Ի՞նչ կարծիք ունի ԱԳՆ-ն Հայաստան-Թուրքիա սահմանային անցակետը Թալեաթի անունով կոչելու վերաբերյալ
ԱԳՆ-ն արձագանքել է Հայաստան-Թուրքիա սահմանային անցակետը Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի՝ Մեհմեդ Թալեաթ փաշայի անունով կոչելու մասին Թուրքիայի խորհրդարանում ներկայացված օրինագծին:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ համապատասխան օրինագիծը Թուրքիայի Միլի Մեջլիս է ներկայացրել թուրքական ազգայնական İYİ (Լավ կուսակցություն) կուսակցության ղեկավար, խորհրդարանի պատգամավոր Մուսավաթ Դերվիշօղլուն, այն ստորագրել է այդ կուսակցության 28 պատգամավոր:
Sputnik Արմենիան ՀՀ վարչապետի անունով պաշտոնական հարցում է ուղարկել, որպեսզի ճշտի այդ հարցում Երևանի դիրքորոշումը, մասնավորապես` Հայաստանը կհամաձայնի՞ արդյոք այդ վերանվանմանը սահմանի բացման դեպքում, և ի՞նչ քայլեր է նախատեսում ձեռնարկել երկրի կառավարությունը։
Հարցումը վերահասցեագրվել է ՀՀ ԱԳՆ, որտեղից էլ ստացվել է պատասխանը։
«Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի Հանրապետությունը հաշվի է առնում Թուրքիայի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումներն ու որոշումները»,-նշվում է հարցման պատասխանում։
Թալեաթ փաշան Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից մեկն է եղել։ 1921թ. մարտի 15-ին նա Բեռլինում գնդակահարվել է հայ ազգային-ազատագրական շարժման գործիչ Սողոմոն Թեհլիրյանի ձեռքով: Գերմանիայի դատարանում Թեհլիրյանը հայտարարել է. «Ես մարդ եմ սպանել, բայց մարդասպան չեմ»: Գերմանական դատարանն արդարացրել է Թեհլիրյանին։

Какова позиция МИД Армении относительно турецкой инициативы назвать КПП на границе с РА в честь Талаата-паши?
Министерство иностранных дел Армении отреагировало на представленный в парламент Турции законопроект, которым предлагается назвать контрольно-пропускной пункт на границе Турции и Армении в честь Талаата-паши – одного из главных организаторов Геноцида армян.
Ранее стало известно, что председатель турецкой националистической партии «Лав», депутат Мусават Дервишоглу внес на обсуждение парламента страны законопроект, которым предлагается переименовать контрольно-пропускной пункт «Алиджан» на границе с Арменией в честь Талаата-паши, одного из главных организаторов Геноцида армян в Османской империи 1915 года. Законопроект подписали 28 депутатов.
Sputnik Армения направил официальный запрос на имя премьер-министра Армении, чтобы уточнить позицию Еревана по данному вопросу – в частности, согласится ли Армения на такое переименование при открытии границы и какие действия планирует предпринять правительство.
Запрос был перенаправлен в МИД Армении, который и предоставил следующий ответ:
«В процессе нормализации армяно-турецких отношений Республика Армения учитывает официальные позиции и решения правительства Турецкой Республики».
Напомним, Талаат-паша был одним из главных организаторов Геноцида армян.15 марта 1921 года он был застрелен в Берлине Согомоном Тейлиряном. На суде в Германии Тейлирян заявил: «Я убил человека, но я не убийца». 3 июня 1921 года присяжные единогласно вынесли вердикт, и Тейлирян был освобожден.