Պրոբացիայի ծառայության աշխատակիցներն այցելել են Արմեն Աշոտյանին` տնային կալանքը դադարեցնելու և վարչական հսկողություն կիրառելու համար
Քիչ առաջ Արմեն Աշոտյանին այցելեցին Պրոբացիայի ծառայության աշխատակիցները` տնային կալանքը դադարեցնելու և վարչական հսկողություն կիրառելու համար: Պաշտպան Տիգրան Աթանեսյանը հայտնում է, որ, ըստ դատարանի որոշման, Արմեն Աշոտյանը պետք է չբացակայի իր բնակության վայրից 22:00-ից մինչև 08:00-ն:
«Շաբաթեկան 3 անգամ պետք է այցելի պրոբացիայի ծառայություն գրանցվելու համար, ինչպես նաև արգելվում է հաղորդակցվել գործով դեռևս չհարցաքննված վկաների հետ: Բացի այդ պահպանվում են գրավը և բացակայելու արգելքը: Այսինքն, վերաքննիչ դատարանը սահմանել է վարչական հսկողության բավականին խիստ տարբերակ, որը դժվար է անվանել լիարժեք «ազատություն»:
Ազատությու’ն բոլոր քաղբանտարկյալներին»,- գրել է Տ.Աթանեսյանը։
Հիշեցենք, որ Արմեն Աշոտյանը տնային կալանքում է 2024թ–ի սեպտեմբերի 10–ից, մինչ այդ` 2023–ի հունիսի 16–ից նա կալանավորված էր։ Օգոստոսի 1-ին փաստաբանը հայտնել էր, որ Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոցը փոխվել է՝ տնային կալանքը վարչական վերահսկողությամբ։

Сотрудники Службы пробации посетили Армена Ашотяна – для прекращения домашнего ареста и применения административного надзора
14:17 04/08/2025
Немногим ранее к заместителю председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армену Ашотяну пришли сотрудники Службы пробации – для прекращения домашнего ареста и применения административного надзора. Его адвокат Тигран Атанесян сообщает, что, согласно решению суда, Армену Ашотяну запрещено отсутствовать по месту жительства с 22:00 до 08:00.
«Он обязан трижды в неделю являться в Службу пробации для регистрации, а также ему запрещено общаться со свидетелями, которые еще не были допрошены по делу.
Кроме того, сохраняются залог и подписка о невыезде. Другими словами, Апелляционный суд установил довольно строгий вариант административного надзора, который сложно назвать полноценной «свободой».
Свободу всем политзаключенным!» – написал Атанесян на своей странице в соцсети Facebook.
Напомним, Армен Ашотян находился под домашним арестом с 10 сентября 2024 года, а до этого – с 16 июня 2023 года – под арестом. Тигран Атанесян сообщил 1 августа, что Апелляционный суд частично удовлетворил апелляционные жалобы защиты и отменил домашний арест.