Սկզբից ամերիկյան, հետո արդեն ուղիղ թուրքական միջնորդությամբ աշխատող ճանապարհը դառնալու է Սյունիքը վերցնելու ամենահարմար միջոցը. Գեղամյան
10:10 09/08/2025
«ԱՄՆ-ում թուրք-ադրբեջանական տանդեմի պարտադրանքով ստորագրված բոլոր թղթերն առանց բացառության ուղղված են Ադրբեջանի և Թուրքիայի շահերի ու պահանջների բավարարմանը»,- նշել է պ.գ.թ., թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը։
Նա գրել է. «Կարելի է իհարկե լսել նիկոլական քարոզչությունը, որը մեզ բոլորիս 7 տարի է ստում է ու «հաղթում ենք» է անում, սակայն եթե դա մի կողմ դնենք, ապա պատկերը շատ հստակ է: Բավական է ասել, որ եթե սա լիներ իրոք փոխշահավետ գործարք, ապա կհայտարարվեր, օրինակ, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան հանում են Հայաստանի վրա դրված բլոկադան, ազատում են ՀՀ գրաված տարածքները, վերադարձնում են գերիներին և էլի բազմաթիվ հարցեր: Սակայն նման բան չկա: Չի էլ լինելու:
Այդ դեպքում ինչի համար էր երեկվա մեծ շոուն:
Պատասխանը շատ պարզ է:
Եթե նայեք, ապա կտեսնեք, որ միակ բանը, որի որոշ մեխանիզմներ նկարագրված են քիչ թե շատ հստակ, դա «միջանցքն» է: Մնացածը` սիրուն ու ոչինչ չպարտադրող խոսքեր էին` կենացներ: Այս ամենը նրա  համար էր, որ Հայաստանին պարտադրված, ՀՀ դե-ֆակտո իշխանության համաձայնած ու Սյունիքի փաստացի սողացող նվաճում ենթադրող «Զանգեզուրի միջանցքը» դառնա իրականության, բայց մի քիչ ավելի նուրբ ու ոչ այդքան վախենալու տեսքով, բայց էությամբ` նույնը: Սկզբից ամերիկյան, հետո արդեն ուղիղ թուրքական միջնորդությամբ աշխատող ճանապարհը դառնալու է Մեղրին ու ողջ Սյունիքը վերցնելու ամենահարմար միջոցը:
Հիմա սկսվելու է Հայաստանը մի քանի երկրների բախման կետի վերածելու ավելի մեծ փուլը: Այսուհետ մենք կորցնում ենք այս հարցում նաև Իրանի անվերապահ աջակցությունը և ուժեղացնում Թուրքիայի դիրքերը: Հայաստանում շուտով շատ տեսանելի կլինի Թուրքիայի ազդեցությունը նաև ամենօրյա կյանքում: Կարծում եմ` այն տեսքով, որ ոչ մեկիդ դուր չի գա:
Էս ամենից շահում է նաև ևս մեկ կողմ. Հայաստանը ղեկավարող խմբավորումը: Շատ սիրուն փաթեթավորմամբ հերթական զիջումը կապահովի զանգվածային անտարբերության կամ նույնիսկ աջակցության որոշակի տոկոս ու կերաշխավորի հաղթանակ ընտրություններում:
Երեք օրից կհրապարակվի նաև Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների նախաստորագրված տեքստը: Կարծում եմ` հատուկ չեն միաժամանակ հրապարակում, որ հանրային բողոքը ավելի քիչ լինի: Առանձնապես գաղտնի բան չկա` «անկլավներ» և նոր զիջումներ:
Այս իրավիճակում միակ հարցը, որ ես ունեմ, ուղղված է Հայաստանի իրական վերնախավերին` ազգային դաշտի քաղգործիչներից մինչև բլոգերներ:
Դուք ու մենք ունենք շատ քիչ ժամանակ Հայաստան պետությունը շատ գեղեցիկ փաթեթավորված կործանումից փրկելու համար:
Ի՞նչ ենք անելու: Որո՞նք են քաղաքական քայլերը:
Ու խնդրում եմ, որ վերլուծություններ չանեք: Վերլուծաբան չեք, գործիչ եք: Վերլուծություն ես ու գործընկերներս կարողանում ենք անել, շատ դեպքերում` ավելի լավ»։

Варужан Гегамян: «Дорога – сначала под американским, а затем под прямым турецким посредничеством – станет самым удобным способом забрать Сюник»
12:51 09/08/2025
Все без исключения документы, подписанные в США под давлением турецко-азербайджанского тандема, направлены на удовлетворение интересов и требований Азербайджана и Турции, написал кандидат исторических наук, тюрколог Варужан Гегамян.
«Можно, конечно, слушать николовскую пропаганду, которая уже 7 лет лжет нам всем и говорит “победим”, но если отбросить это в сторону, то картина станет совершенно ясной. Достаточно сказать, что если бы это действительно была взаимовыгодная сделка, то было бы объявлено, например, что Азербайджан и Турция снимают блокаду с Армении, освобождают оккупированные территории Республики Армения, возвращают пленных и решают множество других вопросов. Однако ничего подобного нет. И не будет.
Так для чего же было устроено вчерашнее большое шоу?
Ответ очень прост: если присмотреться, то можно заметить, что единственное, механизмы чего описаны более или менее четко, – это “коридор”. Все остальное – красивые и ни к чему не обязывающие слова, тосты. Все это было нужно для того, чтобы навязанный Армении, согласованный де-факто властями РА и фактически предполагающий ползучую экспансию Сюника “Зангезурский коридор” стал реальностью, но в несколько более мягкой и не такой пугающей форме. Хотя, по сути, он тот же. Сначала он будет работать под американским посредничеством, а затем уже напрямую под турецким, и станет самым удобным способом забрать Мегри и весь Сюник», – отметил Гегамян.
По его мнению, теперь начнется более масштабный этап превращения Армении в эпицентр столкновения нескольких стран.
«Отныне мы теряем в этом вопросе и безусловную поддержку Ирана, а позиции Турции усиливаются. Вскоре влияние Турции станет заметным и в повседневной жизни в Армении – и, думаю, в такой форме, которая никому из вас не понравится.
От этого выигрывает еще одна сторона: группировка, руководящая Арменией. Очень красиво упакованная очередная уступка обеспечит массовое безразличие или даже определенный процент поддержки, что гарантирует ей победу на выборах», – написал Гегамян.
Тюрколог напомнил также, что через три дня, вечером 11 августа, будет опубликован текст парафированного мирного соглашения Армении и Азербайджана.
«Думаю, специально не публикуют одновременно, чтобы общественного недовольства было меньше. Особых секретов нет: “анклавы” и новые уступки.
В этой ситуации у меня есть только один вопрос, адресованный реальным элитам Армении – от национально ориентированных политических деятелей до блогеров:
У нас с вами осталось очень мало времени, чтобы спасти государство Армения от красиво упакованной гибели.
Что мы будем делать? Каковы политические шаги?
И прошу – давайте без аналитики. Вы не аналитики, вы – деятели. Я и мои коллеги умеем анализировать, и во многих случаях – лучше», – резюмировал Гегамян.