Ղրիմը պատրաստ է ընդունել Այվազովսկու՝ Ստեփանակերտում ապամոնտաժված հուշարձանը. Ակսենով
Ղրիմի իշխանությունները պատրաստ են ընդունել և վերականգնել հայազգի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանը, որը ապամոնտաժվել  է  Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից օկուպացված Ստեփանակերտում։ Այս մասին հայտնել է Ղրիմի ղեկավար Սերգեյ Ակսենովը:
«Մի քանի խոսք Այվազովսկու հուշարձանի քանդման շատ տգեղ պատմության մասին։ Հուշարձանների դեմ պատերազմը ոչ մեկին դրական լույսի ներքո չի ներկայացնում, անկախ նրանից, թե ինչ դրդապատճառներ են օգտագործվում նման գործողությունները արդարացնելու համար։ Եվ դա ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնում՝ Ուկրաինայի օրինակը բոլորի աչքի առաջ է։
Սա վտանգավոր ախտանիշ է, առաջին հերթին, հենց իրենց՝ ավերողների համար։ Եվ այս դեպքում խոսքը իսկապես հանճարեղ նկարչի մասին է, ով անգնահատելի ներդրում է ունեցել ոչ միայն ռուսական, այլև համաշխարհային մշակույթի գանձարանում։
Իվան Կոնստանտինովիչը մեր հայրենակիցն է, նա շատ բան է արել Ղրիմի համար։ Մենք պատրաստ ենք ընդունել ավերված հուշարձանը, վերականգնել այն և տեղադրել արժանի տեղում։ Ինչպես ռուսական պատմության և մշակույթի հետ կապված այլ հուշարձաններ, որոնք վանդալները թիրախավորել են։ Մի՛ ոչնչացրեք դրանք, ավելի լավ է տվեք մեզ», - գրել է Ակսենովը։
Հիշեցնենք, որ Արցախի Զբոսաշրջության և մշակույթի զարգացման գործակալությունը հուլիսի 30-ին ահազագել էր՝ 2021 թվականին Ստեփանակերտում տեղադրված հայազգի հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու հուշարձանը ոչնչացվել է ադրբեջանական օկուպացիոն վարչակազմի կողմից։ Հուշարձանի հեղինակն է քանդակագործ Ս. Շչերբակովը։ Այն նվիրված էր ոչ միայն համաշխարհային ճանաչում ունեցող հայ նկարիչին, այլև Արցախը հայկական և համազգային մշակութային ժառանգությանը միացնող կապերին։

Аксенов: Крым готов принять снесенный в Степанакерте памятник Айвазовскому
Крымские власти готовы принять и восстановить памятник живописцу-маринисту армянского происхождения Ивану Айвазовскому (Ованнес Айвазян), который был снесен властями Азербайджана в оккупированном Степанакерте (Республика Арцах (НКР)). Об этом сообщил глава Крыма Сергей Аксенов.
«Несколько слов по поводу очень неприглядной истории со сносом памятника великому русскому художнику Ивану Константиновичу Айвазовскому. Война с памятниками не красит никого, какими бы мотивами подобные действия ни оправдывались. И ни к чему хорошему она не приводит – пример Украины у всех перед глазами.
Это опасный симптом, прежде всего, для самих разрушителей. А в данном случае ведь речь идет о действительно гениальном живописце, который внес неоценимый вклад в сокровищницу не только российской, но и мировой культуры.
Иван Константинович – наш земляк, он очень много сделал для Крыма. Мы готовы принять разрушенный памятник, восстановить его и установить на достойном месте. Как и другие памятники, связанные с русской историей и культурой, на которые нацелились вандалы. Не надо их крушить, лучше отдайте нам», - написал Аксенов.
В Степанакерте снесли памятник Айвазовскому в конце июля, в дни, близкие к дню рождения художника 29 июля. Автор монумента — российский скульптор Салават Щербаков, который также создал памятник Гейдару Алиеву в Баку.