ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը դատապարտվեց ազատազրկում 1 տարի 6 ամիս ժամկետով
Հակակոռուպցիոն դատարանում, նախագահությամբ դատավոր Վահե Դոլմազյանի, այսօր hրապարակեց ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի գործի վճիտը:
Դատարանը Ռուբեն Վարդազարյանին մեղավոր ճանաչեց 2021թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 486-րդ հոդվածի 2 մասի 2 կերտով նախատեսված հանացանքի կատարման մեջ՝ արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելը իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով։
Ռ.Վարդազարյանի նկատմամբ նշանակվեց պատիժ՝ ազատազրկում 1 տարի 6 ամիս ժամկետով, որպես լրացուցիչ պատիժ՝ տեղական կամ պետական ինքնակառավարման մարմիններում, դրանց կազմակերպություններում պաշտոնների զբաղեցնելու իրավունքից զրկել 2 տարի ժամկետով։
Ռ. Վարդազարյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը, մնաց անփոփոխ մինչև դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը։ Դատավճիռը կարելի է բողոքարկվել՝ այն ստանալու օրվանից մեկ ամիս ժամկետում Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանում։
Մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակություն: Ռուբեն Էդուարդի Վարդազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2019թ. հուլիսի 19-ից զբաղեցնելով Բարձրագույան դատական խորհրդի նախագահի պաշտոնը, հանդիսանալով դատական իշխանության մարմնի ղեկավար աշխատող՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, Սահմանադրությամբ և «Դատական օրենսգիրք» ՀՀ սահմանադրական օրենքով իրեն տրված լիազորությունների հետ չկապված գործողություններ կատարելով, պաշտոնեական դիրքը՝ պաշտոնից բխող հեղինակությունն օգտագործելով միջամտել է Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Անդրանիկ Սիմոնյանի կողմից արդարադատության իրականացմանը:

Экс-глава Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян приговорен к 1 году и 6 месяцам тюрьмы
В Антикоррупционном суде под председательством судьи Ваге Долмазяна сегодня был оглашен вердикт по делу бывшего председателя Высшего судебного совета (ВСС) Рубена Вардазаряна.
Суд признал Рубена Вардазаряна виновным в совершении преступления, предусмотренного пунктом 2 части 2 статьи 486 Уголовного кодекса Республики Армения, принятого в 2021 году, – вмешательство в осуществление правосудия или в расследование дела с использованием властных или служебных полномочий либо обусловленного ими влияния.
Вардазаряну назначено наказание в виде лишения свободы сроком на 1 год 6 месяцев, а также дополнительное наказание – лишение права занимать должности в органах местного самоуправления или государственных органах, а также в их организациях сроком на 2 года.
Примененная ранее в отношении Вардазаряна мера пресечения в виде подписки о невыезде оставлена без изменений до вступления приговора в законную силу. Приговор может быть обжалован в Апелляционном антикоррупционном суде в течение одного месяца со дня его получения.
Уголовное дело против Вардазаряна было возбуждено без преодоления его неприкосновенности на основании заявления бывшего судьи Андраника Симоняна.