Ռեգիոնալ ապաշրջափակման այս քննարկումների հիմքում ՌԴ-ն ռեգիոնից դուրս մղելն է. Աբրահամյան
«Երբ միջանցքային տրամաբանության հարցը մտավ արտաքին քաղաքական օրակարգ, 3-4 ուղիներ էին քննարկվում: Մեղրիով անցնող տաբերակը նաև հակաիրանյան ուղղվածություն ունի, որի շահագրգիռ կողմերն առաջին հերթին Իսրայելն ու ԱՄՆ-ն են»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, մյուս կողմից, գեոպոլիտիկ առումով, ռեգիոնալ ապաշրջափակման այս քննարկումների հիմքում ՌԴ-ն ռեգիոնից դուրս մղելն է, որի շրջանակում Արևմուտք-ՌԴ կոշտ դիմակայությունը նաև ՀՀ-ում է դրսևորում ստանում:
«Իշխանությունը փորձում է թեմայի էությունը խեղաթյուրել` ներկայացնելով, որ իշխանության նախաձեռնության ընդդիմախոսների խնդիրն այն է, որ միջանցքը ոչ թե ՌԴ-ն, այլ, օրինակ, ԱՄՆ-ն է վերահսկելու:
Անկախ մոտեցումներից, խնդիրը ոչ թե տարբեր աշխարհաքաղաքական կենտրոնների ընտրության, այլ ՀՀ-ի ինքնիշխանության և իրավազորության մասին է:
Իսկ ԱՄՆ-ն մեզ բարեկամ երկիր է, ՌԴ-ն դաշնակից և խնդիրը ո´չ թե նրանց հետ է, այլ հայաստանյան իշխանության անսկզբունքայնության և օտար շահերին ծառայելու մեջ է»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը:

MP: Regional unblocking aims to squeeze Russia out of region
MP Tigran Abrahamyan of the opposition Pativ Unem faction stated that current discussions on regional unblocking are driven by a broader geopolitical agenda to squeeze Russia out of the South Caucasus.
In a social media post on Friday, he highlighted that the proposed "Meghri corridor" has anti-Iranian implications, supported by the U.S. and Israel.
Abrahamyan criticized the Armenian government for misrepresenting the issue, saying the debate is not merely about control over the road, but about Armenia’s sovereignty.
“While the United States is a friendly nation and Russia an ally, the core problem does not lie with external actors,” the MP stated. “It lies with the Armenian leadership’s lack of principles and its readiness to serve foreign interests.”