авиакомпаний, туроператоров. В случае необходимости обращаться по телефону экстренной связи Посольства России в Армении».