Հեռու չէ այն օրը, երբ ադրբեջանցիները մեզ` հայերիս, կվերագրեն արցախցիների շրջափակումն ու սեպտեմբերյան գործողությունները. Տիգրան Աբրահամյան
09:42 01/08/2025
«Ադրբեջանում տեղի ունեցող կեղծ դատավարությունների ժամանակ Հայաստանին է վերագրվում նաև 2016 և 2020 թթ.-ի մարտական գործողությունների նախաձեռնումն ու խաղաղ բնակավայրերի հրետակոծությունը:
Հեռու չէ այն օրը, երբ ադրբեջանցիները մեզ` հայերիս, կվերագրեն արցախցիների շրջափակումն ու սեպտեմբերյան գործողությունները, որովհետև մի կողմից Ադրբեջանն իր պետական մեքենան ամբողջովին ծառայեցնում է հայերի դեմ ծավալային գրոհներին, իսկ փաշինյանական իշխանությունը նախընտրում է լռել ու դրանով սպահովել ադրբեջանցիների սահուն առավելությունը:
Արցախի ու Հայաստանի դեմ ռազմական հանցագործություն գործած ահաբեկչական պետությունը` Ադրբեջանը, դիրքավորվում է որպես կառուցողական երկիր, իսկ տարածքային, մարդկային ու դիրքային հսկայական կորուստներ ունեցած հայերիս վերածում է ագրեսորի, հանցագործի ու դա անում է հայաստանյան իշխանությունների լուռ համաձայնության ներքո»:

Opposition lawmaker Tigran Abrahamyan warns that Azerbaijan may soon go as far as blaming Armenians themselves for the Artsakh blockade and the military operations in September 2023.
In a social media post on Friday, Abrahamyan noted that during the sham trials of Armenian prisoners in Baku, the Azerbaijani authorities have already attempted to shift blame for the 2016 and 2020 hostilities onto Armenia, including accusations of shelling civilian areas.
"The day is not far when Azerbaijan will also try to hold Armenia responsible for the Artsakh blockade and the September offensive," he warned. "On one hand, Azerbaijan is fully mobilizing its propaganda machine to promote an aggressive anti-Armenian narrative. On the other hand, the Pashinyan government remains silent, effectively allowing Baku to advance it smoothly."
“Azerbaijan, a terrorist country responsible for war crimes against Artsakh and Armenia, is positioning itself as a constructive party, portraying Armenians, who suffered huge territorial, human and strategic losses, as the aggressor amid the Armenian leadership’s tacit approval,” Abrahamyan stated.