Ռեգիոնալ ապաշրջափակման այս քննարկումների հիմքում ՌԴ-ն ռեգիոնից դուրս մղելն է. Աբրահամյան
«Երբ միջանցքային տրամաբանության հարցը մտավ արտաքին քաղաքական օրակարգ, 3-4 ուղիներ էին քննարկվում: Մեղրիով անցնող տաբերակը նաև հակաիրանյան ուղղվածություն ունի, որի շահագրգիռ կողմերն առաջին հերթին Իսրայելն ու ԱՄՆ-ն են»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, մյուս կողմից, գեոպոլիտիկ առումով, ռեգիոնալ ապաշրջափակման այս քննարկումների հիմքում ՌԴ-ն ռեգիոնից դուրս մղելն է, որի շրջանակում Արևմուտք-ՌԴ կոշտ դիմակայությունը նաև ՀՀ-ում է դրսևորում ստանում:
«Իշխանությունը փորձում է թեմայի էությունը խեղաթյուրել` ներկայացնելով, որ իշխանության նախաձեռնության ընդդիմախոսների խնդիրն այն է, որ միջանցքը ոչ թե ՌԴ-ն, այլ, օրինակ, ԱՄՆ-ն է վերահսկելու:
Անկախ մոտեցումներից, խնդիրը ոչ թե տարբեր աշխարհաքաղաքական կենտրոնների ընտրության, այլ ՀՀ-ի ինքնիշխանության և իրավազորության մասին է:
Իսկ ԱՄՆ-ն մեզ բարեկամ երկիր է, ՌԴ-ն դաշնակից և խնդիրը ո´չ թե նրանց հետ է, այլ հայաստանյան իշխանության անսկզբունքայնության և օտար շահերին ծառայելու մեջ է»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը:

Депутат: В основе этих дискуссий о разблокировке региональных коммуникаций – вытеснение России из региона Южного Кавказа
12:25 18/07/2025
Когда вопрос коридорной логики вошел во внешнеполитическую повестку дня, обсуждалось 3-4 варианта. Вариант, проходящий через Мегри, также имеет антииранскую направленность, заинтересованными сторонами здесь являются, прежде всего, Израиль и США, написал секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook.
С другой стороны, по его словам, в геополитическом плане основой этих дискуссий о разблокировке региональных коммуникаций является вытеснение России из региона, в рамках чего жесткое противостояние Запада и России проявляется и в Армении.
«Власти Армении пытаются исказить суть темы, представляя, будто оппоненты их инициативы проблему видят в том, что коридор будет контролироваться не Россией, а, например, США.
Вне зависимости от подходов, проблема не в выборе разных геополитических центров, она касается суверенитета и юрисдикции Республики Армения.
А США – дружественная нам страна, Россия – союзник, и проблема не в них, а в беспринципности властей РА и их желании служить чужим интересам», – подчеркнул Тигран Абрамян.