«Բայց աննախադեպ «ինքնիշխան» ենք, խոսք չկա. մեկը Հայաստանը պաշտոնապես անվանում է ինչ-որ «Արևմտյան Ադրբեջան» և բռնազավթման մեջ պահում մեր տարածքի մի մասը, մյուսը՝ ռեժիմով բարբաջում «Զանգեզուրյան միջանցք» կոչեցյալի մասին, երրորդը՝ հայտարարում Հայաստանի տարածքի մի մասի վարձակալության պատրաստակամության մասին»,- նշում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Նա շարունակում է. «Իսկ Հայաստանից միայն հերքում են և շնորհակալություն հայտնում ամեն Բուրկինա Ֆասոյի՝ մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու համար։
Հիշողությունը կարճ բան է, քանզի բոլորը մոռացել են, որ ընդամենը 5 տարի առաջ Բաքվի բարբարոսական վարչախումբն էր վայնասուն ու կական բարձրացնում «20 տոկոսի», իբր, բռնազավթման մասին և ուրախանում հերթական Կոտ դ'Իվուարի կողմից իր տարածքային ամբողջականության ճանաչման փաստից»։

Вардан Восканян: «А из Армении – только опровержения и благодарности»
«Но мы беспрецедентно «суверенны» – не поспоришь: один официально называет Армению каким-то «Западным Азербайджаном» и продолжает удерживать часть нашей территории под оккупацией, другой регулярно бредит о так называемом «Зангезурском коридоре», третий заявляет о готовности арендовать часть территории Армении», – написал заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян в своем Telegram-канале.
«А из Армении – только опровержения и благодарности каждой Буркина-Фасо за признание территориальной целостности нашей страны.
Память – штука короткая, ибо все забыли, что всего 5 лет назад бакинский варварский режим сам поднимал вой и плач о «20 процентах» якобы оккупированных территорий и радовался признанию его территориальной целостности очередным Кот-д'Ивуаром», – отметил Восканян.