Պատկերացնո՞ւմ եք, դաշնակցականի տանից գտել են «Մահ կամ ազատություն» գրությամբ շապիկ ու ՔԿ-ն ներայացնում է աhաբեկչnւթյան նախապատրաստվելու անհերքելի ապացույց
Քննչական կոմիտեն հրապարակել է դաշնակցականների տներում խուզարկության արդյունքում հայտնաբերված իրերի նկարները։
«Պատկերացնո՞ւմ եք, դաշնակցականի տանից գտել են շապիկ, որի վրա գրված է Դաշնակցության կարգախոսը՝ «Մահ կամ ազատություն»։
Ու այդ շապիկի նկարը հրապարակել են՝ իբր ահաբեկչության նախապատրաստվելու անհերքելի ապացույց»,- գրել է ՀՅԴ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը։

Following the arrests of seven individuals affiliated with the Armenian Revolutionary Federation (ARF) as part of a terror plot investigation on Thursday, Armenia’s Investigative Committee released photos of items seized during searches of ARF members’ homes.
The seized items included a T-shirt bearing the ARF’s well-known slogan “Liberty or Death”.
Hayastan faction MP and ARF member Kristine Vardanyan criticized law enforcement authorities for presenting the T-shirt as evidence of plotting a terrorist act.
“Can you imagine? They found a T-shirt with the ARF slogan ‘Liberty or Death’ and released its photo as irrefutable proof of a terror plot,” she wrote on Facebook.