Արցախյան մշակույթը կներկայացվի միջազգային բեմում
«Արցախյան մշակույթի պահպանման կենտրոն» ՀԿ-ն ստացել է պաշտոնական հրավեր՝ մասնակցելու 2025 թ. հուլիսի 25-ից մինչև օգոստոսի 24-ը Իտալիայում կայանալիք ֆոլկլորային փառատոնին, որը կազմակերպվում է CIOFF-ի՝ Ֆոլկլորային փառատոնների և ժողովրդական արվեստի կազմակերպությունների միջազգային խորհրդի կողմից՝ ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի գործընկերությամբ։
«Արցախյան վերջին պատերազմից և բռնատեղահանումից հետո մեր կենտրոնը դարձավ միակ կազմակերպությունը, որը հետևողականորեն շարունակում է ներկայացնել, պահպանել և հանրահռչակել արցախյան մշակույթը՝ անկախ բոլոր մարտահրավերներից։
Այս նախաձեռնության շրջանակում նախապատրաստվում է համատեղ մշակութային ծրագիր՝ Արցախի ազգային նվագարանների պետական նվագախմբի և Արցախի պարի պետական համույթի մասնակցությամբ՝ նպատակ ունենալով արժանապատվորեն ներկայացնել հայկական մշակույթը համաշխարհային բեմում։
Այս մասնակցությունը հերթական քայլն է՝ արցախյան ինքնության պահպանման և մշակութային դիմադրության ճանապարհին»,- նշում են «Արցախյան մշակույթի պահպանման կենտրոն» ՀԿ-ից։

The Artsakh Culture Preservation Center NGO has received an official invitation to participate in an international folklore festival taking place in Italy from July 25 to August 24. The event is organized by the International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts (CIOFF) in collaboration with UNESCO.
“Following the recent Artsakh war and the forced displacement of its population, our center has remained the sole institution consistently committed to preserving and promoting Artsakh’s cultural heritage despite all the challenges,” the NGO stated.
As part of the initiative, a collaborative cultural program is currently being prepared, featuring Artsakh's State Ensemble of National Instruments and State Dance Ensemble. Their joint performance aims to honor and share Armenian culture with a global audience.
"This participation marks yet another step in the ongoing journey to safeguard Artsakh’s identity and cultural resilience," the organization emphasized.