Կա հնարավորություն չկատարելու Ստոկհոլմի արբիտրաժի որոշումը ՀԷՑ-ի մասին, եթե դա հակասում է հանրային կարգին․ Սրբուհի Գալյան
13:41 24/07/2025
Միջազգային արբիտրաժները վեճերի լուծման այլընտրանքային մեխանիզմներ են, որոնց դերը մեր իրավական համակարգում ընդգծված է։ Այսինքն մենք ունենք ստանձնած պարտավորություն, այն դեպքում, երբ միացել ենք որոշակի կոնկրետ կոնվենցիաների, առաջնորդվել այդ կոնվենցիաներով և, իհարկե, կատարել միջազգային արբիտրաժային տրիբունալների որոշումները»,- կառավարության նեիտից հետո ճեպազրույցի ժամանակ ասաց արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը։
Նա նշեց, որ կոնվենցիաները կամ պայմանագրերը լինում են տարբեր, լինում են երկողմ և բազմակողմ միջազգային պայմանագրեր։
«ՀԷՑ–ի հետ կապված վեճի առումով գործում է երկկողմ ներդրումային պայմանագիրը, որի հետ կապված վեճերի պարագայում արբիտրաժային տրիբունալի որոշումների ճանաչման կոնկրետ ընթացակարգ է գործում:
Եթե դուք ուսումնասիրեք արբիտրի որոշումը, ապա այնտեղ հղում է արված Նյու Յորքի համապատասխան կոնվենցիային, որով սահմանվում է այդ որոշման կամ վճռի չկատարման դեպքում դրա կատարման հնարավորություն, եթե կողմը ցանկություն ունի դա պարտադրաբար կամ հարկադրաբար ի կատար ածելու։
Եվ այդ ընթացակարգը առկա է նաև մեր ներպետական օրենսդրության շրջանակներում։ Եթե թարգմանեմ պարզ լեզվով կասեմ հետևյալը, որ կողմը իրավունք և լիարժեք հնարավորություն ունի դիմելու Հայաստանի ներպետական դատարանի, որպեսզի դատարանը ճանաչի նախ արբիտրի որոշումը և հետո նոր դառնա դա պարտադիր կատարման ենթակա։ Իհարկե, ներպետական օրենսդրությամբ և ոչ միայն նաև միջազգային կոնվենցիայով կա հնարավորություն այդ որոշումը չկատարելու, եթե դա հակասում է հանրային կարգին։
Ես չեմ կարող ասել, դա կարող է հակասել կամ կհակասի կամ կճանաչվի հանրային կարգին հակասող, թե ոչ։ Ես կարող եմ ասել հետևյալը, որ ժամանակավոր կառավարչի մուտքը ՀԷՑ հետապնդել է այլ նպատակ, քան նկարագրվում է մյուս կողմի դիմումում, ընդամենը նպատակ է հետապնդել խուսափել հնարավոր ճգնաժամից, որը մեզ իրականում սպառնում էր»,- մանրամասնեց Ս.Գալյանը։

Србуи Галян заявила о возможности не исполнять решение Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма по ЭСА
17:21 24/07/2025
«Международные арбитражи – альтернативные механизмы разрешения споров, роль которых в нашей правовой системе подчеркнута. То есть у нас есть взятые на себя обязательства, и, присоединившись к определенным конвенциям, мы обязаны руководствоваться этими конвенциями и, разумеется, исполнять решения международных арбитражных трибуналов», – заявила министр юстиции Србуи Галян на брифинге после заседания правительства 24 июля, комментируя решение международного арбитража по делу о национализации компании «Электрические сети Армении» (ЭСА), принадлежащей арестованному бизнесмену Самвелу Карапетяну.
Она отметила, что конвенции или договоры бывают разными – существуют двусторонние и многосторонние международные соглашения.
«Что касается спора, связанного с ЭСА, действует двусторонний инвестиционный договор, в рамках которого предусмотрена конкретная процедура признания решений арбитражного трибунала по соответствующим спорам.
Если вы изучите решение арбитража, то там есть ссылка на соответствующую Нью-Йоркскую конвенцию, которая устанавливает возможность принудительного исполнения этого решения или вердикта в случае его неисполнения стороной, если другая сторона пожелает привести его в исполнение в обязательном порядке.
Эта процедура также предусмотрена в рамках нашего внутригосударственного законодательства. Если перевести на простой язык, то сторона имеет право и полноценную возможность обратиться в суд Республики Армения, чтобы суд сначала признал решение арбитража, и только затем оно стало подлежащим принудительному исполнению. Разумеется, как внутригосударственным законодательством, так и международной конвенцией предусмотрена возможность не исполнять это решение, если оно противоречит публичному порядку.
Я не могу сказать, будет ли оно противоречить публичному порядку. Могу лишь отметить, что назначение временного управляющего в ЭСА преследовало иную цель, чем указано в заявлении другой стороны. Целью было всего лишь предотвращение возможного кризиса, который действительно нам грозил», – пояснила С. Галян.