Հայտնաբերված քոթոթի աչքերից թարախ է հոսում, թերսնված է, ունի առողջական խնդիրներ
Օրերս Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) Վայրի կենդանիների փրկարար կենտրոն (WRC) է տեղափոխվել 7-8 ամսական արջի քոթոթ՝ հյուծված, թերաճ և վատ առողջական վիճակում։ Ըստ նախնական գնահատականների՝ քոթոթի քաշն ընդամենը 3-4 կգ է, ինչը չի համապատասխանում նրա տարիքային նորմերին։ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամից նշում են, որ թերսնվածության հետևանքով նկատվել է իմունիտետի անկում և երկու աչքերից թարախային արտադրություն։
Քոթոթին հիմնադրամին է փոխանցել Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը, ըստ որի՝ կենդանին մոտ մեկ ամիս գտնվել է այլ վայրում։
Ներկայումս քոթոթը տեղավորվել է Կենտրոնի կլինիկայում և գտնվում է կարանտինի ու մշտական բժշկական հսկողության ներքո։ FPWC-ի մասնագետները մշակել են կենդանու համար հատուկ բուժման և սննդակարգի ծրագիր։ Քոթոթին տրվել է անհրաժեշտ բուժօգնություն, պատվաստումներ և արվել է ճիճվաթափություն։ Կենդանին արձագանքում է բուժմանը և սնվում է բավարար չափով։ Վերականգնումից հետո կենդանին կմիանա մեր վերականգնողական ծրագրին՝ հնարավորության դեպքում բնություն վերադարձվելու նպատակով։
Հանրության համար կարևոր հիշեցումներ
Եթե բնության մեջ հանդիպեք վայրի կենդանու ձագի, խնդրում ենք հետևել այս կարևոր ցուցումներին՝
- Մի՛ մոտեցեք և մի՛ խանգարեք կենդանուն։ Մայրը հաճախ կարող է գտնվել տարածքում և ժամանակավորապես հեռացած լինել սնունդ որոնելու նպատակով,
- Պահպանե՛ք ապահով հեռավորություն և հետևե՛ք կենդանուն հեռվից,
- Միջամտեք միայն ծայրահեղ դեպքերում։ Եթե համոզված եք, որ կենդանին վնասված է կամ երկար ժամանակ (սովորաբար 24 ժամից ավելի) մնացել է առանց մոր, դիմե՛ք մասնագետների օգնությանը,

A 7-8 month old bear cub in an emaciated, stunted and poor health condition has been transferred to the Wildlife Rescue Center (WRC) of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC).
According to initial estimates, the cub weighs just 3-4 kg, which does not correspond to the norms for its age. As a result of malnutrition, a decline in immunity and a purulent discharge from both eyes were observed, the FPWC reported on Friday.
"The animal was transferred to us by the Environmental and Subsoil Inspection Body. According to the Inspection Body, the cub had been in another location for a month before being transferred to us. The cub is currently at the Center's clinic and is undergoing a quarantine phase. Our specialists are providing the animal with comprehensive care, including a rabies vaccination, deworming, and a special diet," it said.
"The cub is responding to treatment and is eating sufficiently. After recovery, the animal will join our rehabilitation program with the goal of returning to the wild, if possible," the FPWC added.