Օմիկրոնի ևս մեկ ենթատեսակ է ավելացել, վերջին 14-ում Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 11 դեպք
12:15 26/06/2025
Մոնիթորինգի ցուցակում ավելացել է ևս մեկ Օմիկրոնի ենթատեսակ՝ XFG անվանմամբ: Այս մասին նշված է ԱՀԿ-ի 2025թ. հունիսի 25-ի հրապարակած զեկույցում:
Ներկայումս այն տարածված է 38 երկրներում։ Առաջին անգամ հայտնաբերվել է Կանադայում և արագ տարածում է ստացել ԱՄՆ-ում և Ասիայի մի շարք երկրներում:  Այս պահի դրությամբ նշված ենթատեսակը հանրային առողջապահության տեսակետից ունի ցածր ռիսկայնության մակարդակ։
Իրավիճակը գտնվում է վերահսկողության տակ, կատարվում է մշտադիտարկում։
Հայաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից նշում են, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 11 դեպք, ինչը նախորդ 14 օրվա համեմատ նվազել 2 դեպքով։
Թեստավորման դրական արդյունքների մասնաբաժինը վերջին 14 օրվա ընթացքում կազմել է 11%:

The World Health Organization (WHO) has added the Omicron subvariant XFG to its list of Variants Under Monitoring (VUMs), according to its report published on Wednesday.
The XFG subvariant has so far been detected in 38 countries, with Canada reporting the first case. Since then, it has shown rapid spread, particularly in the United States and several countries across Asia. Despite its growing presence, WHO currently assesses the public health risk associated with XFG as low.
The situation remains under control and the variant is being closely monitored.
Armenia’s National Center for Disease Control and Prevention reports that 11 new cases of Covid-19 were confirmed in the country over the past 14 days, marking a slight decrease of two cases compared to the previous two-week period. The test positivity rate stood at 11%.