Ստեղծված իրավիճակում ընդդիմադիր դաշտի խաղացողներն ունեն մեկ անելիք. Աբրահամյան
«Վերջին 3-4 ամիսների ընթացքում ներընդդիմադիր դաշտում դիսկուրսն ու դրա շուրջ քաղաքական փոխհրաձգությունը 2026 թվականի ընտրությունների և կառավարությանն անվստահության հայտնելու շուրջ էր»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, ՀՀԿ-ն դաշտում այն հիմնական ուժն է, որը ի սկզբանե կարծում էր, որ 2026-ին սպասելը խիստ ռիսկային է, որովհետև նախընտրական տրամաբանության և արտաքին ուժերին տված խոստումների պայմաններում իշխանությունը գնալու է քայլերի, որոնք կարող էին 2026-ի ընտրություններին ընդառաջ աննախադեպ իրավիճակ ստեղծել, որի պայմաններում երկիրը անվերականգնելի կորուստներ կունենար, իսկ ընտրություններն այլևս ոչինչ չէին փոխի:
«Վերջին շաբաթները ցույց տվեցին, որ իշխանությունը երկիրը նոր փորձությունների մտցնելու ակտիվ շրջան է մտել, ինչի պարագայում, նույնիսկ ամենալավատեսները գիտակցում են, որ այս բնույթի իշխանության համար ընտրությունները զուտ ֆորմալ բնույթի պրոցեսներ են իրենց իշխանության երկարակեցությունն ապահովելու համար, որովհետև կա´մ մինչև դա ոչնչացնելու են դաշտը և մնան իրենք ու իրենց հաճախորդները կա´մ նույնիսկ տեսականորեն ընդդիմության հաջողության դեպքում այն ուժով խլվելու է:
Ստեղծված իրավիճակում ընդդիմադիր դաշտի խաղացողներն ունեն մեկ անելիք` կա´մ քաղաքական խորհրդակցություններ սկսել օրակարգում առկա կառավարության անվստահության պրոցեսի շուրջ կա´մ առաջարկել այլ լուծում, որը կբխի երկրում ստեղծված աննախադեպ իրավիճակից»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը:

Тигран Абрамян: Власти вступили в активную фазу втягивания страны в новые испытания
«В течение последних 3-4 месяцев внутриполитический дискурс в оппозиционном поле и связанная с ним политическая перестрелка вращались вокруг двух тем – выборов в НС 2026 года и инициирования процесса выражения недоверия правительству», – написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
По его словам, Республиканская партия Армении (РПА) изначально считала, что ждать до выборов 2026 года  – крайне рискованно, поскольку в условиях предвыборной логики и обещаний, данных внешним силам, нынешние власти пойдут на шаги, которые могут создать беспрецедентную ситуацию перед выборами 2026 года, в результате которой страна понесла бы необратимые потери, а выборы уже не могли ничего изменить.
«Последние недели показали, что власти вступили в активную фазу втягивания страны в новые испытания. В этих условиях даже самые большие оптимисты осознают: для такого типа власти выборы – это лишь формальный процесс для продления собственного правления, поскольку либо до этого момента они полностью зачистят политическое поле, оставив лишь себя и своих клиентов, либо, даже в случае гипотетического успеха оппозиции, результат будет попросту отнят силой.
В сложившейся ситуации у всех действующих оппозиционных сил остается только один путь: либо приступить к политическим консультациям по вопросу выражения недоверия правительству, который уже  имеется на повестке, либо предложить альтернативное решение, вытекающее из сложившейся в стране беспрецедентной ситуации», – написал Тигран Абрамян.