Սա տնտեսության համար մեղմ ասած տխուր պատկեր է. Հակոբ Բադալյան
«Հայաստանի հանրապետությունում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 2024 թվականի հունվար-հունիսի համեմատությամբ 2025 թվականի հունվար-հունիսին նվազել է ավելի քան 12 տոկոսով: Սա տնտեսության համար մեղմ ասած տխուր պատկեր է»,-գրում է քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը՝ անդրադառնալով ՊԵԿ-ի  կողմից հրապարակած երկրորդ  եռամսյակի  խոշոր հարկատուների ցանկին։
«Ցանկացած տնտեսական օրգանիզմի ամրության չափման կարեւոր ցուցիչներից է արդյունաբերությունը: Եթե արդյունաբերությունը ապրում է երկնիշ անկում, ապա դա նշանակում է, որ Հայաստանն ըստ էության վերածվում է պարզապես «առեւտրային» տարածության, փոքր ինչ կոպիտ ասած՝ «հիպերմոլի»:
Սա տնտեսության մյուս ճյուղերի թերագնահատում չէ, բոլոր ճյուղերն էլ կարեւոր են, եթե կա դրանցում աճ՝ ողջունելի է: Բայց, արդյունաբերությունը ցանկացած տնտեսության ողնաշար է: Եթե այն գրանցում է երկնիշշ անկում, դա նշանակում է, որ տնտեսությունը դեֆորմացվում է:
Սա ի դեպ նշանակում է նաեւ, որ այքան հորջորջվող ԱյԹի ոլորտը չի ծառայում Հայաստանի տնտեսությանը, այլ ընդամենը Հայաստանում իր հիմնականում «գրասենյակային» ներկայությամբ աշխատում է այլ երկրների տնտեսությունների համար:
Այդ ֆոնին, Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացնում է գրանցված աշխատատեղերի աճ, դա որակելով իբրեւ ռեկորդային: Այն դեպքում, երբ այդ ցուցանիշը իրականում մանիպուլյատիվ է, ոչ թե ռեկորդային, եթե հաշվի առնենք այն, որ Հայաստանում կան հազարավոր, իսկ գուցե տասնյակ հազարավոր աշխատողներ, որոնք գրանցված են մեկից ավելի ընկերություններում, տարբեր պատճառներով:
Հետեւաբար, այդ ցուցանիշը իրականում ոչ մի օրգանական կապ չունի տնտեսական վիճակի հետ:
Դե, ավելորդ է ասել, որ մնացյալ ուղղություններով աճի հիմնական «աղբյուրն» էլ Ռուսաստանից վերաարտահանումն է, որտեղ նկատվում էին այսպես ասած վայրիվերումներ, ըստ ամենայնի նաեւ քաղաքական պատճառներով, եւ որոնք լուծելու համար Նիկոլ Փաշինյանն օրեր մեկնել էր Ալթայ՝ ՌԴ վարչապետ Միշուստինի հետ հանդիպման։
Այս պատկերը զարմանալի չէ: Ակնառու է, եւ վաղուց, որ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը չի դրել արդյունաբերական ներուժի զարգացման ռազմավարական խնդիր:
«Իրական Հայաստանը» դա չի էլ ենթադրում: «Իրական Հայաստանի» այսպես ասած կոնցեպտի հեղինակները թերեւս համոզված են արդյունաբերական տնտեսության հեռանկարի «անիրականության» հետ, անիրատեսականության հետ:
Հետեւաբար դրված է խնդիր՝ Հայաստանում հնարավորինս նպաստել առեւտրի եւ ծառայությունների տարատեսակ ուղղությունների աճին, խթանել այն, շեշտը դնել այդպես ասած փոքր ու միջին մակարդակի վրա, որի շնորհիվ ընդլայնել այդ մակարդակում բարեկեցության հասնող քաղաքացիների քանակը, որոնց զգալի մասը կլինի՝ կամ իշխանությանը լոյալ, կամ համակված կլինեն բարեկեցությունից բխող քաղաքական անտարբերությամբ եւ կամ քաղաքական ինֆանտիլիզմով, ու կձեւավորվի քաղաքական երկարակեցության հարմարավետ միջավայր:
Ընդ որում, պետք է նկատել, որ գոնե առայժմ այդ մոդելը զգալիորեն աշխատում է, կենսունակ է, այսպես ասած՝ «արդարացնում» է իրեն»։

Analyst deplores Armenia's industrial decline in first half of 2025
Political analyst Hakob Badalyan has deplored a 12% decline in Armenia's industrial output during the first half of 2025 from the same period in 2024.
“To put it mildly, it paints a bleak picture of the economy,” Badalyan wrote on Facebook on Saturday, reacting to the latest list of top taxpayers released by the State Revenue Committee.
“Industry is one of the key indicators of a healthy economy. A double-digit decline shows that Armenia is essentially turning into a mere trade zone, bluntly put, a hypermarket.”
Badalyan emphasized that while growth in services and IT is often celebrated, it doesn’t make up for the collapse of core economic sectors.
“The much-hyped IT sector isn’t really serving Armenia’s economy,” he said. “It’s mostly office work done here for the benefit of other countries.”
The analyst also questioned Prime Minister Nikol Pashinyan’s claims of “record-breaking” growth in registered jobs.
“That number is manipulative,” Badalyan argued. “Thousands, possibly tens of thousands of people are registered in multiple companies in Armenia. That figure has no real connection to the actual economic situation.”
He recalls that much of Armenia’s economic activity is being driven by re-exports to Russia, which is politically vulnerable. Badalyan stated that Pashinyan’s recent trip to Russia’s Altai region to meet with Prime Minister Mikhail Mishustin was aimed at addressing these issues.
“Evidently, the political leadership has no strategic vision for industrial development,” the analyst stated. “The concept of the so-called ‘Real Armenia’ doesn’t even include industry. They believe industrial growth is unrealistic.”
He argues that the current model prioritizing small businesses, retail and services may serve short-term political interests by fostering a stable environment for political longevity, but it does so at the expense of long-term economic resilience.