Ջաֆար Փանահիի Ոսկե արմավենու ճյուղի մրցանակակիր ֆիլմը՝ 22-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի բացման ֆիլմ
«Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի այս տարվա բացման ֆիլմը կլինի Ջաֆար Փանահիի «Մի պարզ պատահար» նոր ֆիլմը, որը մայիսին Կաննում արժանացավ գլխավոր մրցանակի՝ Ոսկե արմավենու ճյուղի։
Իրանական կինոյի խորհրդանշական դեմքերից մեկը՝ Ջաֆար Փանահին, անցած տարի՝ 2024-ին, առաջին անգամ 15 տարվա արգելքից հետո Երևանում մասնակցել էր 21-րդ «Ոսկե ծիրան»-ին որպես պատվավոր հյուր։ Փանահիին շնորհվել էր Փարաջանովյան Թալեր մրցանակը՝ համաշխարհային կինոյում ունեցած վաստակի համար: Նրա ներկայությունը դարձել էր ոչ միայն մշակութային իրադարձություն, այլ նաև՝ քաղաքական և մարդկային հաղթանակ։
Հայտնի ռուս կինոգետ Անտոն Դոլինը, ով անցյալ տարի փառատոնի ժամանակ Երևանում ներկայացրել էր Փանահիի մասին իր հեղինակած գիրքը, Կաննի 2025 թվականի իր ռեպորտաժում հատուկ ընդգծել էր, որ Փանահիին հանդիպել է 2024–ի ամռանը Երևանում, «Ոսկե ծիրան»-ի օրերին։ Նա հրապարակել էր նաև լուսանկար և հիշեց, որ «Ոսկե ծիրան»-ն էր առաջին փառատոնը, որ հրավիրեց Փանահիին։ Այսպիսով Փանահիի վերադարձը մեծ փառատոնների բեմեր սկսվեց հենց Երևանից։
2025 թվականին՝ ընդամենը մեկ տարի անց, Ջաֆար Փանահին Կաննում հաղթանակ է գրանցում, իսկ նրա հաղթական ֆիլմը դառնում է 22-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի բացման ֆիլմը։
«Արդեն երկու տասնամյակից ավելի՝ «Ոսկե ծիրան»-ը մնում է տարածաշրջանի ամենաազդեցիկ և միջազգային ճանաչում ունեցող կինոփառատոնը։ Փանահիի պատմությունը ևս մեկ անգամ ընդգծում է փառատոնի՝ ազատ արվեստին, համաշխարհային մշակութային երկխոսությանը և ռեժիմներից անկախ կինոյի աջակցման բացառիկ առաքելությունը։ Ջաֆար Փանահիի ներկայությունը «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի բացմանը դրա վառ ապացույցը կդառնա»,- նշում են «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի մամուլի ծառայությունից:

«Простая случайность» Джафара Панахи – фильм открытия 22-го Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос»
14:43 12/07/2025
Фильмом открытия 22-го Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» станет новый фильм Джафара Панахи «Простая случайность» (Un simple accident). Эта картина иранского режиссера получила главную награду 78-го Каннского кинофестиваля.
Один из знаковых деятелей иранского кино, Джафар Панахи, в прошлом году, впервые после 15-летнего запрета, принял участие в 21-м кинофестивале «Золотой абрикос» в Ереване в качестве почетного гостя. За вклад в мировой кинематограф Панахи был награжден премией «Талер Параджанова». Присутствие иранского режиссера стало не только культурным событием, но и политической и общечеловеческой победой.
В 2010 году иранского режиссера Джафара Панахи – лауреата главных призов Венеции, Берлина, Локарно и Канн – обвинили в «антиправительственной деятельности» и приговорили к шести годам тюрьмы. Хотя срок заменили домашним арестом, иранцу запретили снимать кино, выезжать из страны и давать интервью. Несмотря на это, он тайно снял еще пять картин, которые позже поучаствовали в международных фестивалях (первая появившаяся после запрета называлась «Это не фильм»). В 2022 году Панахи осудили снова, он вышел из тюрьмы в начале 2023-го – и продолжил снимать. В Ереване на фестивале «Золотой абрикос» в прошлом году Панахи вручили почетный приз – ради этого он впервые за долгое время выехал за пределы Ирана, пишет meduza.io.
«Уже более двух десятилетий „Золотой абрикос” остается самым влиятельным и всемирно признанным кинофестивалем в регионе. История Панахи в очередной раз подчеркивает уникальную миссию фестиваля – поддержку свободного искусства, глобального культурного диалога и независимого от режимов кино. Присутствие Джафара Панахи на открытии 22-го Международного кинофестиваля „Золотой абрикос” станет ярким тому подтверждением», – указывается в сообщении пресс-службы кинофестиваля.