Փաշինյանը ԱՄԷ նախագահի հետ քննարկել է տարածաշրջանային նշանակության հարցեր
Փաշինյանի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը գրել է, որ Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող  Նիկոլ Փաշինյանն Աբու Դաբիում հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ նախագահ, շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ։
«Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ համագործակցության օրակարգային հարցերը՝ ընդգծելով փոխադարձ վստահության բարձր մակարդակը և երկու երկրների միջև տնտեսական, ներդրումային ու հումանիտար ոլորտներում փոխգործակցության զարգացման լայն հնարավորությունները։
Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև բարեկամական հարաբերությունների շարունակական զարգացման և խորացման կարևորությունը՝ նշելով, որ երկկողմ գործակցությունն ունի մեծ ներուժ ինչպես տնտեսական, այնպես էլ ներդրումային և հումանիտար ոլորտներում։
ԱՄԷ նախագահը ջերմորեն ողջունել է վարչապետ Փաշինյանին՝ ընդգծելով, որ Էմիրությունները մեծապես կարևորում են գործընկերային հարաբերությունները Հայաստանի հետ և պատրաստ են համատեղ քայլեր ձեռնարկել փոխշահավետ նախաձեռնությունների կյանքի կոչման ուղղությամբ։

Pashinyan meets with UAE leader
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in the United Arab Emirates on a working visit, met with UAE President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan in Abu Dhabi on Wednesday.
During the meeting, issues on the agenda of bilateral cooperation were discussed. The sides emphasized the high level of mutual trust and the broad opportunities for the development of cooperation between the two countries in the economic, investment and humanitarian spheres, the Armenian government reported.
Pashinyan emphasized the importance of the continuous development and deepening of friendly relations between Armenia and the UAE, noting that bilateral cooperation has great potential in both the economic, investment and humanitarian spheres.
The UAE President warmly welcomed Prime Minister Pashinyan, emphasizing that the UAE greatly values partnership relations with Armenia and are ready to take joint steps towards the implementation of mutually beneficial initiatives.
The parties reaffirmed their mutual willingness to continue constructive dialogue and cooperation for the benefit of the two peoples.