Անկախ այն բանից, թե ինչ է ասում կամ անում Փաշինյանը, Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ. Վարդան Օսկանյան
12:23 19/07/2025
«Երեկ Բելգիայի խորհրդարանն ընդունեց բանաձև Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ։ Ադրբեջանի վայրագությունների և մարդու իրավունքների խախտումների մի շարք դատապարտումների շարքում, այդ բանաձևը կոչ է անում Բաքվին կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թ. նոյեմբերի 17-ի որոշումը և թույլ տալ հայերի անվտանգ վերադարձն իրենց տները՝ միջազգային վերահսկողության ներքո։ Այս բանաձևը լրացնում է Եվրոպական խորհրդարանի՝ 2024 թվականին ընդունած երկու բանաձևերը, ինչպես նաև Շվեյցարիայի խորհրդարանի վերջերս ներկայացրած նախաձեռնությունը, որը կոչված է միջնորդելու Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի միջև՝ վերջիներիս իրենց հայրենիք վերադառնալ»ւ հարցում։ Ավելի քան 100 բրիտանացի պատգամավորներ վերջերս իրենց աջակցությունն են հայտնել շվեյցարական խաղաղարար նախաձեռնությանը, և շուտով կլսենք նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատիից»,-գրում է ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Իսկ երկու օր առաջ կայացած մամուլի ասուլիսում Նիկոլ Փաշինյանը՝ մի շարք վտանգավոր և անտրամաբանական պնդումների շարքում, հայտարարեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը «փակված» է։ Նա միանշանակ հայտարարեց, որ տարածքն ադրբեջանական է և, գուցե ամենամեղադրելին՝ խոստովանեց, թե իր միակ ափսոսանքն այն է, որ այս զիջումն ավելի վաղ չի իրականացրել։ Այդ «սխալը», ինչպես ինքն է անվանում, արժեցավ հազարավոր հայերի կյանք, ավարտվեց հայկական պատմական հայրենիքի էական մասի կորստով և Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության լիակատար հարկադիր տեղահանությամբ։
Ցանկացած գործուն ժողովրդավարությունում նման կործանարար սխալ հաշվարկի ընդունումը կհանգեցներ անհապաղ հրաժարականի և անդառնալի քաղաքական խայտառակության։ Փոխարենը, Փաշինյանը կառչել է իշխանությունից և փորձում է հայտարարել, թե բաց վերքն արդեն բուժվել է։
Սակայն ճշմարտությունը հնարավոր չէ այսքան հեշտությամբ մոռացության տալ։ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ և երբեք էլ չի փակվի, քանի դեռ իրենց պատմական հայրենիքից բռնությամբ տեղահանված 150,000 հայերի իրավունքները չեն ճանաչվել, վերականգնվել և երաշխավորվել։ Ո՛չ մամուլի ասուլիսը, ո՛չ էլ պատմության վերաշարադրման փորձերը չեն կարող փոխել այս հիմնարար իրականությունը։
Փաշինյանը փորձում է համոզել աշխարհին, թե Հայաստանն այլևս ասելիք կամ անելիք չունի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով։ Նրա մղումները ակնհայտ են՝ հաճոյանալ Ադրբեջանին, խուսափել դիվանագիտական դիմակայությունից, շեղել պատասխանատվությունը և շարունակել կառչել իշխանությունից։ Նրա հռետորական շրջադարձը, ըստ որի՝ իբր Լեռնային Ղարաբաղը երբեք իսկապես հայկական չի եղել, բարոյական և քաղաքական դավաճանություն է, որը և պատմական, և իրավական առումով կեղծ պնդում է։
Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ ադրբեջանական պետության մաս։ Նրա հայկական արմատները ձգվում են հազարամյակներ՝ շատ առաջ՝ մինչև ժամանակակից Ադրբեջանի ձևավորումը։ Տարածքն իր անկախությունն հռչակեց 1991 թվականին՝ նույն խորհրդային իրավական հիմքով, որով ձևավորվեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի հետխորհրդային հանրապետությունները։
Մի օր, անկասկած, Փաշինյանը հայտարարելու է, թե սխալ է գործել՝ Պրահայի հանդիպման ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս ճանաչելով։ Սակայն ոչ մի ներողություն չի կարող չեղարկել այն վնասը, որ նա պատճառել է։ Այդ վնասի համար նա երբեք չի ներվի հայ ժողովրդի կողմից։
Անկախ այն բանից, թե ինչ է ասում կամ անում Փաշինյանը, Լեռնային Ղարաբաղի հարցը փակված չէ։ Այն շարունակում է ապրել՝ քանի դեռ վերադարձի իրավունքը չի իրագործվել, և արդարությունը չի վերականգնվել էթնիկ զտման և հարկադիր արտաքսման զոհերի համար»։

Oskanian: Nagorno-Karabakh issue is not closed, no matter what Pashinyan says
Yesterday, the Belgian Parliament adopted a resolution on the Nagorno-Karabakh issue. Among its many condemnations of Azerbaijan’s atrocities and human rights violations, it calls on Baku to comply with the International Court of Justice ruling of November 17, 2023 and allow the safe return of Armenians to their homes under international observation. This resolution complements two adopted by the European Parliament in 2024, as well as a recent Swiss parliamentary initiative advocating mediation between Azerbaijan and the Armenians of Nagorno-Karabakh. More than 100 British MPs have expressed support for the Swiss peace initiative, and soon we will also hear from the U.S. House of Representatives.
Against this backdrop, at a press conference two days ago, Nikol Pashinyan declared—among numerous other dangerous and illogical assertions, including the outsourcing of a corridor in Syunik, which I addressed in a separate article—that the Nagorno-Karabakh issue is “closed.” He stated unequivocally that the region is Azerbaijani territory and, perhaps most damningly, admitted that his only regret was not conceding this point earlier. That “mistake,” as he called it, cost thousands of Armenian lives and culminated in the loss of a major part of the Armenian homeland, along with the forced displacement of the entire indigenous Armenian population of Nagorno-Karabakh.
In any functioning democracy, such an admission of catastrophic miscalculation would have led to immediate resignation and lasting political disgrace. Instead, Pashinyan clings to power and attempts to declare an open wound healed.
But truth cannot be so easily erased. The Nagorno-Karabakh issue is not closed—nor will it ever be—until the rights of the 150,000 Armenians expelled from their ancestral homeland are recognized, restored, and guaranteed. No press conference and no revisionist rhetoric can change that fundamental reality.
Pashinyan may wish to convince the world that Armenia has nothing more to say or do about Nagorno-Karabakh. His motivations are transparent: to appease Azerbaijan, to avoid diplomatic confrontation, to deflect responsibility and to continue to cling to power. His rhetorical pivot, suggesting that Nagorno-Karabakh was never truly Armenian to begin with, is a moral and political betrayal of staggering proportions. It is also historically and legally false.
Nagorno-Karabakh has never been part of an independent Azerbaijani state. Its Armenian roots stretch back millennia—long before the formation of modern Azerbaijan. The region declared independence in 1991 under the same Soviet-era legal framework that gave rise to Armenia and Azerbaijan as post-Soviet republics.
One day, no doubt, Pashinyan will stand before a court and declare for having made a mistake in recognizing Nagorno-Karabakh as part of Azerbaijan at his infamous Prague meeting. But no apology will undo the damage he has caused. For this, he will never be forgiven by the Armenian people.
No matter what Pashinyan says or does, the Nagorno-Karabakh issue is not closed. It remains alive—until the right of return is fulfilled, and until justice is done for the victims of ethnic cleansing and forced exile.