Կոմունիկացիաների վերաբերյալ ՀՀ-ի դիրքորշումը որևէ կերպ փոփոխման չի ենթարկվել. Վահան Կոստանյան
«Ընդհանուր առմամբ այցը Թուրքիա բավական դրական մթնոլորտում էր անցել»,-կառավարության ճեպազրույցների սրահում պատասխանելով Թուրքիա կատարած Փաշինյանի այցին վերաբերող լրագրողների հարցերին՝ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Վահան Կոստանյանը։
Նա հիշեցրեց մամուլի հաղորդագրություններում հրապարակված տեղեկությունները, որոնց համաձայն քննարվել են թե՛ Հայաստան-Թուրքիա երկկողմ հարաբերություններին, թե՛  Հարավային Կովկասի ու  Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջաններին վերաբերող  հարցեր։
Արձանագրվել է, որ մի շարք  թեմաների շուրջ Հայաստանի ու Թուրքիայի դիրքորոշումները բավականին մոտ են՝ Կոստանյանը ճշտեց, որ խոսքը գնում է մերձավոր Արևելքի հարցերի մասին։
Կոստանյանի խոսքով՝ թե՛ հայկական, թե՛ թուրքական կողմն արձանագրել են՝ 3-րդ երկրների քաղաքացիների ու դիվանագիտական անձնագրեր ունեցողների համար հայ-թուրքական սահմանը բացելն երկու կողմերն ել արձանագրել են որ ուժի մեջ է, բայց այդ  ուղղությամբ դեռ քայլեր պետք է անեն։
Փոխնախարարը նշեց, որ Թուրքիայում քննարկվել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման փաստաթղթի և տրանսպորտային կոմունիկացիաներին վերաբերող հարցեր։
Կոստանյանը հայտարարեց, թե Հայաստանով անցնող տարածաշրջանային կոմունիկացիաների հարցում ՀՀ ինքնիշխան իրավունքների մասին նախկինում հայտնած դիրքորոշումը չի փոխվել։
«Մենք կարող ենք արձանագրել ՀՀ-ի դիրքորշումը, որ կոմունիկացիաները պետք է անցնեն Հայաստանի ինքնիշխանության և իրավազորության ներքո, որևէ կերպ փոփոխման չի ենթարկվել, չնայած այն բոլոր շահարկումներին, որոնք այցից առաջ և հետո տեղ էին գտել»,-ասաց ԱԳ նախարարի տեղակալը։

В.Костанян: Позиция Армении по вопросам коммуникаций не претерпела изменений
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян в ходе брифинга после заседания правительства 26 июня заявил, что «в целом, визит Никола Пашиняна в Турцию прошел в довольно позитивной атмосфере».
Он напомнил опубликованные в пресс-релизах по итогам встречи сведения, согласно которым в ходе встречи Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Стамбуле обсуждались вопросы, как связанные с процессом нормализации армяно-турецких отношений, так и касающиеся региона Южного Кавказа и Ближнего Востока.
Было констатировано, что позиции Армении и Турции по ряду тем довольно близки; Костанян уточнил, что речь идет о ближневосточной проблематике.
По словам Костаняна, и армянская, и турецкая стороны констатировали, что соглашение об открытии армяно-турецкой границы для граждан третьих стран и владельцев дипломатических паспортов остается в силе, однако в этом направлении еще необходимо предпринять шаги.
Как он указал, в Стамбуле обсуждались вопросы, касающиеся документа о нормализации армяно-азербайджанских отношений и транспортных коммуникаций.
Костанян заявил, что ранее высказанная позиция относительно суверенных прав Республики Армения в вопросе региональных коммуникаций, проходящих через Армению, не изменилась.
«Мы можем констатировать, что позиция Республики Армения о том, что коммуникации должны находиться под суверенитетом и юрисдикцией Армении, никоим образом не изменилась, несмотря на все спекуляции, имевшие место до и после визита», – заявил замминистра иностранных дел.