Հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի «թրամփավարի» լուծումը կարող է էլ ավելի լարել իրավիճակը, պրոբլեմատիկ լինել Հայաստանի համար. Արմեն Աշոտյան
14:25 05/08/2025
«Ակնհայտ է, որ ԱՄՆ նախագահի համար իր պաշտոնավարման մի մասը վերածվել է  Նոբելյան մրցանակի համար բոնուսներ հավաքելու շրջանի»,- ասուլիսում ասաց ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ պատասխանելով առաջիկայում ԱՄՆ-ում Փաշինյան-Ալիև հնարավոր հանդիպման մասին հարցին։
Ըստ Աշոտյանի, Թրամփի համար հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի  «թրամփավարի» հանգուցալուծումը կարող է լինել Նոբելյան  կրեդիտ քարտի վրա որոշակի քաղաքական հերթական բոնուսը։
Նա նշեց, որ երկու մտավախություն ունի այս առումով. «Գեոպոլիտիկ, որովհետև նման տեսակի գործարքի հնարավոր ի հայտ գալը տարածաշրջանում բնական  գեոպոլիտիկ ներկայություն չունեցող ուժի հովանու ներքո՝ պրոբլեմատիկ է լինելու Հայաստանի արտաքին ու անվտանգային միջավայրերի համար։
Հիշեցնեմ, որ երկար ժամանակ է Փաշինյանի բանագնացներն ու բանախոսները հպարտանում էին, որ որևէ միջնորդի կարիք չունեն, շատ լավ բանակցում են Ադրբեջանի հետ։ Իհարկե, դա սուտ է, շատ վատ են աշխատում Ադրբեջանի հետ, դժվար է այն, ինչ կատարվում է, բանակցություն կոչելը։
Երկրորդ՝ հիշեցնեմ, որ 2020  թվականի հոկտեմբերի 26-ին՝ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հրադադարի ռեժիմ հաստատելու ամերիկյան փորձն արվեց։ Ինչքա՞ն տևեց՝ մի քանի ժամ։ Ի՞նչ արժեք ուներ այն թուղթը, որ ստորագրվեց  Թրամփի նախորդ ադմինիստրացիայի հովանու ներքո այն ժամանակվա Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների օրոք։ Ի՞նչ կյանք ունեցավ այդ թուղթը։
Մենք գիտենք, որ այդպիսի թղթերը, որոնք ոչնչով հիմնավորված չեն, չունեն ռեալ բովանդակություն, ոչ թե մեր տրածաշրջանում հողի վրա լուծում են իրավիճակը, էլ ավելի են լարում այն իրավիճակը, որը ստեղծվել է»։
Աշոտյանը նաև ասաց. «Ես համաձայն չեմ, որ Ռուսաստանը հանձնեց Արցախը: Դաժան թող հնչի, Արցախը հանձնեց հայ ժողովուրդը չպայքարելով այն իշխանության դեմ, որին բերել էր և որի ձեռքերով հանձնվեց Արցախը: Արցախը դարձավ Նիկոլի անձնական ամբիցիաների քաղաքական տերերի, խարդավանքների տարաբնույթ գեոպոլիտիկ կոմբինացիաների զոհը»։

Ашотян: «Трамповское» урегулирование армяно-азербайджанского конфликта может усугубить ситуацию и стать проблематичным для Армении
16:03 05/08/2025
«Очевидно, что для президента США Дональда Трампа часть его текущего срока превратилась в период накопления бонусов для получения Нобелевской премии мира», – заявил заместитель председателя Республиканской партии Армении (РПА) Армен Ашотян на пресс-конференции 5 августа, комментируя возможную встречу Пашиняна и Алиева в США.
Напомним, ранее в Сети появилась информация о том, что на этой неделе в Вашингтоне может состояться встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана. Согласно этой информации, лидеров двух стран также примет президент США Дональд Трамп. Аппарат премьер-министра Армении данную информацию не подтвердил, но и не опроверг.
По словам Ашотяна, для Дональда Трампа урегулирование армяно-азербайджанского конфликта в «трамповском стиле» могло бы стать очередным политическим бонусом на его нобелевской кредитной карте.
Он представил главные свои опасения в этой связи: «Во-первых, в геополитическом плане. Возможная сделка под эгидой силы (США. – Ред.), не имеющей естественного геополитического присутствия в регионе, станет проблематичной для среды безопасности Армении.
Напомню, что долгое время переговорщики и представители Пашиняна гордились тем, что могут вести переговоры с Азербайджаном без посредников. Конечно, это ложь – у них крайне плохо получаются любые переговоры с Баку, и назвать происходящее "переговорами" трудно.
Во-вторых, напомню, что 26 октября 2020 год, во время 44-дневной войны, третья попытка достижения режима прекращения огня состоялась при посредничестве Трампа во время его первого президентского срока. Тогда режим прекращения огня продлился всего несколько часов.
Какова была ценность подписанного тогда документа при посредничестве администрации Трампа между главами МИД Армении и Азербайджана? Как долго он просуществовал?
То есть мы знаем: документы, не имеющие реального содержания и ничем не обоснованные, не решают проблемы на земле, а еще больше обостряют уже сложившуюся ситуацию».
Ашотян добавил также:
«Я не согласен с утверждением, что это Россия сдала Арцах. Пусть это прозвучит жестоко, но Арцах сдал сам армянский народ – не восстав против власти, которую сам же привел и чьими руками был сдан Арцах. Арцах стал жертвой политических амбиций Никола, его покровителей и разнообразных геополитических комбинаций».