«Սրբազան պայքարի» ղեկավարների և մասնակիցների բնակարաններում հայտնաբերվել են հանցագործության համար նախատեսված մեծաքանակ իրեր, ձերբակալվել է 14 անձ . ՔԿ
15:15 25/06/2025
Քննչական կոմիտեից հայտնում են.
««Սրբազան պայքար» անվանումը կրող շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքերի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչների կողմից ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացվել են ավելի քան 9 տասնյակ խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են նշված հանցագործություններին առնչվող, նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալները հաստատող առարկաներ և փաստաթղթեր, ինչպես նաև ապացուցողական նշանակություն ունեցող անհերքելի այլ փաստական տվյալներ, այդ թվում՝ հրազեն և ռազմամթերք, գործողությունների պլաններ, հավաքագրված անձանց ցուցակներ, մետաղական իրեր, ճայթրուկներ, ծխարձակող միջոցներ, զինվորական հանդերձանք, ռադիոկապի միջոցներ, անօդաչու թռչող սարքեր, թմրամիջոցին նմանվող բուսական զանգվածներ,  բռնի կերպով իշխանությունը յուրացնելուց հետո գործադիր իշխանության համապատասխան պաշտոններում նշանակվող անձանց ցուցակ,  հանցավոր խմբի կողմից իրականացվելիք ապօրինի գործողությունների մանրակրկիտ պլանավորման, դրանց հերթականության, ժամանակագրության վերաբերյալ փաստաթղթեր և այլն:
Քննիչի միջնորդության հիման վրա հսկող դատախազի կողմից որոշումներ են կայացվել 16 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։

СК: В домах представителей «Священной борьбы» обнаружены предназначенные для совершения преступления предметы, задержаны 14 человек
Из Следственного комитета Армении сообщают:
«В рамках уголовного производства, инициированного по фактам подготовки терроризма и узурпации власти руководителями и участниками движения под названием «Священная борьба», следователи Следственного комитета Республики Армения совместно с сотрудниками Службы национальной безопасности и Полиции МВД РА провели более 90 обысков.
В результате этих обысков обнаружены предметы и документы, имеющие отношение к вышеуказанным преступлениям, подтверждающие данные, полученные в ходе предварительного расследования, а также другие неоспоримые фактические данные, имеющие доказательное значение, в том числе огнестрельное оружие и боеприпасы, планы действий, списки завербованных лиц, металлические предметы, петарды, дымовые шашки, военная форма, средства радиосвязи, беспилотники, похожие на наркотики растительные массы, список лиц, которые должны будут быть назначены на соответствующие должности в органах исполнительной власти после насильственного захвата власти, документы о детальном планировании, последовательности и хронологии противоправных действий, которые должна была осуществить преступная группа, и т. д..
На основании ходатайства следователя осуществляющим надзор прокурором были вынесены постановления о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении 16 лиц. Ходатайства были удовлетворены.