Միքայել սրբազանի ձերբակալումը խոչընդոտվել է. ՔԿ-ն նոր քրեական վարույթ է հարուցել
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերով քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում որոշում է կայացվել Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, այն բանի համար, որ նա զանգվածային լրատվամիջոցների, տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, իշխանությունը զավթելուն և սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչեր է կատարել: Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ այդ կապակցությամբ 2025 թվականի հունիսի 27-ին որոշում է կայացվել ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալ Միքայել Աջապահյանի նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար ձերբակալելու մասին:
«Հիշյալ ձերբակալման որոշման կատարումը օրենքով սահմանված կարգով հանձնարարվել է ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցներին: Նկատի ունենալով, որ վարույթի ընթացքում մի խումբ անձանց կողմից խոչընդոտվել է իրավապահ մարմինների օրինական գործունեությունը, ուստի այդ փաստով՝ արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու հատկանիշներով ևս նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Քննչական կոմիտեն նախազգուշացնում է, որ տարբեր անձանց կողմից իրավապահ մարմինների օրինական մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելը և միջամտելը ՀՀ օրենսդրության համաձայն կարող է հանգեցնել քրեական պատասխանատվության, որպիսի պայմաններում հորդորում ենք ձեռնպահ մնալ հակաիրավական վարքագծի ցանկացած դրսևորումներից»,- նշում են ՔԿ-ից։

СК Армении инициировал новое уголовное производство – по факту препятствования задержанию архиепископа Микаела Аджапахяна
В рамках предварительного расследования по уголовному производству, расследуемому в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя, общественной безопасности СК Армении, было принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна (Геворка Арташесовича Аджапахяна).
Как сообщает пресс-служба СК РА, уголовное преследование возбуждено по части 2 статьи 422 УК РА за публичные призывы к захвату власти и насильственному свержению конституционного строя с использованием СМИ и информационно-коммуникационных технологий.
«В этой связи 27 июня 2025 года было принято решение о задержании находящегося на свободе обвиняемого Геворка Аджапахяна для препровождения его в суд с целью избрания ему меры пресечения в виде заключения под стражу.
Приведение постановления о задержании в исполнение в установленном законом порядке было поручено сотрудникам Службы национальной безопасности Армении.
С учетом того, что в ходе производства группа лиц препятствовала законным действиям правоохранительных органов, то по данному факту инициировано уголовное производство по признакам воспрепятствования осуществлению правосудия.
Следственный комитет предупреждает, что воспрепятствование отдельными лицами законной профессиональной деятельности правоохранительных органов и вмешательство в нее может повлечь за собой уголовную ответственность в соответствии с законодательством РА.
Призываем воздержаться от любых проявлений противоправного поведения», – говорится в заявлении СК РА.